Po napovedi premierja Janeza Janše bodo poslanci koalicije pri ponovnem odločanju po vetu DS glasovali proti noveli zakona o nalezljivih boleznih, saj "sprememba zakona v tej fazi najbrž ni potrebna". Koalicija pa bo predlagala tudi preložitev glasovanja o nacionalnem demografskem skladu, je napovedal.
Po navedbah Fajonove so v opoziciji že večkrat rekli, da je čas za trezen razmislek, kako naprej. "Želela bi si sicer predčasnih volitev," ki pa po njenem mnenju niso v opozicijskih rokah. Če teh ne bo, bo morda na vrsti razmislek o naslednji konstruktivni nezaupnici. Vse pa je stvar in predmet pogovora. Sicer pa opozicija skupaj z nepovezanimi poslanci za zdaj nima "nujnih 46 glasov" za potrditev konstruktivne nezaupnice, je še dejala Fajonova.
Spremljala sta jo podjetnik Sandi Češko in ekonomist Milan Cvikl. Češko je povedal, da je njegova vloga v stranki takšna, kot je bila do zdaj. "Stranki sem na razpolago. Z veseljem sodelujem pri delu stranke," je navedel. Morda bo odslej nekoliko bolj dinamična, kajti Fajonova ga je zaprosila, da bi se pri delu stranke nekoliko bolj aktiviral, je pojasnil. "To bom naredil z veseljem, ker čutim, da je njena želja dejansko, da vključi večje število ljudi, tako iz gospodarstva kot civilne družbe, in mislim, da je to edina prava rešitev, da Slovenija postane dejansko med najbolj uspešnimi državami v Evropi," je dejal Češko. Na vprašanje, ali se morebiti vidi v vlogi bodočega mandatarja, je Češko odgovoril, da se s Fajonovo o tem nista nikoli pogovarjala. V Novem mestu pa jo spremlja, "ker je to v skladu s tem, da se je pripravljen aktivneje angažirati, ker stranka tako želi," je še zatrdil.
Umik ni dovolj, rešitev je odstop vlade
"Janša, Tonin in Počivalšek so danes, tik pred počitnicami, na skupni tiskovni konferenci priznali poraz," so zapisali pri Levici in spomnili na nedeljski "polom na referendumu" "Celotna vlada, celotna slovenska desnica, ni uspela zbrati več kot 104.000 glasov, kar je šestkrat manj od njenih nasprotnikov." Iz poslanske skupine so še dodali, da je ravno ta vlada, ki je sama pripravila Zakon o nalezljivih boleznih glasovala proti. "Vanj pa so zbrali cvetober neučinkovitih in diskriminatornih karantenskih ukrepov v preteklem letu."
"V strahu pred novim referendumom, ki so ga napovedali sindikati, so na jesen premaknili glasovanje o škodljivem zakonu o demografskem skladu, ki ni nikakršna rešitev za boljše pokojnine, bi pa vladi omogočil neomejeno kadrovanje po državnih firmah in privatizacijo."
To sta pomembna umika vlade z dveh ključnih front, so še zapisali in dodali, da je jasno, da vedo, "da glasov za svoje zakone v parlamentu nimajo več. In jasno je, da sporočilo nedeljskega referenduma vendarle razumejo – vlada ne more delovati proti lastnemu ljudstvu."
Vlada nima več nobenega zaupanja ali podpore, so zaključili. "Umik dveh spornih zakonov ne more pomiriti stanja v Sloveniji. Pomiritev lahko pride le s predčasnimi volitvami in novo vlado."
KOMENTARJI (50)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.