Kot poroča TV Slovenija, sta se na ponovljeni razpis za evropska delegirana tožilca znova prijavila kandidata Matej Oštir in Tanja Frank Eler, ki ju vlada ni želela imenovati. Obstrukcija vlade ni povzročila razburjenja samo doma, ampak je prinesla tudi proteste po EU. Slovenska vlada je bila tako zaradi odločitve, da ne imenuje delegiranih evropskih tožilcev, prejela več pozivov iz Bruslja, naj to nemudoma stori.
Z ministrstva za pravosodje so sicer sporočili, da na Javni poziv k vložitvi kandidatur za imenovanje dveh evropskih delegiranih tožilcev, ki ga je objavilo ministrstvo, do sedaj niso prejeli nobene kandidature. "Seveda pa dopuščamo tudi možnost, da je kateri kandidat svojo kandidaturo vložil preko pošte in lahko prispe šele v prihodnjih dneh," so dodali in poudarili, da si želijo in prizadevajo za konstruktivno sodelovanje vseh deležnikov za čim prejšnje imenovanje delegiranih tožilcev. "V interesu ministrstva je, da se v najkrajšem možnem času izvede postopek, ter da se tudi Slovenija s svojima predstavnikoma čim hitreje vključi v projekt Evropskega javnega tožilstva."
Spomnimo, slovenska kandidata je na osnovi izbirnega postopka v prvem razpisu izbral državnotožilski svet. Vlada se z njima najprej ni hotela seznaniti in je spremenila tudi zakon o državnem tožilstvu, ki je za kandidate za evropske tožilce dodal nov pogoj – znanje angleškega jezika na ravni C1, a se je izkazalo, da tudi to izpolnjujeta.
Oba naj bi v nemilost padla zaradi starih postopkov, med drugim zaradi preiskovanja premoženja Janeza Janše. Vlada bi se morala z imeni le seznaniti, a je predlog nenavadno dolgo časa romal na sejo vlade. Vlada je nato sprejela razveljavitev postopka izbire delegiranih tožilcev, zaradi česar je odstopila ministrica za pravosodje Lilijana Kozlovič. Kot je takrat zapisala, je bil sklep vlade strokovno neutemeljen. Zatrdila je, da je ministrstvo postopek izpeljalo zakonito in v skladu z nacionalno zakonodajo in Uredbo Sveta EU ter da se je sama vedno zavzemala za pravno državo.
Frank Elerjeva in Oštir sta nato na pobudo državnotožilskega sveta vložila tožbo zoper sklep vlade o neseznanitvi z imenovanjem evropskih delegiranih tožilcev. Upravno sodišče pa je zavrglo tožbo in zahtevo za začasno odredbo v primeru neimenovanja evropskih delegiranih tožilcev. Kot so pojasnili na Upravnem sodišču, sta tožnika tožbo vložila prezgodaj, saj še nista prejela sklepa vlade o neseznanitvi z imenovanjem evropskih delegiranih tožilcev.
Vlada se zaradi blokiranja in razveljavitve postopka v prvem razpisu sooča s kritikami, da posega v neodvisnost in samostojnost državnega tožilstva.
KOMENTARJI (516)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.