Danes začnejo teči roki za volilna opravila pred junijskimi volitvami v Evropski parlament, kar pomeni, da so se začeli formalni postopki za izvedbo volitev sedmih evropskih poslancev iz Slovenije. Volivke in volivci lahko tako od danes naprej na upravnih enotah že dajejo podpise podpore za posamezne kandidatne liste, rok za oddajo podpisov pa se izteče 8. maja. Tedaj se izteče tudi rok, do katerega je treba listo kandidatov vložiti na Državno volilno komisijo.
Kandidate za poslance lahko predlagajo politične stranke in volivci, na listi kandidatov pa je lahko največ toliko kandidatov, kolikor poslancev se voli iz Slovenije, torej sedem. Posamezne politične stranke lahko vložijo kandidatne liste, če so podprte s podpisi najmanj štirih poslancev DZ ali tisoč volivcev. Če pa listo kandidatov določi dvoje ali več političnih strank, mora takšno listo s podpisi podpreti najmanj 1500 volivcev oziroma najmanj šest poslancev. Kandidatno listo lahko vloži tudi skupina volivcev, in sicer z najmanj 3000 podpisi podpore.
Pri določanju kandidatnih list je treba upoštevati t. i. ženske kvote. Tako na kandidatni listi noben spol ne sme biti zastopan z manj kot 40 odstotki. Vsaka lista mora biti sestavljena tako, da je najmanj en kandidat vsakega od spolov uvrščen v zgornjo polovico liste. Izjema so kandidatne liste z le enim ali tremi kandidati.
Poslanci v evropski parlament se v Sloveniji volijo po proporcionalnem načelu. Volivec glasuje samo za eno listo kandidatov, pri čemer lahko na tej listi odda tudi preferenčni glas kandidatu, ki mu daje prednost pri izvolitvi.
Ker je pri volitvah v Evropski parlament vsa Slovenija ena sama volilna enota, mora posamezna lista za izvolitev svojega kandidata zbrati vsaj 14 odstotkov oddanih glasov. Pri dodelitvi mandatov na posamezni listi se upošteva vrstni red kandidatov na listi oziroma število preferenčnih glasov.
Volilna kampanja pred evropskimi volitvami se bo uradno začela 8. maja, zanjo pa veljajo enaka pravila kot za državnozborske volitve. Tako morajo organizatorji kampanje najpozneje do 23. aprila odpreti posebne transakcijske račune, na katerih morajo zbrati vsa sredstva, namenjena za financiranje kampanje, ter z njih tudi poravnati vse stroške. Stroški volilne kampanje za volitve v Evropski parlament pa ne smejo preseči 0,40 evra na posameznega volilnega upravičenca v državi.
KOMENTARJI (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.