Slovenija je skupaj s še osmimi novimi članicami EU minuto čez polnoč slovesno vstopila v schengenski prostor in odpravila nadzor na kopenskih in pomorskih mejah z ostalimi članicami območja Evropske unije.
Na slovesnosti v Novi Gorici je novoizvoljeni predsednik Slovenije Danilo Türk poudaril, je to "poseben dan za Slovenijo in Evropo", zunanji minister Dimitrij Rupel pa je na Robiču dejal, da se s slovenskim vstopom v schengen uresničujejo sanje o zedinjeni Sloveniji.
Slovesnosti ob vstopu Slovenije v schengen so se začele že v četrtek popoldne in nato nadaljevale pozno v noč, vse do dejanske odprave nadzora na mejah z Avstrijo, Italijo in Madžarsko. Eden glavnih akterjev širitve schengenskega območja, notranji minister Dragutin Mate, se je udeležil slovesnosti na mejnem prehodu Šentilj, ki je veljal za enega najbolj obremenjenih prehodov v Sloveniji. Z avstrijskim gospodarskim ministrom Martinom Bartensteinom sta natanko minuto po polnoči simbolično dvignila zapornico in s tem uradno ukinila nadzor na meji med obema državama.
Pri tem je minister Mate poudaril, da je s tem dokončno odprta meja med dvema prijateljskima državama in to ne le na mejnih prehodih pač pa na vsaki točki. Zato da je do tega dogodka prišlo, pa je bilo po njegovih besedah potrebnega veliko trdega dela. Mate je zagotovil tudi, da je narejeno "vse za zagotovitev varnosti na obmejnem prostoru kljub temu, da mej ne bo več in da se bodo policisti z mejnih prehodov umaknili".
Rupel: Danes se uresničujejo sanje
Minister Rupel je medtem na mejnem prehodu Robič v Posočju skupaj s predsednikom deželne vlade Furlanije Julijske krajine Riccardom Illyjem obeležil odpravo nadzora na slovensko-italijanski meji. Kot je dejal, so Slovenci v 19. stoletju sanjali, "da bi živeli v zedinjeni Sloveniji, vsi v isti državi". "Danes se te sanje uresničujejo," je poudaril Rupel in dodal, da se Evropa prvič po mnogih letih "združuje in dobiva pravi evropski obraz".
Slovensko-italijanska meja, ki sega od morja do gora, je v preteklosti prav v gornjem Posočju najbolj delila ljudi, zato so ob vstopu Slovenije v schengen tudi najbolj srečni, pa je poudaril Illy. Pojasnil je, da so mejni prehod Robič za slovesnost izbrali, ker so ti kraji najbolj trpeli zaradi meje in je bila tu tudi najbolj vidna. Mejo sta nato simbolično prežagala lokalna župana, kobariški župan Robert Kavčič in župan Podbonesca Piergiorgio Domenis.
Rupel je danes že obiskal avstrijsko stran mejnega prehoda Karavanke, kjer je skupaj z avstrijsko kolegico Ursula Plassnik dvignila zapornico in tako tudi simbolično odprla mejo. Padca avstrijsko-slovenske meje so se udeležili tudi v nacionalne noše oblečeni pari, ki so si čez zdaj že nekdanje zapornice na meji podali roke v znak povezanosti.
Rupel je med slovesnostjo poudaril, da se bo s prihodom v schengen spremenilo življenje ljudi ob meji in v EU nasploh, obenem pa dejal, da se poslavljamo od preteklosti, "tudi od tistih problemov, ki so tu pa tam označevali slovensko-avstrijske odnose, predvsem ko je šlo za včasih problematičen položaj slovenske manjšine na Koroškem."
Ruplova avstrijska kolegica Plassnikova je v svojem nagovoru opozorila, da meje ne bodo izginile, izginile pa bodo ovire na njih. "Evropa je naš skupni projekt, zato potrebuje naša skupna prizadevanja in odgovornost," je dejala avstrijska zunanja ministrica, ki je širitev schengenskega območja pričakala v svoji domovini, na avstrijskem Koroškem. Povedala je še, da se je Avstrija z današnjim dogodkom premaknila z obmejnega položaja v središče regije.
La Prepustnice nič več
Poseben simbolni pomen je tudi padec meje med Novo Gorico in Gorico, ki sta ga župana, novogoriški Mirko Brulc in goriški Ettore Romoli, obeležila z dvigom zapornice na mejnem prehodu Rožna Dolina in nato ponovnim prečkanjem meje na Erjavčevi ulici, kjer je bila mejna kontrola že odpravljena. Pred tem so v Novi Gorici slovenski vstop v schengen obeležili tudi s številnimi drugimi prireditvami, v ospredju pa je bila predvsem prireditev La Prepustnica, posvečena razvpiti "mejni prepustnici", ki je desetletja krojila prehod meje in ki jo je uporabljalo 230 tisoč upravičencev na slovenski strani in pol milijona na italijanski.
Na tej prireditvi so slovenski in italijanski satiriki predstavili pol stoletja obmejnega življenja, udeležil pa se jo je tudi novoizvoljeni slovenski predsednik Danilo Türk. Pred tem je ob prihodu v Novo Gorico ocenil, da je "danes poseben dan za Slovenijo in za vso Evropo" in da je "v Novi Gorici priložnost videti nov obraz Evrope". "Evrope, ki se odpira na najbolj viden možen način in to je gotovo razlog za praznovanje," je poudaril Türk.
'Največji davek meja so plačale manjšine'
V četrtek zvečer sta slovenski vstop v schengen obeležili tudi slovenska manjšina v Italiji in italijanska v Sloveniji. Predstavniki manjšinskih organizacij so na mejnem prehodu Škofije nazdravili padcu nadzora meje med Slovenijo in Italijo, pri tem pa poudarili, da sta ravno manjšini plačali največji davek zaradi meje.
Večjo slovesnost so pripravili tudi na Fernetičih, kjer se je zbrala velika množica ljudi, prisotni slovenski in italijanski politični predstavniki pa so se strinjali, da gre za zelo pomemben zgodovinski trenutek, ki ima velik ekonomski, kulturni in socialni pomen in ki omogoča svetlejšo prihodnost za bodoče rodove. Podsekretar na italijanskem notranjem ministrstvu Ettore Rosato je prepričan, da je padec meje med Slovenijo in Italijo priložnost, ki jo je potrebno izkoristiti in v katero je potrebno vlagati, saj gre za prihodnost naših otrok.
Tudi na severni meji slovesno
Vstop v schengen pa so množično obeležili tudi na mejnem prehodu Karavanke, prek katerega poteka blizu 30 odstotkov celotnega cestnega prometa med Slovenijo in Avstrijo. Ob dvigu mejne zapornice minuto čez polnoč je več sto zbranih nagovoril evropski poslanec iz Slovenije Mihael Brejc in poudaril, da ima vstop v schengensko območje za Slovenijo velik praktičen in simbolen pomen.
Pomeni še en korak k utrditvi vezi z drugimi članicami EU, pomembno prispeva k utrjevanju notranjega trga EU in omogoča hitrejše zmanjševanje razlik med starimi in novimi članicami, je dejal Brejc.
Tudi Gornja Radgona v Sloveniji in Radgona v Avstriji (Bad Radkersburg) sta proslavili odpravo meje. Že opolnoči so na radgonskem mejnem prehodu dvignili zapornice, slovenski policisti pa so zapustili objekt na avstrijski strani prehoda, v katerem so gostovali od vstopa Slovenije v EU.
V petkovih dopoldanskih urah pa so pripravili še slovesnost na mostu čez Muro, kjer so izpostavili predvsem, da bosta obe Radgoni z odpravo meja spet postali eno mesto. Slovesnosti sta se udeležila tudi slovenski minister za lokalno samoupravo in regionalno politiko Ivan Žagar ter deželni glavar avstrijske Štajerske Franz Voves. Žagar je v nagovoru poudaril, da so z odpravo meje novoletno darilo za dolga leta dobili predvsem najmlajši.
Tudi župana obeh Radgon vidita v odpravi meje veliko priložnost za mesti. Pripravljenih imajo že več konkretnih projektov za mlade, športnike in turiste, ki naj bi jih začeli kmalu uresničevati.
Poleg Slovenije še osem članic
Širitev schengenskega prostora pa so slovesno obeležili tudi v ostali osmerici držav, ki so nocoj vstopile v schengen. Baltske države - Litva, Latvija in Estonija - so sicer zaradi časovne razlike dejansko vstopile uro prej kot Slovenija, Madžarska, Češka, Slovaška, Poljska ter Malta, vse skupaj pa so se pridružile 15 državam, ki so že bile doslej v schengenskem prostoru - ob vseh starih članicah EU razen Velike Britanije in Irske sta v schengnu še Norveška in Islandija, zunaj pa ostajajo še nove članice Romunija, Bolgarija in Ciper.
KOMENTARJI (59)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.