Vlada Roberta Goloba beleži nizko, manj kot tretjinsko (30,4 odstotka) podporo volivcev. A po skorajšnjem razpletu afere sodna stavba podpore ni bistveno izgubila. Še naprej ji nasprotuje dobra polovica anketirancev (55,1 odstotka). Ostali so neopredeljeni (14,5 odstotka).
Tri in pol mesece pred evropskimi volitvami ima med strankami najboljše izhodišče Janševa SDS. Če bi bile volitve danes, bi največjo opozicijsko stranko podprla dobra petina vprašanih (21,8 odstotka). Golobova Svoboda je februarja skoraj za tretjino zmanjšala zaostanek in ima med volivci 15-odstotno podporo (15,1 odstotka). Tretja stranka v državi je postala – kljub notranjem razkolu – Levica (4,8 odstotka). Sledita Nova Slovenija (4,6 odstotka) in SD, ki jo je afera sodna stavba potisnila na rob političnega preživetja (trije odstotki).
S tem rezultatom druga največja koalicijska stranka le še za las ohranja prednost pred neparlamentarnimi Pirati (2,9 odstotka), Resnico (2,8 odstotka) in Vesno (2,4 odstotka). Podpora ostalim strankam je razdrobljena v preostalih sedmih odstotkih (7,3 odstotka).
Okrepilo se je število neopredeljenih. Skoraj četrtina anketirancev (23,4 odstotka) ne ve, koga bi volili. Vsak deseti (9,9 odstotka) ne bi izbral nobene od obstoječih političnih opcij. Ostali (dva odstotka) niso želeli odgovoriti.
Med politiki pa rošada na vrhu. Po dveh mesecih so volivci znova najbolje ocenili predsednico republike Natašo Pirc Musar. Drugi je poslanec SDS Anže Logar, ki se mu obotavljanje glede svoje politične prihodnosti očitno ne izplača.
Tretji je gospodarski minister Matjaž Han, ki po pretresu v SD noče prevzeti vodenja stranke. Kot javno najbolj cenjena članica Svobode sledi predsednica državnega zbora Urška Klakočar Zupančič. Nazaj med top pet politikov pa so volivci postavili odhajajočo pravosodno ministrico Dominiko Švarc Pipan kljub objektivni odgovornosti za sporen nepremičninski posel na Litijski. Šesti je finančni minister Klemen Boštjančič.
Osma je koordinatorka Levice Asta Vrečko. Na polovico lestvice se je vzpel prvak NSi Matej Tonin, predsednik vlade Robert Golob pa na 12. mesto.
Sledi predsednik SDS Janez Janša. Minister za delo Luka Mesec je 16., predsednica SD Tanja Fajon pa zadnja in je očitno politična poraženka afere sodna stavba.
KOMENTARJI (560)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.