"To je strah nas vseh," je v torek zvečer za CNN dejala zunanja ministrica Tanja Fajon glede morebitnega širjenja konflikta med skrajnim palestinskim gibanjem Hamas in Izraelom na Bližnjem vzhodu. Prepričana je, da je zato v dialog za iskanje rešitev treba vključiti države v regiji, tudi Iran.
Najprej je po njenem treba najti rešitev za pomoč civilistom in način, kako dostaviti humanitarno pomoč, nato pa je treba razpravljati tudi o preprečitvi širitve konflikta.
Ponovila je še poziv zunanjih ministrov EU, ki so se v ponedeljek v Luksemburgu zavzeli za humanitarni premor v bojih med Izraelom in Hamasom, da bi se lahko v Gazo dostavilo humanitarno pomoč. O podpori EU humanitarni prekinitvi spopadov bodo na vrhu v Bruslju konec tedna odločali voditelji držav članic.
Državna sekretarka na odprti razpravi VS ZN pozvala k vzpostavitvi humanitarnega premirja
V torek je na odprti razpravi Varnostnega sveta Združenih narodov o Bližnjem vzhodu, ki jo je brazilsko predsedstvo sklicalo na ministrski ravni, nastopila državna sekretarka Sanja Štiglic. Razpravljali so o stanju na Bližnjem vzhodu, vključno s palestinskim vprašanjem. Državna sekretarka je izrazila zaskrbljenost nad aktualnim dogajanjem na Bližnjem vzhodu in obsodila teroristični napad Hamasa nad Izraelom. "Slovenija podpira pravico Izraela do samoobrambe, ki pa mora biti skladna z mednarodnim pravom in slediti načelu proporcionalnosti," je poudarila na razpravi.
V nadaljevanju je opozorila na nemogoče humanitarne razmere v Gazi ter pozvala, da je "nujno potrebna humanitarna prekinitev ognja ali premor, da se pomoč hitro, trajno in varno dostavi in razdeli tistim, ki jo potrebujejo". Gazi grozi človeška katastrofa zaradi kroničnega pomanjkanja osnovnih dobrin in dostopa do kritične infrastrukture, je posvarila. Poudarila je, da bo Slovenija še naprej podpirala nepogrešljivo delo Agencije Združenih narodov za pomoč palestinskim beguncem na Bližnjem vzhodu (UNRWA), tudi z nedavnim povečanim financiranjem agencije.
V svojem nastopu je izrazila tudi polno podporo Slovenije prizadevanjem Združenih narodov z generalnim sekretarjem Guterresom na čelu, da zaščiti civiliste in prepreči širši konflikt na območju. Regionalne akterje je Slovenija pozvala k sodelovanju in konstruktivnemu dialogu, da bi se izognili nadaljnjemu prelivanju krize v regijo. "V zvezi s tem pozdravljamo vrh za mir v Kairu," je dejala Štigliceva.
Opozorila je tudi na zdravstveno in humanitarno osebje na terenu, ki v konfliktu plačuje najvišjo ceno za ohranitev človeškega dostojanstva. Slovenija se je tudi pridružila pozivom k neodvisni preiskavi napada na bolnišnico Al Ahli. Na koncu je pozvala k "ponovni obuditvi bližnjevzhodnega mirovnega procesa s ciljem doseganja trajne rešitve dveh držav" in poudarila nedavno pobudo 'Prizadevanja za dan miru', katere cilj je zagotoviti mir in varnost tako za Izraelce kot Palestince. Za konec je še spomnila, da Varnostni svet nosi posebno odgovornost pri naslavljanju situacije.
KOMENTARJI (52)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.