Poskus vložitve konstruktivne nezaupnice je propadel. A Karl Erjavec napoveduje, da jo bodo vložili v naslednjih 14 dneh, ko se bodo razmere spremenile. Na glasovanju bi namreč zaradi okužbe oziroma rizičnih stikov manjkali nekateri poslanci, ki so mu s podpisom obljubili podporo, na daljavo pa tajno ni možno glasovati. Odziv predsednika vlade Janeza Janše pa: "Slovenska kaviar levica se ni sposobna spopasti v nobeni pošteni politični bitki."
"Po preučitvi in tudi po pogovoru z nekaterimi pravniki sem se odločil, da umaknem soglasje. In sicer iz razloga, da ne bi bilo omogočeno, da bi poslanci, ki so podpisali konstruktivno nezaupnico, tudi glasovali v Državnem zboru. Prepričan pa sem, da bo v naslednjih 14 dneh prišel pravi trenutek, ko jo bomo lahko vložili," je svojo odločitev včeraj obrazložil Erjavec.
V oddaji 24UR ZVEČER so sinoči gostili predsednico SD Tanjo Fajon. Na vprašanje, ali se je Erjavec pogovarjal tudi s predsedniki ostalih strank KUL in ali so se strinjali, da umakne nezaupnico, je odgovorila, da ja. Predsednik DeSUS Karl Erjavec jo je namreč že v ponedeljek obvestil o svoji nameri, a mu je svetovala, naj počaka vsaj do torka, ko bo konferenca predsednikov. "Priznam, da nisem bila naklonjena temu, da umakne svoje soglasje h konstruktivni nezaupnici, razumem pa, da glede na to, da ni bilo mogoče zagotoviti glasovanja poslank in poslancev na daljavo - tudi mi smo v poslanski skupini imeli primer, da ne bi bilo kolegov na glasovanju - in v tem delu ga razumem. Bi si pa želela vseeno, da bi si mogoče vzeli še čas za preložitev," je dejala.
A zakaj tako meni, da bi si vzeli še malce časa, da Erjavec ne bi že včeraj potegnil te poteze? "Čas je bil do petka ... Zdaj poslovnika res ne bi bilo mogoče spremeniti, tu se mi zdi bolj pomembno res premisliti, kaj lahko Državni zbor naredi," pravi prva dama SD. In ta pomislek se je včeraj tudi sprožil: da je treba resnično zagotoviti ustavno pravico, da lahko poslanke in poslanci (zdaj smo nenazadnje že skorajda leto dni v epidemiji) res glasujejo na daljavo. "Mi smo v Evropskem parlamentu to že zdavnaj storili – delo poteka nemoteno, nemški Bundestag je marca sprejel takšno odločitev – delo poteka nemoteno, tudi tajna glasovanja. Zato se mi zdi za takšno institucijo, kot je naš Državni zbor, to zelo okorelo in bi pričakovala, da se čim prej vzpostavi sistem," je poudarila.
Erjavec sicer napoveduje, da bo v prihodnjih 14 dneh prišel spet ta ugoden trenutek, ko bodo lahko vložili nezaupnico. Kaj bo pretehtalo, kdaj bo to? Ko bodo vsi poslanci podpisniki nezaupnice zdravi in tudi poslanci SMC, na katere še računajo, da si še premislijo?
Fajonova pravi, da je praktično nemogoče jamčiti, kdaj bo kdo zbolel ali bil v karanteni oziroma doma. "Mislim, da se bomo o tem morali še pogovarjati, kdaj ali kako vlagati nezaupnico. Predvsem, če govorimo o spremembah poslovnika, se bojim da 14 dni ne bo dovolj časa. Če je seveda neka iskrena politična volja, bi lahko zadostovalo od 14 dni do enega meseca. Ampak vseeno: o naslednjih korakih se bomo posvetovali skupaj, znotraj KUL opozicije, tudi s predsednikom DeSUS Karlom Erjavcem. Je pa veliko negotovosti in nejasnosti, kako bomo nadaljevali."
So se pri vlaganju nezaupnice torej 'zakalkulirali'? "Ne, nikakor ne. Jaz sem ves čas vztrajala, da moramo postopek, o katerem smo govorili dva, tri mesece, pripeljati do konca. To je bila naša zaveza, naša obljuba ljudem. Mi smo začeli to združevanje opozicije z namero, da ponudimo Slovenkam in Slovencem eno drugačno alternativo vodenja, upravljanja te države. Z razlogi. Videli smo, da vlada slabo upravlja z epidemijo, da blati naš ugled v tujini, da imamo veliko posegov v neodvisne državne institucije, v medije in tako naprej ... In smo v vsem tem času – dveh, treh mesecih – poenotili koalicijski, alternativni program, dali zelo jasno ponudbo na mizo in zelo dobro sodelovali med sabo. Tako, da ta poskus nikakor ni neuspešen, vlada danes je oslabljena, opozarjali smo na mnoge napake in v tem procesu bomo kot opozicija sodelovali naprej."
Kako pa je umik nezaupnice komentiral predsedniki vlade Janša? "Tisti, ki to vlado rušijo ... Če bi imeli namen reševati Slovenijo v času epidemije, potem ne bi metali puške v koruzo, niti v začetku lanskega leta, niti v začetku tega leta," je na Brdu pri Kranju včeraj dejal premier. To, kar se je zgodilo, je namreč po njegovem točno to. "Puške v koruzi se množijo in bo počasi že velika gneča. Tudi je patetično, da se v času epidemije vlaga nek ustavni instrument, ki je predviden za to, da se čas politične nestabilnosti v državi čim bolj skrajša. In že ime pove, da to pomeni zamenjavo ene vlade z drugo. Pomeni, da tisti, ki ta instrument uporabi, potrebuje večino, 46 glasov je to v Sloveniji. Če tega nimaš, se s tem igraš in to delaš v času epidemije, zagotovo nimaš rad države, v kateri to počneš."
Fajonova to komentira, da predsednik vlade išče veliko sovražnikov povsod, ves čas ima občutek neke zarote povsod okoli sebe, ustvarja nek nemir, izredne razmere. "Zelo rad tudi cinično blati, diskreditira svoje politične tekmece. Nasprotno: jaz mislim, da sam ni vajen neke poštene igre, pa ne gre za igro, tu gre za odgovornost politika. Jaz bi si želela, da bi sodelovali, ampak skozi ves čas, odkar sprejemamo protikoronske ukrepe, smo kot opozicija Socialni demokrati vlagali vrsto predlogov, vrsto pobud ... Skoraj nič ni bilo slišanega, ni bilo posluha na strani predsednika vlade. Nasprotno: bilo je veliko 'podtaknjencev' v ukrepih, bilo je veliko potez v ozadju, ki niso sodile v reševanje epidemije. Tako da se mi takšne izjave ne zdijo niti ne vredne komentarja," je izpostavila.
Kakšen pa je njihov predlog za spremembo poslovnika, kaj bi bilo treba spremeniti v sedanjih razmerah? Kaj je sploh na mizi? Predsednica stranke SD pravi, da gredo napori opozicije v smer, da dajo skupaj na mizo predlog. Danes se bodo posvetovanja nadaljevala, jutri pa spet sedejo skupaj. "Po teh zadnjih informacijah, ki jih imam, bi lahko predlagali neke volilne mobilne enote. Torej da bi po koncu glasovanja odšle na dom tistih, ki ne morejo priti na glasovanje, neka mešana komisija, ki bi dala glasovalni listič, poslanec oziroma poslanka bi glasoval, dal nazaj in poslal v parlament. To je ena od možnosti. Če bi se tukaj poenotili in dobili dve tretjini, potem bi lahko en tak proces izpeljali v 14 dneh do enega meseca. Tako kot sem dejala: če bi bila iskrena volja, je mogoče tako spremembo poslovnika hitro izpeljati. Še enkrat pa: živimo res v digitalni dobi; mi smo zdaj v času epidemije, ko se moramo prilagajati virusu in prilagajati tudi našo naravo, način dela. In marsikatera podjetja, marsikdo se je danes prilagodil temu; najmanj, kar bi pričakovala, je, da se čim prej prilagodi tudi državni zbor, saj gre tu za ustavne pravice poslank in poslancev," je še zaključila.
KOMENTARJI (401)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.