
Na ta način bi po mnenju Evropskega parlamenta omogočile sklenitev pogovorov s kandidatkami po zastavljenem časovnem načrtu.
Parlament je podprl prizadevanja kandidatk in Evropske komisije za uspešen zaključek pogajanj do konca leta in vstop največjega možnega števila novih članic v Evropsko unijo leta 2004. To je zapisano v osnutku poročila o stanju v pristopnih pogajanjih, ki ga bo parlament potrjeval junija, njegov odbor za zunanje zadeve pa je na dvodnevni seji v Bruslju danes sklenil uvodno razpravo o njem.
Parlament je na bodoče članice naslovil tudi več opozoril. Poudaril je nujnost spremljanja manjšinskih vprašanj, fenomena rasizma in ksenofobije ter drugih oblik diskriminacije. Posebno pozornost morajo kandidatke posvetiti problemom romske manjšine, o katerem bodo kandidatke morale pripraviti poročilo za Evropsko komisijo. Parlament je od kandidatk zahteval tudi poročilo o boju proti podkupovanju, ter jih pozval, naj bolje izkoristijo predpristopno pomoč. Poudaril je tudi nujnost uspešnega izvajanja pravnega reda EU.
Parlament je Evropsko komisijo pozval, naj za države, ki jim v Unijo ne bo uspelo vstopiti v prvem krogu širitve, pripravi novo strategijo. Na osnutek poročila lahko poslanci do 25. aprila vložijo dopolnila. Do dokončne potrditve bo parlament o ocenah za vsako posamezno kandidatko razpravljal posebej z vodji pogajalskih ekip.
O Sloveniji bo parlament z ministrom za evropske zadeve Janezom Potočnikom razpravljal konec aprila. Parlament bo letos objavil dve poročili: prvo junija in drugo novembra pred vrhom EU v Koebenhavnu. Evropska komisija bo svoje redno poročilo o napredku kandidatk objavila oktobra, v njem bo med drugim ocenila tudi, katere kandidatke bi do konca leta lahko sklenile pristopna pogajanja.