Janez Janša in Slovenija bosta v naslednjih šestih mesecih v središču pozornosti evropske politične javnosti, piše Politico, ki ob tem navaja nekatere najbolj odmevne obtožbe na račun slovenske vlade, med njimi omejevanje svobode medijev, spodbijanje imenovanja evropskih delegiranih tožilcev, kulturne vojne, napade na sodišča in neodvisne nadzornike.
"Nič od tega ni vzbudilo zaskrbljenosti Evropske ljudske stranke (EPP), glavnega zavezništva konservativnih in desnosredinskih strank na celini, ki med drugim vključuje nemške krščanske demokrate, francoske republikance in tudi Janševo SDS," v članku z naslovom Konservativci v EU na udaru zaradi mehke drže do slovenskega premierja pišeta Maia de la Baume in Andrew Gray. Ob tem dodajata, da so uradniki EPP zavrnili nekatere zaskrbljene glasove, da se Janša postopoma spreminja v slovensko verzijo njegovega madžarskega zaveznika Viktorja Orbana. Evropska ljudska stranka je namreč dolgo časa vključevala tudi stranko Fidesz, vse do letošnjega marca, ko stranka madžarskega premierja ni več članica skupine EPP.
Poslanci EPP v evropskem parlamentu in drugi višji uradniki sicer pravijo, da Slovenije ni mogoče primerjati z Madžarsko, saj Janševo koalicijo sestavlja več strank, kar pomeni, da ne razpolaga s takšno močjo kot Orban. Slovenijo opisujejo kot živahno družbo, ki nima večjih težav z demokracijo in vladavino prava.
"Obiskala sem Slovenijo in govorila z vladnimi uradniki ter predstavniki civilne družbe," je dejala Roberta Metsola, podpredsednica evropskega parlamenta, ki velja za eno najbolj ostrih zagovornic vladavine prava v EPP. "Razprave, ki smo jih imeli, so bile odlične in odkrite, zato vem, da bomo dialog nadaljevali. V predsedovanje polagamo veliko upanja, čeprav se zavedamo, da obstajajo vprašanja, ki jih je treba nasloviti in upam, da bodo obravnavana."
Politico se med drugim sklicuje tudi na enega od neimenovanih članov EPP, ki je dejal, da je Janša "zgolj provokator" in s tem namignil, da gre za probleme, ki ne presegajo okvirov njegove retorike. "Za vse obtožbe nekaterih medijev nimamo dokazov. Nihče znotraj Evropske komisije mi ni dejal, da ima kakšne strahove glede Slovenije, z izjemo izjav v medijih," je za Politico povedal vir iz EPP.
Vendar, kot izpostavlja časnik, gre za velik kontrast v primerjavi s poročili človekoljubnih organizacij, nevladnikov in mednarodnih nadzornikov. Svet Evrope, sicer vodilni organ za človekove pravice na celini, je obsodil "osupljivo poslabšanje svobode medijev v zadnjem letu v Sloveniji". V najnovejšem poročilu Freedom House, nevladne organizacije za demokracijo in človekove pravice, o Sloveniji pa so zapisali, da sta Janša in njegova stranka "poskušala poseči v neodvisne institucije". Zaskrbljenost so izrazili tudi uradniki iz Evropske komisije, ko je slovenska vlada preprečila imenovanje evropskih delegiranih tožilcev. Ti bi morali bedeti nad potencialnimi zlorabami evropskih sredstev. Zaradi zapletov z neimenovanjem kandidatov je odstopila tudi ministrica za pravosodje Lilijana Kozlovič.
"Vsi zločini, ki so bili storjeni po prvem juniju, sodijo v pristojnost EPPO, kjer imamo pristojnosti za sprožanje preiskav," je v intervjuju za Politico povedala Laura Codruța Kövesi, glavna tožilka Evropskega javnega tožilstva (EPPO). "Zato vidim Slovenijo kot veliko tveganje, saj bo denar še naprej krožil po državi, nadzor nad tokovi pa bo zelo zelo prizadet." Dodala je, da bo "očitno pomanjkanje iskrenega sodelovanja slovenskih oblasti" zelo vplivalo na učinkovitost EPPO.
Slovenska vlada je sicer zavrnila obtožbe in jih označila za lažne oz. prenapihnjene, za njimi pa da stojijo ideološki nasprotniki, ki jih podpirajo do premierja in vlade sovražno nastrojeni mediji. Janša je v intervjuju za indijsko televizijo WION zatrdil, da ni evroskeptik in dodal, da se je za Evropo in evropske vrednote bojeval celih 30 let. Glede neimenovanja tožilcev pa je dejal, da to ne bo preprečilo delovanje Evropskega javnega tožilstva. "Poglejte, pred 33 leti sem bil mlad novinar in pisal kritične članke do komunističnega režima," je povedal za WION TV. "Dvakrat so me aretirali, obsodili in zaprli. Tako vem, kaj je svoboda govora, vem, kaj je svoboda medijev, in ne verjemite vsemu, kar piše v evropskih časopisih."
Kritiki EPP: Skupina ne vidi paralel s primerom Fidesz
Toda nasprotniki EPP pravijo, da se stranka iz izkušenj z Orbanom in Fidesom ni naučila lekcije. "SDS je Fidesz v nastajanju," je dejal Sergey Lagodinsky, nemški poslanec iz skupine Zelenih. "EPP ne sme ponoviti napake, ki jo je storila z Orbanovim Fideszom. Če resno verjamejo v demokracijo in vrednote, morajo razmisliti o izključitvi članov SDS ali pa vsaj zamrznitvi njihovega članstva, dokler Janša, njegova stranka in njeni mediji ne prenehajo z napadi na vladavino prava in demokracijo v državi."
Medtem ko člani slovenskih opozicijskih strank v Evropskem parlamentu poudarjajo, da je Janša grožnja za demokracijo v Sloveniji, pa preostali del slovenskih evropskih poslancev zavrača kritike. Milan Zver je nedavno dejal, da je bilo nekaj nepravilnosti v izbirnih procedurah EPPO, Slovenija pa da le želi izbrati kompetentne kandidate.
Politico sicer ob koncu omenja, da vendarle tudi znotraj EPP ni enotnosti glede Janše. Eden od uradnikov naj bi ga označil za "ciničnega in muhastega" ter izrazil pomisleke glede njegovega članstva v politični družini EPP. Nekateri v Bruslju in Strasbourgu namreč ugibajo, da bi lahko skupaj z Orbanom in Matteom Salvinijem ustanovil novo evroskeptično skupino.
KOMENTARJI (916)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.