Organizatorji so z dosedanjim obiskom zelo zadovoljni, kljub pandemiji covida-19 pa še vedno pričakujejo, da si bo Expo do konca marca v živo ogledalo 25 milijonov obiskovalcev. Do konca svetovne razstave je še šest tednov, obisk pa se je močno povečal. Glavni razlog so sprostitve covidnih ukrepov po državah, številni obiskovalci pa si želijo ogledati Expo, preden se konča, ocenjujejo organizatorji.
Slovenija v Dubaju nastopa pod sloganom Slovenia - Green Smart Experience, s katerim se svetovni javnosti predstavlja kot trajnostna, sodobna in ustvarjalna ter v prihodnost usmerjena država, v kateri se prepletajo zeleno okolje, znanje, prebojne ideje in inovacije ter gospodarstvo z dodano vrednostjo. Namen udeležbe na Expu je umestitev Slovenije na svetovni zemljevid kot trajnostne ter hkrati visokotehnološke in inovacijske države, promocija slovenskega gospodarstva in Slovenije kot turistične destinacije ter povečanje prisotnosti slovenskih izdelkov in storitev tako na trgu Združenih arabskih emiratov kot na svetovnem trgu.
Slovenska 3D-kranjska sivka velikanka
Ime Slovenije je v svet med drugim ponesla maketa 100-krat večje čebele kranjske sivke, kot je ta žival sicer velika v naravi. Oblikovala jo je radeška oblikovalka Nina Oman in jo izdelala skupaj z ekipo Andreja Žužka v podjetju INTRI. Ideja o 3D-modelu kranjske čebele, ki bi gostovala na Expu 2020, nato naprej potovala po svetu in bila promotorka čebelarstva ter Slovenije, pa je vzplamtela v glavi predsednika Čebelarske zveze Slovenije (ČZS) Boštjana Noča. Želel jo je povečati v merilu 1:100 in jo na ta način predstaviti javnosti. "Take čebele na svetu ni! Zdaj imamo dve 3D-čebeli, prva stoji pred Čebelarskim centrom Slovenije, druga pa je mobilna in bo potovala po svetu," je pojasnil pred nedavnim, ko smo pisali članek o veliki 3D-čebeli in ustvarjalki Nini Oman.
Omanova je na osnovi pridobljenih gradiv pripravila 3D-obliko čebele, jo ustrezno uredila za 3D-tisk in nato Žužkovi ekipi pomagala tudi pri dodelavi in montaži fizičnega modela 3D-čebele v velikosti 170 centimetrov. Osnova povečanemu modelu je bila resnična kranjska čebela, slikana z Micro CT napravo: "Na osnovi tega posnetka, ki ga je pripravil Zavod za gradbeništvo Slovenije s pomočjo strokovnega 2D-gradiva, ki ga je priskrbela ČZS, smo izdelali 3D-obliko kranjske čebele, ki je v vsaj 95 odstotkih avtentična. Pri njih sem si lahko ogledala tudi čebelo pod mikroskopom," je povedala takrat.
Ker je čebela skoraj v celoti prekrita z dlačicami in so na njen trup pritrjene pravokotno, je bilo lepljenje dlačic najbolj težaško delo. "Težko jih je na primer na čebelji nogici obrniti v pravo smer. Če jih prilepiš in se lepilo dlje časa suši, se dlačice lahko povesijo in potem je čebela videti, kot bi bila mokra," se je zasmejala med takratnim pogovorom.
Pevka Tjaša Fajdiga in snemalec videovsebin Lenart Kobal sta poskrbela za glasbeno predstavitev Slovenije
V Dubaju sta zdaj že nekaj dni tudi slovenska pevka Tjaša Fajdiga, ki smo jo pred leti spremljali v finalu šova Slovenija ima talent, in snemalec videovsebin Lenart Kobal. Tam sta poskrbela za glasbeno predstavitev naše male dežele. V slovenskem paviljonu na Expu bosta izvedla 35 nastopov, s katerimi predstavljata Slovenijo. Točka je edinstvena, saj sta vanjo vključila zvok, vonjave, prostorski učinek, glasbo in pripoved, ki pripoveduje o mediteranski in kraški Sloveniji, o čemer smo prav tako poročali.
Gre za 30-minutno videopredstavitev s pripovedjo v angleščini, zvočnimi učinki, predvajanimi kot prostorski zvok, vonjem sivke in poleg vsega tega še kombinacijo petih performansov v živo na odru. Tri so pevsko-plesne (Tisti ljudje – Rudi Bučar, Vandima – Iztok Mlakar in Čas te bo pokril – Tjaša Fajdiga), ena je recitacijska (Srečko Kosovel), ena pa gibalno-plesna, je pojasnila Tjaša Fajdiga.
Koncept celotne predstavitve sta sestavila skupaj z Lenartom Kobalom, ki je bil tudi glavni pobudnik vsega skupaj. Tjaša Žibert je za vse točke sestavila koreografijo in staging, besedilo pa je napisala Lučka Peljhan.
Na Expu sodeluje 192 držav
Expo, ki kljub prestavitvi za leto dni zaradi pandemije covida-19 nosi naziv 2020, je vrata odprl 1. oktobra. Na svetovni razstavi sodeluje 192 držav, kar je največ v zgodovini teh svetovnih dogodkov. V Milanu leta 2015 se je denimo predstavljalo 141 držav. Prvič v zgodovini svetovnih razstav ima vsaka država svoj paviljon.
Svetovna razstava Expo je prvič v njeni zgodovini umeščena v regijo Srednjega vzhoda, Afrike in južne Azije in tako, kot izpostavljajo organizatorji, predstavlja vrata v svet in na trg, kjer živi 3,2 milijarde prebivalstva. Prizorišče razstave je sestavljeno iz treh vsebinskih in arhitekturnih segmentov, ki predstavljajo tri ključne teme letošnje razstave: trajnost, mobilnost in priložnosti.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.