Premier in predsednik največje vladne stranke Gibanja Svoboda Robert Golob je na današnjih rednih tedenskih koalicijskih usklajevanjih koalicijske partnerje seznanil s potekom torkove seje sveta Gibanja Svoboda, po kateri je med drugim naznanil, da je čas, da se preveri uresničevanje koalicijskih zavez in opravi razpravo o rekonstrukciji vlade. O tem se bodo prvaki koalicijskih strank pogovorili na srečanju po praznikih, je po današnjih koalicijskih usklajevanjih dejala Tanja Fajon, sicer tudi podpredsednica vlade.
Ob tem je poudarila, da v stranki z nedavnim dogajanjem v koaliciji niso zadovoljni. "Ljudje upravičeno pričakujejo, da delamo, in želimo si delati, imamo veliko odprtih zadev, veliko resnih izzivov," je navedla. Na vrhu prvakov strank koalicije tako pričakujejo tudi pogovor o nadaljnjih korakih in načrtih za rekonstrukcijo. Takrat bo tudi jasno, kako se bodo v SD "pozicionirali za naprej", je dodala.
"Naši resorji dobro delajo, vse je stvar pogajanj, vse je stvar koalicije in pogovarjali se bomo znotraj vodstva stranke in našega predsedstva," je zatrdila Fajonova, ki sicer ne želi špekulirati, kaj pomeni premierjeva napoved o "rezih v ministrstva". Kot je zatrdila, je za SD ključno predvsem, da delajo na izzivih, kot so sociala, zdravstvo, sanacija po poplavah. Samo krčenje števila resorjev pa po njenih besedah tega ne bo nujno prineslo. Meni pa, da ljudi upravičeno jezi, da ne vidijo rezultatov, da se zdi, da se koalicija ukvarja z aferami, zato si želi, da to presežejo.
Kot zelo skrb vzbujajoče pa je Fajonova označila tudi pričanje nekdanje notranje ministrice Tatjane Bobnar na ponedeljkovi seji preiskovalne komisije DZ, ki preverja sume političnega vmešavanja v delo Policije. "Sama sem vedno govorila, nobenega vmešavanja, nobenega političnega pritiska na ravnanje policije, neodvisnih organov v državi. Predsednik vlade bo, kot je napovedal, pričal in bo moral seveda podati svoje odgovore," je sklenila.
Kako globoke so razpoke med koalicijskimi partnerji ob napovedani rekonstrukciji vlade?
Razpoke so vidne, premier je sinoči kar na tiskovni konferenci odprl vrata za radikalno krčenje števila ministrstev. Sedem ministrov imata koalicijski partnerici, štiri Socialni demokrati, Levica tri, in pravita, da prav vsi svoje delo opravljajo dobro. O rekonstrukciji ne vemo nič, so drug za drugim odgovarjali ministri pred začetkom seje vlade.
Ministri v kvoti SD delajo dobro, "konja, ki dobro teče, pa ne menjaš", je dejal minister za kohezijo in regionalni razvoj Aleksander Jevšek. Minister za gospodarstvo Matjaž Han, ki je v torek ocenil, da vlada nima niti časa niti privilegija, da bi se ukvarjala sama s sabo, pa je danes dejal le, da "je v teh trenutkih vsaka beseda, ki jo izreče politik, preveč".
"Jaz se ne bojim svojega stolčka. Če bom jaz, bom delal, dokler bo dobro za šolo, potem pa upam, da bo prišel nekdo, ki bo boljši," je dejal Darjo Felda, minister za vzgojo in izobraževanje.
"Jaz se ničesar ne bojim, vem, da bo ta vlada poskrbela za digitalizacijo. Če se bo predsednik vlade odločil, da je potrebna rekonstrukcija, je pač to odločitev predsednika vlade," je dejala Emilija Stojmenova Duh, ministrica za digitalizacijo.
"Pogovori o rekonstrukciji vlade so še odprti oz. stvar pogajanja," menijo v Levici. Treba se je vprašati, kaj je namen takšne rekonstrukcije in ali je zanjo primeren trenutek. "Sile bi bilo verjetno bolje usmeriti v kakšne druge stvari," je ocenil vodja poslancev Matej T. Vatovec.
V Levici bodo sicer počakali, kaj bo na sestanku prvakov koalicijskih strank na mizo prinesla Svoboda. So pa signali o rekonstrukciji vlade slabo leto po njeni organizaciji po Vatovčevih besedah zaskrbljujoči za javnost, ker se slednji lahko zdi, da se koalicija in vlada ukvarjata predvsem s tem, kako se bosta organizirali, in ne s tem, kar počnejo. V stranki sicer ocenjujejo, da ministri iz njihove kvote delajo dobro.
Na vprašanje, ali se zdi, da v koaliciji torej ne gre več za partnerstvo, ampak čakanje na odločitev nekoga drugega, pa je Vatovec odvrnil: "Ne bom ovinkaril, že od začetka mandata je nekako ta neprijeten občutek, da se odločitve zgodijo, priletijo čez noč, kar seveda nekoliko zbija zaupanje v kakovost sodelovanja". Tudi o tem se bo po njegovih besedah treba pogovoriti na omenjenem sestanku prvakov koalicije, da bo pretok informacij o tovrstnih zadevah v prihodnje potekal na ravni koalicije, in ne novinarskih konferencah vsake posamezne stranke.
Ocenjuje pa, da koalicija zaradi tega ni razrahljana, gre pa za "turbulence, ki mogoče malo podaljšajo let", je ponazoril.
Tudi Vatovec je, podobno kot Fajonova, povedal, da dodatno zaskrbljenost tako v koalicijo kot tudi v javnost vnaša še pričanje nekdanje notranje ministrice Bobnarjeve, je dejal Vatovec. Tako upa, da se bodo očitki Bobnarjeve premierju Golobu čim prej razrešili. Besede Goloba, da je edina trditev Bobnarjeve, ki drži, da je imela nalogo "policijo očistiti janšistov", pa razume kot "štiklc" celotne koalicije pred volitvami. "Če pa je bila včerajšnja izjava predsednika vlade drugačna in je tudi kaj drugega mislil, je to seveda vprašanje, ki zahteva dodaten pregled, predvsem s tistimi, ki takšna dejanja preiskujejo," je še navedel Vatovec.
"Medtem smo v Levici zadnja dva tedna vlagali posebne napore v sprejem ZDR. Skozi pretekle mandate se je redko dogajalo, da se je tovrstna zakonodaja izboljševala v korist delavcev, kvečjemu obratno. Ampak to je bila ena glavnih zavez, ki jih je dal minister. Aktivno delamo tudi na tem, da uskladimo socialne transferje in na splošno izboljšamo predlog proračuna. Za nas odgovornost do volilcev velja več od znotrajstrankarskih ali znotrajkoalicijskih razprtij," so v sporočilu za javnost še zapisali v Levici.
KOMENTARJI (801)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.