Po anketi, ki jo je za Dnevnik pripravila Ninamedia, in jo je časnik objavil pred 14 dnevi, je bilo neopredeljenih 23 odstotkov vprašanih, tokrat jih je bilo 14,9 odstotka.
Podpora listi stranke SDS se je povečala s 27,4 odstotka v prejšnji anketi na 29 odstotkov opredeljenih volivcev. Največ je z zmanjšanjem deleža neopredeljenih po oceni Dnevnika pridobilo Gibanje Svoboda, in sicer bi njegovo kandidatno listo po zadnji raziskavi obkrožilo 21,3 odstotka opredeljenih, v prejšnji anketi je bil ta delež 17,7 odstotka.
"Slovenija se je spet vrnila v stare vzorce kulturnega boja. Ukvarjamo se z notranjepolitičnimi temami. Oziroma imamo celo dilemo Janša-antijanša, Golob-antigolob. To priznanje Palestine je bilo v veliki instrumentalizirano v predvolilnem boju," o dogajanju pravi Klemen Grošelj, nosilec liste Zelenih Slovenije.
Sledijo Resni.ca (s 3,2 na 3,4 odstotka), DeSUS in Dobra država (z 2,8 na 3,2 odstotka), Zeleni Slovenije (s 3,6 na 2,7 odstotka) in Nič od tega (z 1,7 na 1,0 odstotka).
Po en mandat se obeta še Vesni z Vladimirjem Prebiličem in SD z Matjažem Nemcem. Nova Slovenija z Matejem Toninom pa se bo morala za stolček v Bruslju zelo potruditi. Podpora je stranki Vesna na 3. mestu padla s 14,1 na 11,5 odstotka ter tudi SD z 11,5 na 9,3 odstotka in NSi s 7,9 na 7 odstotkov. Lista SLS je pridobila (s 4,4 na 6,8 odstotka), Levica pa izgubila (s 5,7 na 4,8 odstotka).
In čeprav Levica in njihova nosilka intenzivno prepričujeta volivce, ankete kažejo, da bodo, na račun največjih, edina parlamentarna stranka brez evroposlanca. "To me začenja počasi skrbeti in tudi malo žalostiti. Mislim, da bi bilo prav, da se v Bruselj pošlje čim bolj pestra zasedba. Z raznoliki pogledi. Da se tja pošlje čim več mirovnikov, in ne vojnih jastrebov," pravi Nataša Sukič, nosilka liste Levice.
In kaj pri tem sploh še ostane najmanjšim političnim igralcem? Prvoligaške ambicije v Evropi kaže več neparlamentarcev, ki na terenu garajo skoraj za vsak glas posebej.
"Jaz imam med vsemi kandidati, to si upam trditi, največ mednarodnih izkušenj. Bil sem skoraj 30 let v tujini. In težko sprejemam, da me ankete ne zaznavajo. Zato, ker sem se celo življenje s tem ukvarjal. In naša lista pravi; čas je za raum in predvsem čas je za mir," pravi Uroš Lipušček, nosilec liste Desusa in Dobre države.
A ni predaje. Nosilka najbolj vijolične politične opcije glasove zbira tudi s pomočjo slavnega grškega ekonomista in hudega kritika evropskega liberalnega kapitalizma. "Glasujte za NOT. Za nič od tega. Za Violeto Tomič na prihajajočih volitvah v evropski parlament," pravi Yanis Varoufakis, nekdanji grški finančni minister.
Violeta Tomič, nosilka liste Nič od tega pa meni, da bo na volilno nedeljo rezultat veliko boljši. "Tako, da zadnji bomo prvi. Jaz stavim na presenečenje in verjamem v ljudi," je povedala. Na vprašanje, če gre za krščanski pogled, da bodo zadnji prvi in da bodo prvi zadnji, je odgovorila: "Ja, glejte, v krščanstvu je veliko dobrega v samem nauku. V praksi pa kakor kdaj". Ankete sicer napovedujejo, da ne bo nič IZ tega.
Kaj pa referendumi? Najbolj negotov ta o gojenju in posedovanju konoplje za osebno rabo
Glede referendumov je najbolj negotov izid posvetovalnega referenduma o gojenju in posedovanju konoplje za omejeno osebno rabo. Takšno pridelavo podpira 49,5 odstotka vprašanih, 41,1 odstotka pa jih temu nasprotuje. Bi pa skoraj tri četrtine vprašanih (74,9 odstotka) podprlo gojenje in pridelavo konoplje v medicinske namene, ena petina (19,6 odstotka) jih je proti.
Uzakonitev pomoči pri prostovoljnem končanju življenja bi podprlo 54,7 odstotka vprašanih, 37,7 odstotka jih temu nasprotuje. Pred 14 dnevi se je za sprejetje takega zakona izreklo 58 odstotkov anketiranih, medtem ko je bil delež, ki je temu nasprotoval, 30-odstoten.
Uvedbo preferenčnega glasu na parlamentarnih volitvah podpira 77,9 odstotka anketiranih, proti jih je 11,3 odstotka.
KOMENTARJI (620)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.