V evropskem letu aktivnega staranja in medgeneracijske solidarnosti je Evropska komisija objavila belo knjigo za ustreznejši, varnejši in trdnejši pokojninski sistem v Evropski uniji. Komisija v beli knjigi izpostavlja pomen spremljanja ustreznosti, vzdržnosti in varnosti pokojnin ter podpira pokojninske reforme v državah članicah. Prav tako poziva k prilagoditvi delovnega okolja in trga dela, tako da se zagotovijo ustrezni pogoji za starejše delavce in se ljudem omogoči, da ostanejo dlje delovno aktivni.
Delali bomo dlje, manj bo predčasnega upokojevanja
Države članice spodbuja k daljšanju delovne dobe s prilagajanjem upokojitvene starosti pričakovani življenjski dobi, omejevanjem predčasnega upokojevanja ter zmanjševanjem vrzeli med upokojevanjem moških in žensk.
Ker v blagajni primanjkuje sredstev za izplačila pokojnin, bi morale članice Evropske unije spodbujati vplačila v dopolnilne sisteme zasebnega pokojninskega zavarovanja, bela knjiga pa se zavzema tudi za večjo zaščito pokojninskih pravic mobilnih delavcev. Prav slednji so bili pogosto žrtve kršitev s strani delodajalcev, zato bi bilo po besedah komisije treba vzpostaviti ustrezen nadzor, pristojne službe pa bi zagotovile združljivost pokojnin z mobilnostjo.
Vsaka članica EU ureja pokojnine po svoje
Bela knjiga temelji na rezultatih obširnega javnega posvetovanja in je v celoti usklajena z letnim pregledom rasti za leto 2012, dodajajo v Evropski komisiji. Ukrepi na evropski ravni bodo podprli in dopolnili nacionalne pokojninske reforme. Pokojninski sistemi so pretežno v pristojnosti držav članic, vendar jih Evropska unija lahko podpira z zakonodajo na področjih, ki vplivajo na delovanje notranjega trga, finančno podporo, ki bo starejšim delavcem omogočila, da dlje ostanejo na trgu dela, usklajevanjem politik in izmenjavo izkušenj.
V Bruslju kritični do Slovenije
Evropski komisar za zaposlovanje in socialne zadeve Laszlo Andor je medtem ocenil, da Slovenija ni ravno zgledna pri reformiranju pokojninskega sistema in da ni tako ambiciozna kot druge države v Srednji Evropi. Poudaril je tudi, da so v veliki meri nacionalni politiki odgovorni za to, da pojasnijo, zakaj je pokojninska reforma potrebna.
Poleg tega je poudaril, da so "resnično v veliki meri nacionalni politiki odgovorni za to, da pojasnijo, zakaj je kot rezultat demografskih sprememb in drugih dejavnikov pokojninska reforma potrebna. V večini primerov to pomeni tudi višjo upokojitveno starost in razne druge spremembe," je dodal.
Prav tako mora Slovenija po komisarjevih besedah storiti več za dejavno staranje, na primer pri vlaganju v boljše priložnosti za zaposlovanje starejših delavcev, čeprav po stopnji brezposelnosti ne sodi med najšibkejše članice EU.
KOMENTARJI (191)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.