To je bilo prvo srečanje ministrice Tanje Fajon z Antoniem Guterresom po izvolitvi v varnostni svet. Ministrica je na Twitterju sporočila, da sta se strinjala, da je lahko Slovenija v varnostnem svetu povezovalni element, ker ni bila nikoli del problema, ampak rešitve. "Računajte na nas," je sporočila.
Fajonova je v New York pripotovala v nedeljo zvečer, v ponedeljek pa je gostila sprejem za predstavnike držav članic ZN na sedežu svetovne organizacije. Tam je predstavila slovensko kandidaturo za varnostni svet in pozvala prisotne, naj glasujejo za njeno državo.
Ugoden razplet na torkovem glasovanju je napovedal zelo dober obisk sprejema, ki je presegel pričakovanja, in slovenski delegaciji je na koncu skoraj zmanjkalo priložnostnih daril.
Pričakovanja je potem v torek presegel tudi izid glasovanja, saj je Slovenija dobila 153 glasov proti 38 za Belorusijo in osvojila sedež vzhodnoevropske skupine sistema ZN v varnostnem svetu.
Ugoden izid je tik pred glasovanjem napovedovala tudi gneča pred klopjo Slovenije v Generalni skupščini ZN, kamor so delegati prišli pozdravit slovenske kolege, beloruski veleposlanik Valentin Ribjakov pa je sameval.
Direktor Mednarodne krizne skupine za ZN Richard Gowan je ocenil, da je bil izid glasovanja udarec za belorusko podpornico Rusijo. Moskva je namreč doslej trdila, da številne države javno podpirajo Ukrajino le zaradi pritiska zahoda na čelu z ZDA, vendar pa zasebno simpatizirajo z Rusijo. "Izid tajnega glasovanja te trditve niti najmanj ne podpira," je izjavil.
Pred glasovanjem ni bilo zanesljivo, ali bo Slovenija v prvem krogu uspela zbrati potrebnih 128 glasov ali pa bo potrebnih več krogov. Ministrica in delegacija njenega ministrstva je zato povratne letalske vozovnice za Ljubljano rezervirala za četrtek, Fajonova pa je potem sredo izkoristila za srečanje z Guterresom.
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.