Policisti se v decembru pridružujejo v Evropi usklajenemu nadzoru nad psihofizičnim stanjem voznikov. Do 20. decembra bodo tako še posebno pozorni na voznike pod vplivom alkohola ali drog.
Hkrati gre za tretji del nacionalne preventivne akcije alkohol, s katero želijo na Javni agenciji RS za varnost prometa, policisti in drugi opozoriti na predpraznični čas in nevarnosti vožnje pod vplivom alkohola, droga ali drugih psihoaktivnih snovi.
Nadzor v času, ko je na cesti največ voznikov
V naslednjih tednih bo policija tako izvajala nadzor cestnega prometa s poudarkom na preverjanju psihofizičnega stanja voznikov. Na policijskih upravah bodo izvedli tudi vsaj en poostren nadzor po metodologiji Promil.
V takem nadzoru sodeluje več policijskih patrulj, ki so razporejene na manjših območjih. Pri vsakem ustavljenem vozniku bodo opravili tudi preizkus alkoholiziranosti, so pojasnili na Generalni policijski upravi.
Policisti bodo izvajali nadzor na tistih lokacijah in v času, ko je po izkušnjah na cestah največ voznikov, med drugim v popoldanskem času in ob koncih tedna. Poleg tega bodo policisti dosledno odrejali preizkuse alkoholiziranosti tudi tistim voznikom, ki jih bodo zalotili pri storitvi hujšega prekrška. Še pozornejši bodo na vožnjo pod vplivom drog, napovedujejo na policiji.
Policija bo skupaj s predstavniki agencije v nočnih urah pred znanimi klubi v Izoli, Mariboru in Ljubljani obiskovalce in predvsem mlade ozaveščali o nevarnostih vožnje pod vplivom alkohola, drog in drugih psihoaktivnih snovi.
V Mariboru in Kranju alkoholizirani vozniki velik problem
S poostrenim nadzorom voznikov želijo policisti v sodelovanju z drugimi organizacijami prispevati k zmanjšanju števila voznikov, ki vozijo pod vplivom alkohola, prepovedanih drog in drugih psihoaktivnih snovi ter s tem tudi k zmanjšanju števila prometnih nesreč, ki jih povzročijo taki udeleženci v prometu, so pojasnili v agenciji. V času akcije bodo sicer izvajali še druge preventivne aktivnosti.
Na Policijskih upravah Maribor in Kranj so nedavno opozorili, da je alkohol v prometu na njunih območjih še vedno velik problem. Mariborski policisti so minuli konec tedna izvajali poostren nadzor cestnega prometa in 233 voznikom odredili preizkus z alkotestom. Na območju PU Maribor je sicer delež alkoholiziranih povzročiteljev prometnih nesreč izredno visok, in sicer znaša 12,4 odstotka, so navedli.
Policija trka tudi na vest gostincev
Začenja se zadnji del akcije 0,0 Šofer, ki bo tudi najintenzivnejši in najdaljši del preventivne akcije za zmanjšanje vožnje pod vplivom alkohola letos, pravi Bojan Kos s PU Kranj. Kot je zapisal v sporočilu za javnost, je december precej povezan s prekomernim uživanjem alkohola in se velikokrat preseli tudi na cesto, ki ne dopušča napak in neprevidne, nezanesljive, nevarne in nepredvidljive vožnje, kar vse povzroča alkohol.
"Zato se izogibajte vožnji pod vplivom alkohola in tveganju za streznitev v nesreči, volan pa prepustite nekomu, ki ni pil," poudarja Kos. Poleg voznikov trka tudi na vest organizatorjev javnih prireditev, lastnikov gostinskih lokalov in trgovcev. Poziva jih, naj pri prodaji in ponudbi alkoholnih pijač dosledno spoštujejo predpise o omejevanju porabe alkohola in ga ne prodajajo oziroma ponujajo opitim in mladoletnim.
Letos 30 mrtvih na cestah zaradi vinjenih voznikov
Po podatkih policije je v letu 2014 zaradi vinjenih voznikov umrlo 23 udeležencev prometnih nesreč, v letu 2015 je bilo smrti 34, v desetih mesecih letošnjega leta 30, v enakem obdobju lani pa 28.
Med 384.198 alkotesti, ki so jih policisti odredili v letu 2014, jih je bilo 13.883 pozitivnih, lani pa je bilo med 321.885 odrejenimi alkotesti pozitivnih 13.883. V desetih mesecih letošnjega leta so odredili 202.547 alkotestov, kar je sicer za več kot 90.000 manj kot v enakem obdobju lani. Pozitivnih jih je bilo 8.362.
Povprečna stopnja alkoholiziranosti v prometnih nesrečah v letu 2015 je bila 1,44 promila alkohola v krvi. V obdobju desetih mesecev letos pa je bila ta stopnja 1,45 promila alkohola v krvi, so še navedli na Generalni policijski upravi.
Med udeleženci cestnega prometa je prepovedanih drog iz leta v leto več, saj je poleg opitih med vozniki tudi precej ljudi pod vplivom različnih drog, ugotavljajo na agenciji. Uživanje takšnih snovi v zadnjih dvajsetih letih narašča, ogroženi pa so zlasti mladostniki oziroma ciljna skupina od 17. do 39. leta, saj ti največkrat uživajo prepovedane droge.
Oktobra najmanj mrtvih na cesti
V letošnjem letu je sicer na slovenskih cestah skupaj umrlo 120 ljudi, kar je 7 več kot v enakem obodbju lani. Poslabšanje razmer je predvsem posledica slabšega stanja v prvi polovici leta, saj smo takrat imeli kar 24 umrlih več kot enakem obdobju lani, pravijo na agenciji.
"Od septembra dalje beležimo izboljšanje stanju varnosti cestnega prometa. V zadnjem tromesečju je na slovenskih cestah umrlo 20 udeležencev v cestnem prometu, kar je najmanj v zadnjih 25 letih. V mesecu oktobru so umrli trije udeleženci – manj umrlih v mesecu dni še nismo imeli," je na tiskovni konferenci povedal Igor Velov, direktor Agencije za varnost prometa.
KOMENTARJI (35)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.