Skoraj dve tretjini oziroma 61 odstotkov evropskih potrošnikov ne more opraviti čezmejnega spletnega nakupa, ker trgovec ne omogoča dostave v njihovo državo ali ne omogoča primernega čezmejnega plačevanja. Tako je pokazala neodvisna terenska raziskava, ki je potekala pod okriljem Evropske komisije. V Sloveniji je bilo neuspelih čezmejnih nakupov 60 odstotkov.
Potrošniki po EU so od čezmejnega dobavitelja po spletu poskušali kupiti 100 priljubljenih izdelkov, npr. kamere, zgoščenke, knjige, obleke in drugo. 61 odstotkov jih ni moglo opraviti, največ težav s čezmejnim nakupovanjem pa imajo potrošniki v Latviji, Belgiji, Romuniji in Bolgariji, kjer delež neuspelih poskusov dosega ali presega 70 odstotkov. Odstotek uspešnosti pri čezmejnem nakupovanju je bil v vseh državah, razen v Avstriji in Španiji, nižji od 50 odstotkov. Slovenija se je s 60 odstotki neuspelih poskusov uvrstila v zlato povprečje.

V Bruslju so prepričani, da so prednosti, za katere so prikrajšani državljani, očitne. Kar polovica izdelkov s spletnih strani v drugi državi članici je namreč v več kot polovici držav članic za deset odstotkov cenejša in to vključno s stroški prevoza (v Sloveniji je ta delež več kot 70-odstoten). Prav tako v 13 državah članicah več kot polovico iskanih izdelkov ni bilo najti na nacionalnih spletnih straneh, ponujal pa jih je trgovec v drugi državi članici (v Sloveniji je bilo takih izdelkov približno 55 odstotkov).
"Rezultati te raziskave so presenetljivi, saj dokazujejo, da enotni evropski trg za spletno prodajo na drobno ne deluje. Potrošniki bi lahko prišli do boljše kupčije in večje izbire izdelkov na našem obsežnem evropskem trgu s preprostim klikom z miško, vendar spletne nakupovalce še vedno zelo omejujejo nacionalne meje," je danes poudarila evropska komisarka za potrošnike Meglena Kuneva. "Glavna prednostna naloga EU je, da dosežemo enotni digitalni trg. Pravo digitalno gospodarstvo bo vzpostavljeno šele, ko bomo odstranili vse ovire pri izvajanju spletnih transakcij, vse do končnega potrošnika," pa jo je dopolnila evropska komisarka za informacijsko družbo in medije Viviane Reding.
Evropska komisija je zato danes sprejela sporočilo, ki predstavlja strategijo za odpravljanje ovir v čezmejni spletni trgovini in vsebuje sklop ukrepov za poenostavitev zapletenega zakonodajnega okolja, ki ovira poslovanje s potrošniki v drugi državi članici. Eden od prednostnih ukrepov, ki jih predlagajo v Bruslju, je med drugim oblikovanje enostavnega in enotnega sklopa pravic za evropske potrošnike, ki bi nadomestil sedanji kalejdoskop nacionalnih zakonodaj, pri čemer bi se potrošnikom zagotovila enako varstvo in pravno jasnost, trgovcem na drobno pa znižanje stroškov uskladitve. Poleg tega je potrebno po prepričanju komisije spodbuditi čezmejno izvrševanje zakonodaje in z usklajenim ukrepanjem na ravni EU poskrbeti, da se izkoreninijo nezakoniti postopki in poveča zaupanje potrošnikov v čezmejno nakupovanje.
Komisija predlaga tudi, da se poenostavijo čezmejna pravila za trgovce na drobno, npr. o davku na dodano vrednost, pristojbinah za recikliranje in dajatvah za avtorske pravice. Nekateri trgovci na drobno morajo zdaj poročati več davčnim organom, upoštevati različne nacionalne predpise o recikliranju elektronskih odpadkov in celo plačevati dajatve za avtorske pravice za isto blago v več državah. Predlog Komisije obravnava prva dva problema, glede plačevanja dajatev pa je čim prej treba najti praktično rešitev, poudarjajo v Bruslju.
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.