Tanja Fajon se je v ponedeljek srečala z veleposlaniki držav članic Združenja držav jugovzhodne Azije (ASEAN), veleposlaniki držav članic Gospodarske skupnosti zahodnoafriških držav (ECOWAS), veleposlaniki držav članic Karibske skupnosti (CARICOM) in azijsko-pacifiške skupine.
Danes je predvideno srečanje s stalnimi predstavniki manjših pacifiških otoških držav v razvoju (PSIDS) in držav Južnoafriške razvojne skupnosti (SADC). Na sedežu ZN se bo ministrica srečala tudi z generalno podsekretarko ZN za politične zadeve Rosemary DiCarlo. V sredo bo ministrica obisk sklenila s srečanjem s stalnimi predstavniki držav Medvladne organizacije za razvoj (IGAD) ter z generalnim podsekretarjem ZN za politike Guyem Ryderjem.
"Srečanja predstavljajo lepo priložnost, da pred glasovanjem o slovenski kandidaturi za Varnostni svet, ki bo 6. junija, še enkrat predstavim Slovenijo kot državo, pripravljeno poslušati in slišati ostale, graditi zaupanje in krepiti solidarnost," je dejala in kot cilj vsega navedla "čim bolje delati za svetovni mir in varnost, boj proti podnebnim spremembam, lakoti, revščini in neenakostim".
"Z izzivi, s katerimi se sooča ves svet, se moramo spopadati skupaj. Ne gre le za prestižno glasovanje, gre za krepitev vloge in podobe Slovenije v svetu kot odgovorne, verodostojne, zanesljive partnerice. Če 6. junija uspemo, bo to izjemno priznanje naši državi. Tudi zato je to projekt, ki ne sme deliti, mora nas povezati do cilja," je ob robu številnih srečanj v New Yorku povedala ministrica Fajon.
Ministrica je ob tem poudarila, da nič ni samoumevno, saj gre za boje med različnimi geostrateškimi interesi in silami. "Zato pravim, da do zadnjega ostajam bolj zmerna optimistka in si ne želim napovedovati rezultata. Belorusija sicer ne vodi tako aktivne kampanje. Kar me mogoče posebej veseli, je to, da ni držav, ki bi nam izrazito nasprotovale," je dejala.
Večkrat je ponovila, da zanjo to ni projekt sedanje slovenske vlade, saj ga je začela že prejšnja vlada. "Tudi ni projekt zunanjega ministrstva. To je nacionalni projekt in si želim, da bi ga Slovenija res čutila kot takega," je dejala. "Najbolj bom vesela, če bomo uspeli že v prvem krogu, ampak delali bomo do zadnjega, brez kalkulacij, in skušali dokazati, da znamo," je dodala Fajonova.
Ministrica je povedala, da kandidaturo Slovenije absolutno predstavlja le kot kandidaturo Slovenije, ne Zahoda ali kakorkoli drugače. "Smo svoja država z lastnim znanjem, v tem trenutku se tudi ne pogovarjam z zahodnimi partnerji o kakršnikoli pomoči. Mi vodimo svojo kandidaturo, imamo svoje vrednote in računamo, da nas bodo podprle države, ki te vrednote delijo."
Sedež ZN je letos obiskala že dvakrat. Februarja se je udeležila zasedanja Generalne skupščine ZN o Ukrajini, marca pa Konference ZN o vodi. Oba obiska je izkoristila za predstavljanje slovenske kandidature za Varnostni svet.
Slovenija za nestalni sedež v Varnostnem svetu v okviru vzhodnoevropske skupine sistema ZN tekmuje z Belorusijo, ki je svojo kandidaturo naznanila že leta 2007 in do najave slovenske kandidature decembra 2021 ni imela protikandidata. Za izvolitev bo potrebnih 129 glasov v Generalni skupščini, ki šteje 193 članic.
KOMENTARJI (103)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.