"Danes sem po 20 letih izstopila iz članstva SDS. Hvaležna sem za vse izkušnje, ki smo jih skupaj delili, in za vse tiste srčne ljudi, s katerimi sem se na svoji dosedanji politični poti srečevala. Priznam, ob tem mi je tudi težko. Odločitev za ta korak ni bila lahka, ampak čutim, da je bila nujna," je zapisala Eva Irgl v objavi na Facebooku, kjer je naznanila odločitev.
"Ujetost v žaljivo in sovražno atmosfero nas družbo kot celoto že dolgo vleče navzdol in hromi naše potenciale. Politična širina, raznolikost pogledov, pripravljenost na skupno iskanje najboljših rešitev pa nas lahko pelje navzgor. Prihaja čas, ki bo presegel politiko konflikta "dveh polov" in v prostor vnesel prepotrebno povezanost, ravnovesje in prijetnejše vzdušje. V pot, ki vzpodbuja politično širino v dobro Slovenije, globoko verjamem," je nadaljevala.
O izstopu Eve Irgl se je ugibalo, odkar je enako potezo napovedal Anže Logar. Veljala sta namreč za zaveznika znotraj SDS in bila tudi med le trojico poslancev največje opozicijske stranke, ki niso želeli podpisati izjave o zvestobi, zaradi česar sta morala zapustiti vodstvene položaje v delovnih telesih in se v državnem zboru presesti v zadnjo klop. Tretji je bil Dejan Kaloh.
Logar je, spomnimo, prejšnji teden potrdil, da ustanavlja stranko, ob tem pa napovedal pot politične širine in omenil, da Slovenija potrebuje tretji steber oziroma neko območje širšega sodelovanja. Uporabil je torej podobne besede kot danes Irglova, ki je nato za 24ur.com tudi potrdila, da se mu pridružuje: "Pridružujem se projektu politične širine in ostajam poslanka državnega zbora."
Janša preroško
"Novo poslansko skupino ustanovijo trije poslanci, ta korak bi torej lahko omogočil tretji SDS-ov odpadnik Dejan Kaloh, ki pa pravi, da za svojo odločitev od Logarja potrebuje dodatne informacije. So bile in so odločitve res zahtevne, spontane, so res tako dolgo zorele?," se je v oddaji 24UR vprašal Žiga Bonča, ki je spomnil, da mineva že osmi mesec odkar je predsednik SDS-a ocenil politično realnost, ki smo ji priča danes.
"Očitno bo nastala samostojna poslanska skupina iz poslancev, ki pač ne sledijo več volji volivcev, ki so jih izvolili," je februarja namreč dejal Janez Janša.
Kaloh bo odločitev sprejel po sestanku z Logarjem
Kaloh je dejal, da se bo v torek srečal z Logarjem, od tega pogovora pa bo odvisna tudi njegova nadaljnja odločitev. "Mene bo predvsem zanimalo na tem pogovoru, komu in čemu bo ta nova stranka, ki je zdaj v ustanavljanju, alternativa," je povedal. Nekaj so informacije, ki so predstavljene v medijih, nekaj drugega pa, ko s človekom govoriš na štiri oči, je pojasnil. "Kot resen in kredibilen politik definitivno nekih korakov ne bom delal, preden se res ne prepričam, kaj to je," je dejal.
"Logarja cenim kot sposobnega poslanca, ga tudi v končni fazi vidim kot nekoga, ki bo v prihodnosti definitivno pomemben politični faktor na tem našem političnem zemljevidu," je dodal.
SDS je nedavno odprla kandidacijske postopke za evidentiranje poslancev v DZ, Kaloh pa še ni evidentiran med kandidati. "Od stranke, pri kateri sem že skoraj dve desetletji, od tega sem bil dvakrat uspešno izvoljen v prej neizvoljivem okraju za stranko, sem pač pričakoval, da me bo nekdo evidentiral," je dejal in dodal, da čaka tudi na kak signal stranke.
Morda se bo odločitev o nadaljnji politični poti rodila po pogovoru z Logarjem, je sklenil.
Mesec: Logar je zadnji človek, ki lahko sodi, kdo je skrajen
Kar nekaj vprašanj sicer o stranki, ki jo bo ustanovil Logar, še ostaja odprtih. Med drugim, kakšna bo njena politična opredelitev in koga bo nagovarjala. "Nimam nobene težave sodelovati s posamezniki ali skupinami na tej ali oni strani, dokler ne pride do skrajnosti," je v četrtkovi izjavi za medije dejal Logar. Nato pa zvečer zaTelevizijo Slovenija pojasnil, da kot skrajno vidi stranko Levica.
"Anže Logar je zadnji človek, ki lahko sodi, kdo je skrajen in kdo ni," se je danes v sporočilu za javnost odzval minister za delo in nekdanji koordinator Levice Luka Mesec. "Logar je četrt stoletja preživel v stranki, kjer so mu bili najtesnejši sodelavci Aleš Hojs, Branko Grims, Vinko Gorenjak, Žan Mahnič in šef Janez Janša, pa ni videl v tem nikakršnega problema," je zapisal. Ob tem pa dodal, da je Logar javno izražal pripravljenost, da prevzame vodenje SDS, "in izstopa šele zdaj, ko se to očitno ni zgodilo".
Politike Levice "niso skrajno leve, ampak minimum dostojnega življenja, ki bi moral biti skupen vsem," je zapisal Mesec. Ob tem pa nanizal rast minimalne plače, javno stanovanjsko gradnjo, ukinitev dopolnilnega zavarovanja in ločitev službe od prostega časa.
Logar po njegovem mnenju "pod všečnimi slogani o povezovalnosti v resnici skriva protisocialne in protidelavske politike, ki bi koristile elitam in škodovale veliki večini ljudi v tej državi". "Politike, ki so jih slovenski volivci že mnogokrat zavrnili na volitvah, zdaj pa nas poskušajo prelisičiti z delitvijo SDS v dve stranki," je še dodal.
KOMENTARJI (1006)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.