Slovenija

'Odpirala se je Pandorina skrinja'

Strasbourg, 12. 03. 2009 12.46 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

Evropski parlament je z veliko večino potrdil resolucijo o napredku Hrvaške na poti v EU, v kateri pa ni omenjeno načelo pravičnosti. Evropski poslanci iz Slovenije so glasovali različno – dva sta jo podprla, štirje so bili proti, eden pa ni glasoval.

Evropski parlament je danes na plenarnem zasedanju v Strasbourgu s 548 glasovi za in 40 proti potrdil poročilo o napredku Hrvaške na poti v EU. 34 poslancev se je glasovanja vzdržalo.

Parlament v poročilu med drugim pozdravlja, da Slovenija in Hrvaška sprejemata pobudo Evropske komisije o mediaciji, in meni, da bi morala le-ta temeljiti na mednarodnem pravu.

Pahor se ne strinja s celotno dikcijo poročila.
Pahor se ne strinja s celotno dikcijo poročila. FOTO: Damjan Žibert

Parlament v sprejetem poročilu evropskega poslanca iz Avstrije Hannesa Swobode (PES) med drugim tudi spomni na neformalni dogovor premierjev Hrvaške in Slovenije Iva Sanaderja in Janeza Janše 25. avgusta 2007, da bosta državi spor glede meje reševali pred mednarodnim sodnim telesom, pozdravlja pripravljenost obeh držav, da sprejemata pobudo o mediaciji, ki jo je dala Evropska komisija, in zastopa stališče, da bi morala mediacija temeljiti na mednarodnem pravu.

V poročilu pa ni omenjeno načelo pravičnosti, kot se je še tik pred glasovanjem pričakovalo in za kar so si, očitno neuspešno, prizadevali predstavniki Slovenije. Prav tako ni omenjena sodna praksa, umaknjena je tudi omemba Meddržavnega sodišča v Haagu.

Evropski parlament v resoluciji ugotavlja, da je Hrvaška lani napredovala, obenem pa opozarja, da mora nadaljevati reforme pravosodja ter boj proti korupciji in mednarodnemu kriminalu ter okrepiti sodelovanje s haaškim Mednarodnim sodiščem za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije.

Usklajevanje poročila je potekalo praktično do zadnje minute, kar je tik pred glasovanjem poudaril tudi poročevalec Swoboda. Danes sprejeta resolucija sicer ni zavezujoča, ima pa pomembno politično težo.

Pahor: Odločitev EP ni bistvena za razvoj

Predsednik slovenske vlade Borut Pahor je v odzivu na odločitev Evropskega parlamenta dejal, da je sicer to treba vzeti v obzir, a odločitev EP ni bistvena za razvoj vprašanja slovensko-hrvaške meje. Po njegovem mnenju je bolj bistveno delo Evropske komisije in Sveta EU.

Kot je dodal Pahor kot nekdanji evropski poslanec in nekdanji podpredsednik komisije Evropskega parlamenta za odnose s Hrvaško, mu celotno besedilo ni všeč in bi si želel, da bi bilo v določenih stvareh drugačno. Menil je tudi, da je parlament v luči prizadevanj tistih, ki so pripravili poročilo, "naredil velik korak naprej glede odnosa do tega vprašanja in bi to na nek način, kljub temu, da ni zadovoljen z vsemi dikcijami, pozdravil".

Jordan Cizljeva je glasovala proti.
Jordan Cizljeva je glasovala proti. FOTO: SDS

Doslej je namreč EP pogosto zelo hitro in nekritično podpiral korake hrvaške vlade pri približevanju Hrvaške EU. Po posredovanju Slovenije in blokadi pa se je to malo spremenilo, meni premier. "Zdi se, da je sedaj to poročilo za odtenek ali dva nekoliko bolj v ravnovesju, kot bi lahko pričakovali, če ne bi bilo reakcij slovenske vlade in slovenske politike v oktobru in decembru lani, in naših ravnanj kasneje," je še povedal premier.

Evropski poslanci iz Slovenije glasovali različno

Alojz Peterle (EPP-ED/NSi) je v skladu s svojimi napovedmi, da bo poročilu nasprotoval, če v njem ne bo izrecno omenjeno načelo pravičnosti, glasoval proti. Kot je pojasnil, je poročevalec Evropskega parlamenta za Hrvaško Hannes Swoboda napovedal, da bo to načelo zapisano in da je bil tak tudi dogovor poročevalcev, na katerem je sodeloval. Peterle je sicer vesel, da so bila dopolnila, ki jih je vložil v imenu 40 poslancev, skoraj v vseh elementih sprejeta.

Marjan Podobnik
Marjan Podobnik FOTO: Dare Čekeliš

"Glasovala sem proti poročilu. Hrvaško sicer vidim kot evropsko državo, ki pa mora na svoji poti v EU rešiti določene probleme. Če ji želimo pri reševanju teh problemov pomagati in ji odpreti pot v EU, moramo prisluhniti vsem vpletenim stranem in uravnoteženo upoštevati njihova stališča. Žal mi je, da je Evropski parlament sprejel poročilo, v katerem ni posebej omenil načela pravičnosti pri mediaciji o meji med državama,'' je v sporočilu za javnost zapisala evroposlanka Romana Jordan Cizelj, ki poleg tega meni, da bi morali zagotoviti trajno rešitev.

Tudi Mihael Brejc (EPP-ED/SDS) meni, da poročilo, kakršno je, 'ne ustreza pravilom igre', zato je 'iz načelnih razlogov' glasoval proti. Proti resoluciji je glasovala tudi poslanka Ljudmila Novak (EPP-ED/NSi).

Jelko Kacin (ALDE/LDS) sicer meni, da sprejeto besedilo 'ni najboljše', a je kljub temu glasoval za, ker je amandma, ki ga je vložila njegova politična skupina, v celoti povzet v kompromisnem dopolnilu in tudi zato, ker poročilo govori o napredku Hrvaške. "Hrvaška je resno napredovala in jo je treba spodbujati," je prepričan. Po njegovem mnenju je pot Hrvaške proti EU mogoča le z 'velikimi spremembami, velikim konsenzom in spoznanjem, da se oni približujejo EU in ne EU njim'.

Tudi Mojca Drčar Murko (ALDE/LDS) je glasovala za resolucijo. Po njenih besedah je ključni kompromis ustrezal njenim predstavam o tem, kako je mogoče končati blokado hrvaških pristopnih pogajanj in pričakovati rešitev spora o meji med Slovenijo in Hrvaško.

Aurelio Juri (PES/SD) ni glasoval. Kot je pojasnil, se je po slovenski, zanj 'pogubni blokadi sosedove poti k EU in Pandorini skrinji, ki se je s tem odpirala', odločil, da se s tem vprašanjem institucionalno ne ukvarja več. "Ostajam realist in prepričan, da z blokado nismo ubrali prave poti," je dodal poslanec.

Žbogar in Frattini o pomenu nadaljnje širitve EU

Zunanji minister Samuel Žbogar in vodja italijanske diplomacije Franco Frattini sta na zunanje ministre držav članic EU naslovila skupno pismo, v katerem sta opozorila na pomen nadaljnje širitve EU na Zahodni Balkan. Pismo je namenjeno dodatni spodbuditvi razprave na prihajajočih zasedanjih zunanjih ministrov, so sporočili z MZZ. V pismu sta zlasti poudarila pomen vizumske liberalizacije za države Zahodnega Balkana in izrazila pričakovanje, da bo napredek na vizumskem področju dosežen še v mandatu zdajšnje sestave Evropske komisije.

'MZZ tišči glavo v pesek'

Iz Zavoda 25. junij so sporočili, da je zgoraj omenjeno poročilo slabo in ne bo v ničemer pripomoglo k hitrejšemu in uspešnejšemu reševanju mejnih vprašanj med Slovenijo in Hrvaško ter k deblokadi hrvaških pristopnih pogajanj. Zato so izjave slovenskega zunanjega ministrstva o domnevnih 'pomembnih spodbudah' predvsem tiščanje glave v pesek ob slabem rezultatu, delajo zmedo in so za Slovenijo v tem smislu škodljive.

To, da v poročilu načelo pravičnosti pri reševanju mejnih vprašanj ni niti omenjeno, je velik neuspeh pretekle in sedanje diplomacije in evro poslancev iz Slovenije. "Pričakujemo, da bo slovensko politično vodstvo evropske sogovornike in predstavnike Hrvaške nedvoumno opozorilo, da s političnim lobiranjem ne bodo dosegli deblokade pogajanj in da je pogoj za nadaljevanje pogajanj umik vseh spornih dokumentov in v nadaljevanju umik Hrvaške z zasedenih delov slovenskega ozemlja in morja,“ so še zapisali.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (506)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

repete
19. 03. 2009 16.02
naj se dogovorijo: kresalova jelušičeva in sanader.
repete
19. 03. 2009 15.59
naj se dogovorijo: kresalova, jelušičeva in sanader.
korosec_SLO
13. 03. 2009 20.33
vsak ima svoje mape,zemljevide, karte,kopije,ponaredke,,,pa naj bo,,,ampak gradimo prijateljstvo od l 91 dalje,,pred tem je bila yugoslavija,takrat se je vse krizem krazem delalo,,25:06:1991 smo samostojna drzava,,,
mileni
13. 03. 2009 19.51
Građani zemalja koje pokušavaju spriječiti daljnje proširenje(beri:slovenija) EU-a suprotstavljaju se glavnoj ideji Europske zajednice; civilizacijska misija proširenja i širenje prostora sigurnosti, blagostanja i slobode mora se izvršiti jer su to vrijednosti na kojima je utemeljena EU. Uvođenje novih čeličnih zavjesa, barijera ili zidova put je u pakao', rekao je Topolanek, sudjelujući u 'online chatu' s europskim građanima. Razgovor je objavljen danas na internetskoj stranici češkog predsjedništva EU-a.
Xspot
13. 03. 2009 19.08
Slovenija bi se morala povezati s Srbijo. Sicer bo treba revidirati 1991 in sukcesijo, vendar nič takega, kar se ne bi rešilo z galoni vinca in rakije. Tako bi 5 kratno povečali trg, zemljevid hrvaške pa bi zgledal, kot bi kdo stisnil piksno.
Vladimir Štuhec
13. 03. 2009 17.13
takoj odpoklicat naše iz epja,jih razrešit vseh dolžnosti,in nagnat delat.ker niso sposobni enga navadnega glasovanja, dol z njimi.
marija120
13. 03. 2009 16.35
res ne zastopiv več to vaše sovraštvo ampak bom videla kaj bote pisali ko bo mogoč Hrvaška takole blokirala Srbijo kaj bo te Kacin delo kot posebni poročevalec
marija120
13. 03. 2009 16.29
ma kaj totega Hudobnika spet dajete gor samo sramotu si delate
mileni
13. 03. 2009 15.37
kaj pa pol komplicirate? zakaj tolika panika okrog slovenskih karti ki so zdaj na hrvaskem ki potrjujejo hrvaske teze
vinadap
13. 03. 2009 14.28
mileni-kaj boš še dejal,repumliška meja v jugi je bila točno začrtana,in tukaj ni odstopanja.
vinadap
13. 03. 2009 14.27
mileni - 25.06.1991
vinadap
13. 03. 2009 14.26
scorpion - verjemi mi,res piše sečoveljski zaliv,in če to piše je jasno,da je levi breg slovenski,drugače bi že takrat pisalo,savudrijska vala,če bi bil levi breg hrvaški. Nimam mobitela,ker ga nikoli nisem maral,žal.
mileni
13. 03. 2009 14.11
vinadapa zato ker takrat to nije bilo vazno ker smo bile republike v isti drzavi zdaj ne moremo zvati piranski zaliv ce je piran v slo a pola zaliva je hrvasko pac mora biti ta polovica savudrijska vala
vinadap
13. 03. 2009 14.05
scorpion - jaz pa ne da na internet,kjer jo bom brezplačno vnovčil nekje drugje,kjer bo dragoceno darilo. Pa še nekaj te sprašujem,zakaj na Jugo zemljevidi nikjer ni pisalo savudrijska vala,zakaj ne?
JADE7
13. 03. 2009 13.40
japajade2.....preobleči si gate! ;-)
scorpion777
13. 03. 2009 13.20
sorry = etnicka mapa sfrj =
scorpion777
13. 03. 2009 13.19
ODTIPKATE ETNICEKE MAPE SFRJ V GOOGLE = SLIKE = ..
scorpion777
13. 03. 2009 13.11
vinadap - naredi z mobi kopijo in postavi nekam na internet. Jaz imam doma tudi atlas ki tega ne potrjuje, kar trdiš. In kot proti dokaz sem pripravljen tudi jaz isto stvar dati na internet. Drugi se lahko prepričajo če odtipkajo v google in greste pod slike in mate že v prvem rezultatu sliko je podobna kot jo imam doma na atlasu.
Buena Vita
13. 03. 2009 13.09
HRVAŠKA MORA DATI HAGU TRI GENERALE, UREDITI Z MAFIJO UREDITI PRAVNI SISTEM UREDITI BANČNI SISTEM, UREDITI ZEMLJIŠKE ODNOSE S SOSEDI IN V BRUSLJU SO JI POVEDALI---MORDA 2012,ČE BO HITELA,POGLEJTE STRAN EVRO-PARLAMENT--PREBERITE,, ŠE CELO SVOBODA JE IZJAVIL,MORDA 2012--ČE SE POTRUDIJO UREDITI ZADEVE,EVROPA NEBO PREGANJALA HRVAŠKE,TO JE REHN JASNO POVEDAL,HRVAŠKA SE MORA PODVIZAT,,,ČE,,,,ČE,,,ČE
vinadap
13. 03. 2009 11.25
scorpion - zakaj na mojem zemljevidu iz l.1979,lepo nazorno kaže,da je levi breg slovenski,še več,glede zaliva pa piše sledeče : koperski zaliv piranski zaliv sečoveljski zaliv Vaše savudrijske vale pa od nikoder. Zakaj ne? Zemljevid je izdelal - Kartografija - Tlos - Zagreb - Vlaho Turčinovič.