Preiskovalni sodnik je za domnevnega vodjo slovenskega narkokartela Dragana Tošića odredil mesec dni pripora, saj je ocenil, da obstajajo priporni razlogi, poroča 24UR ZVEČER. Tošića so že prepeljali v pripor na Povšetovi v Ljubljani. Tošićev odvetnik Janez Koščak iz Odvetniške pisarne Čeferin je že napovedal pritožbo, saj se s pripornimi razlogi ne strinja. Kot pravi, tožilstvo ni zbralo dovolj dokazov, še te, s katerimi razpolaga, pa so po njegovih besedah zbrali tuji organi. "Kar so slovenski organi zbrali, po moji oceni ne bo dovolj za kazenski postopek," je dejal za 24UR ZVEČER.
Zaslišanja ostalih 13 priprtih v preiskavi 'Balkanski bojevnik' pa se nadaljujejo. Kot so pojasnili na sodišču, naj bi danes predvidoma zaslišali šest izmed 14 pridržanih, še šest jutri, dva pa v petek. Na zadevi delajo trije preiskovalni sodniki, eno zaslišanje pa lahko traja tudi do tri ure.
Okoli ljubljanskega sodišča so sicer danes vladale posebne razmere. Okoli sodne palače so bili policisti posebnih enot, oboroženi s puškami. Kot prvega so v spremstvu štirih policijskih maric na zaslišanje pripeljali Tošića. Do zob oboroženi policisti posebnih enot pa so obkolili sodišče na Tavčarjevi, vse skupaj je nadziral še policijski helikopter.
Spomnimo. Včeraj so po dveh letih dela in 30 hišnih preiskavah slovenski kriminalisti pridržali 14 oseb, ki naj bi bile povezane s tihotapljenjem prepovedanih drog iz Južne Amerike preko Balkana do Evrope. Preiskali so tudi ljubljanska lokala La Petit Cafe in Randevu lastnika Dragana Tošića, ki so ga nato v torek vklenjenega pripeljali v njegov lokal Randevu.
Tošićev odvetnik Koščak je danes za 24ur. com dejal, da po hišnih preiskavah v dveh lokalih pri osumljenem niso zasegli nobene droge ali orožja. Po odloku sodnika pa so zadržali en računalnik, nekaj telefonov in manjšo vsoto denarja. Ker preiskava še poteka, samega dela policije ali postopka ne želijo komentirati. Po njegovih besedah je Tošić osumljen prometa s prepovedanimi drogami.
Poudarja še, da je zgodba nenavadna. Minilo je sedem mesecev od zasega droge v Južni Ameriki, ni pa jasno, zakaj prihaja do policijske akcija po tem času. Meni še, da do sedaj ni videl nobenega dokaza, ki bi potrjeval, da bi bil Tošič vpleten v trgovino z drogo.
Organizirana hudodelska združba
Policija je sporočila, da preiskave potekajo na območju Ljubljane, Kopra in Kranja. 14 pridržanih je starih od 25 do 40 let in so vsi državljani Slovenije. V konkretnem primeru gre sicer za organizirano hudodelsko združbo, ki ni delovala samo na območju Slovenije, s kaznivimi dejanji pa so si pridobili zelo veliko premoženjsko korist. Med preiskavo so kriminalisti zasegli orožje in prepovedano drogo, je še sporočila policija.
"Poudarjamo, da gre za uspešno, načrtno in večmesečno kriminalistično preiskavo slovenske policije, ki je potekala v dobrem sodelovanju s sosednjimi in tudi drugimi varnostnimi organi, med drugim tudi varnostnimi organi Srbije," so sporočili iz policije. Neuradno organi pregona pravijo tudi, da so eni največjih narkomafij v svetovnem merilu, ki je kokain s pomočjo svojh lovk prevažala in prodajala v številnih evropskih državah, prizadejali smrtni udarec.
V Skupini državnih tožilcev za pregon organiziranega kriminala medtem pojasnjujejo, da postopka preiskave v tej fazi ne morejo komentirati. Iz Okrožnega sodišča v Ljubljani so sporočili, da zaradi interesa postopka v času zaslišanj ne bodo dajali izjav.
Našli sliko in gotovino?
O aretaciji 14 oseb poročajo tudi mnogi mediji na Hrvaškem in v Srbiji. Po pisanju srbskega časopisa Blic naj bi v enem izmed stanovanj odkrili tudi sliko Tošića in Darka Šarića ter 50.000 evrov. Menijo še, da naj bi še več denarja odkrili prav v bančnih sefih, ki jih bodo po odloku sodišča preiskali.
Po informacijah zgoraj omenjenega časopisa naj bi sodelavci Tošića tihotapili prepovedano drogo v Italijo, Španijo in Avstrijo. Podatki o delu te skupine kažejo na to, da naj bi na trg zahodne Evrope mesečno prodali več 200 kilogramov kokaina.
Tošić, ki naj bi sodeloval še s 15 ljudmi, naj bi bil tudi eden prvih Šarićevih sodelavcev. Vsi osumljeni naj bi pogosto potovali v Južno Ameriko in Afriko, kar nakazuje, da so bili neposredno vključeni v nakup in prevoz kokaina, še poroča Blic.
V sodelovanju s srbskimi organi
Akcija je potekala v sodelovanju s srbskimi organi pregona, saj naj bi šlo za člane narkokartela pod vodstvom Darka Šarića, ki naj bi z ladjami iz Južne Amerike preko Balkana dobavljali kokain v Evropo. Šarića poleg tega sumijo tudi številnih likvidacij, večinoma v kriminalnem podzemlju. Vpleten naj bi bil tudi v zloglasni umor Miša Vujičića, enega od domnevnih šefov črnogorske mafije v ljubljanskem hotelu Lev leta 2003.
Kot je za 24UR dejal Igor Jovanović, novinar srbske agencije Beta, ki je preiskoval delovanje Darka Šarića v Srbiji, je Šarić svoj imperij v Srbiji gradil počasi in tiho. "Srbi sploh niso vedeli, da ta klan obstaja, dokler se ni v sodelovanju z ameriško agencijo za boj proti mamilom izvedelo, da je Šarić poskušal v Evropo prepeljati več kot dve toni kokaina iz Južne Amerike. Preiskava je pokazala, da je Šarić zelo aktivno sodeloval pri privatizaciji in da je počasi gradil svoj poslovni in zasebni imperij." Kot je dejal Jovanović, je Šarić vlagal v privatizacijo in kupoval hotele, predvsem v Vojvodini, nekatera podjetja in kmetijska zemljišča. Vrednost tega imetja ocenjujejo na več deset milijonov evrov. "To niso samo podjetja, ampak tudi stavbe, ki jih je Šarić uporabljal za svoje razkošno življenje. Ker je klan tako močan in obsežen, so se začela pojavljati vprašanja o Šarićevih povezavah s politiko."
Zaradi primera Šarić se je povečala napetost med Srbijo in Črno goro, saj so se oblasti v obeh državah obtoževale zaradi pomoči Šariću, še pravi Jovanović.
Potrebe po drogah vse večje
"Kokain prihaja v Evropo preko pristanišč na Nizozemskem in v Belgiji, vendar se je zaradi zaostrenih carinskih kontrol pot spremenila preko Afrike, Iberskega polotoka in Francije. Ker pa so organi pregona tudi tu poostrili nadzor, so se začele izrabljati klasične poti kriminalcev, ki so te poti že prej uporabljali za heroin. In tu je vstopila jugoslovanska mafija ali jugoslovanski karteli in del drugih kriminalnih skupin, ki delujejo na tem področju," je za 24UR ZVEČER dejal Bojan Dobovšek iz Fakultete za varnostne vede.
Poudarja, da je del teh kriminalnih združb tudi na področju Slovenije, ki pa delujejo tudi naprej po Evropi. Omenil je še, da je kokain tipični produkt Južne Amerike, heroin pa prihaja iz Afganistana. “Ti dve drogi sta se znašli skupaj na balkanski poti z ostalimi drogami, ki po navadi potujejo v obratno smer. Evropa potrebuje mesečno do 5 ton drog, dobršen del teh drog gre po balkanski poti. Majhen del, do enega procenta, ostane tudi v Sloveniji. Evropa je velika, ljudje so vedno bolj v stresu, vedno bolj gremo v kapitalizem in vedno več stresa se rešuje preko drog, in potrebe so vedno večje,” še dodaja.
Kriminalci vlagajo svoja sredstva
Je pa komentiral tudi izjavo, da kriminalci sedaj drugače zapravljajo denar. "Kriminalci so v prvi fazi zapravljali denar za avtomobile in hiše, potem pa so začeli vlagati v manjše lokale in potem pričeli nakupovati delnice, deleže firm in podkupovati celo politike, večje gospodarstvenike. Ustvarjala so se kriminalna podjetja, ki pomenijo veliko konkurenco legalnim, kajti ta podjetja dobivajo stalen dotok denarja od drog."
Po njegovem mnenju so se nekatere azijske države razvile prav na podlagi prepovedanih drog, v nekaterih državah obstaja tudi nevarnost, da organizirani kriminal prevzame celotno družbeno strukturo.
KOMENTARJI (162)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.