Tujina

'Pridržki posledica notranjepolitičnih zadev Slovenije'

Bruselj, 21. 12. 2009 14.04 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

EU pričakuje, da bosta Slovenija in Hrvaška glede pridržkov Ljubljane kmalu rešili nastale težave, hkrati pa Bruselj opozarja Zagreb, da bo moral rešiti vprašanje sodelovanja s Haagom.

Gordan Jandroković in Carl Bildt
Gordan Jandroković in Carl Bildt FOTO: Reuters

Hrvaška je v Bruslju začasno zaprla še dve poglavji v pogajanjih z EU – o socialni politiki in zaposlovanju ter o svobodi opravljanja storitev, in ima tako od danes odprtih 28 in začasno zaprtih 17 od 33 poglavij, o katerih se pogaja z EU. Vseh poglavij je sicer 35, vendar ji pri poglavju o institucijah in poglavju razno pravnega reda EU ni treba prenesti v nacionalno zakonodajo.

Tako Hrvaška kot prihodnje špansko predsedstvo EU ob tem načrtujeta, da se bodo pristopna pogajanja z EU končala v prvi polovici prihodnjega leta. Na vprašanje, kateri so največji izzivi pred njo za dosego tega cilja, sta švedski zunanji minister Carl Bildt in predstavnik Evropske komisije za širitev Michael Leigh izpostavila poglavje o pravosodju in temeljnih pravicah.

Vprašanje sodelovanja s Haagom zelo resno

Bildt je izrazil upanje, da bodo vprašanja boja proti korupciji in organiziranega kriminala ter sodelovanja z Mednarodnim sodiščem za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije čim prej rešena, saj so po njegovem mnenju zelo pomembna za napredek Hrvaške na poti v EU. "Vprašanje sodelovanja s haaškim sodiščem je zelo resno, kakor tudi korupcija in organiziran kriminal," pa je dejal Leigh, ki je nadomeščal komisarja za širitev Ollija Rehna.

Slovenija ni pojasnila pridržkov

Hrvaški zunanji minister Gordan Jandroković je sicer v Bruslju izrazil obžalovanje, da je Hrvaška zgolj začasno zaprla dve poglavji, ne pa tudi odprla treh, pri katerih ima pridržke Slovenija. Bildt je na vprašanje, kako resen je po njegovem mnenju ta problem s pridržki Slovenije, odgovoril, da jemlje kot samoumevno, da bo to rešeno "precej kmalu". Tako Jandroković kot Bildt sta sicer dejala, da jima Slovenija ni pojasnila, zakaj ima pridržke.

Kot je v nedeljo ponovno poudaril minister Žbogar, ne gre za "blokado" Slovenije, temveč za proces usklajevanja vsebinskih vprašanj, ki jih ima Slovenija pri treh poglavjih – ribištvo, okolje ter zunanja, varnostna in obrambna politika. Minister je že večkrat poudaril, da je razlika med zadržki Slovenije zaradi prejudiciranja meje in temi vsebinskimi zadržki.

"Gre za neobičajno potezo slovenske strani. Rešili smo problem meje, odločili smo se za arbitražni sporazum in tedaj smo rekli, da je proces pogajanj ločen od vprašanja meje," je dejal Jandroković. "Zakaj ta blokada, v tem trenutku ne morem točno reči, ker nisem dobil natančnega odgovora od slovenske strani," je dodal in ocenil, da ni razlogov, da ta poglavja ne bi bila odprta.

Hrvaški zunanji minister je še povedal, da je o tem govoril s slovenskim kolegom Samuelom Žbogarjem na njunem nedavnem srečanju v Sarajevu, a da natančnega odgovora žal še vedno nima, čeprav so zanj prosili že pred letom. "Verjamem, da bo Slovenija odpravila pridržke do naslednje medvladne konference, ki jo pričakujemo v začetku prihodnjega leta," je še povedal Jandroković.

'Sklepna faza pogajanj'

Bildt je sicer še povedal, da je Hrvaška med švedskim predsedovanjem EU vstopila v sklepno fazo pogajanj z EU in napovedal začetek pripravljanja osnutka njene pristopne pogodbe za sredo. Vodja švedske diplomacije upa na gladko končanje pogajanj in ne dvomi o predanosti Hrvaške temu cilju. Bildt je vesel, da jim je uspelo pospešiti pogajanja in upa, da bo EU lahko kmalu pozdravila Hrvaško kot novo članico.

Jandroković pa je še dejal, da je bilo švedsko predsedstvo zanje najuspešnejše doslej. To je bila tretja in zadnja pristopna konferenca Hrvaške in EU med švedskim predsedovanjem, med katerim je kandidatka po popolnem zastoju med predhodnim, češkim predsedovanjem skupno odprla šest in začasno zaprla deset poglavij v pogajanjih z EU.

Preboj je omogočil dogovor o arbitražnem sporazumu med Slovenijo in Hrvaško, po katerem je Hrvaška oktobra odprla šest in začasno zaprla pet poglavij, pri katerih je imela Slovenija zadržke zaradi prejudiciranja meje. Novembra pa je začasno zaprla še tri.

Poleg treh poglavij s pridržki Slovenije in poglavja o pravosodju je samo še eno, ki ga Hrvaška še ni odprla – o konkurenci, kamor sodi vprašanje preoblikovanja hrvaških ladjedelnic, ki pa prav tako še ni rešeno.

Kosor: Gre za notranjepolitične zadeve Slovenije

Jadranka Kosor
Jadranka Kosor FOTO: dnevnik.hr

Hrvaška premierka Jadranka Kosor je ocenila, da so pridržki Slovenije posledica slovenskih notranjepolitičnih zadev. Kot je dodala, gre za "začasno blokado", za katero pričakuje, da bo umaknjena 16. februarja prihodnje leto na prihodnji medvladni konferenci.

Dejala je še, da se Hrvaška približuje času, ko bo lahko rekla, da je storila vse, kar je lahko glede manjkajočih dokumentov o topniških napadih na Knin v času operacije Nevihta leta 1995, vlada pa si prizadeva tudi za novi javni razpis za privatizacijo hrvaških ladjedelnic, ki bo predvidoma v začetku februarja in ne 6. januarja, kot je bilo napovedano. Vprašanje preoblikovanja ladjedelnic je namreč pogoj za odpiranje pogajalskega poglavja o konkurenci.

Balažic: Zadržki znani

Milan Balažic
Milan Balažic FOTO: Tomaž Ungar

Uradni govorec slovenskega zunanjega ministrstva Milan Balažic je ob tem zagotovil, da so zadržki Slovenije znani, saj gre za vprašanje, na katera Slovenija opozarja že leta. Pojasnil je, da zadevajo predvsem vprašanje ribolovnih pravic, pa tudi nekaterih obveznosti Hrvaške.

Poglavji 13. in 27. sta po njegovih besedah tako povezani s vprašanjem Sporazuma o maloobmejnem prometu in sodelovanju (Sops) in hrvaške zaščitne ekološke-ribolovne cone (ERC). "Tukaj se je potrebno dogovoriti okoli tega, kako se bosta zadevi urejali naprej – pri Sopsu gre za vprašanje ribolova, pri ERC pa tudi za neka zagotovila, da ne bo ponovno uveljavljen proti Sloveniji," je dodal. Pri obeh poglavjih gre predvsem za vprašanje ribolovnih pravic, je poudaril.

Pri poglavju okolje je še vedno odprto vprašanje nekaterih hrvaških obveznosti glede Nuklearne elektrarne Krško, za katere Slovenija želi, da jih Hrvaška spoštuje, je dodal. Ko bosta omenjeni poglavji glede teh vsebinskih vprašanj dogovorjeni, bo po oceni Balažica "veliko lažje odpreti" tudi 32. poglavje o zunanji in varnostni politiki, kjer gre med drugim tudi za vprašanje dobrososedstva.

'V interesu Slovenije, da čim prej začnemo z delom'

Na vprašanje, ali je Hrvaška s temi zadržki seznanjena, je Balažic dodal, da bi ga zelo čudilo, če ne bi bila, saj gre za neke stvari, na katera je Slovenija že leta – ne samo ta vlada, tudi kakšna prej – v pristopnem procesu Hrvaško že opozarjala, da jih mora urediti.

Ponovil je, da pri teh zadržkih nikakor ne gre za vprašanje meje, ampak za spoštovanje sporazumov. Poudaril je, da je v interesu Slovenije, "da Hrvaška čim prej zaključi vsa ta pogajanja in da jih uspešno sklene v naslednjem letu, ker je nato na to vezano oblikovanje arbitražnega sodišča in v našem interesu je, da čim prej začne z delom".

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20

KOMENTARJI (21)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

User434910
23. 12. 2009 17.21
sottozero 22.12.2009, 10:07 0 dg1...Ja fašistom je to tako jasno kot si napisal. A SLOVENCEM bi moralo biti jasno, da smo zastonj bili prisljeni dati ozemlje Hrvaški (Tito = najprej Hrvat...šele potem Jugoslovan).... In če smo iz zakona vsi izstopili....potem tisto kar smo prinesli LAHKO ODNESEMO ! Če pa že moram Izbirati...RAJE ITALIJANSKO kot hrvaško ! Srb si, se razume! Pač še vedno močno boli padec RSK, vendar bo tudi to mimo, boš videl:)
Buena Vita
22. 12. 2009 16.10
mi lahko samo čakamo,ker se nam čisto nikamor ne mudi
Buena Vita
22. 12. 2009 16.10
ne se sekirati,še v evropi je demokracije,in te ne bodo dale zelenke hrvaški,
User29516
22. 12. 2009 14.19
Slovenija ne sme podpisati nobenega dogovora,ki ji bi škodoval.Podpis arbitražnega sporazuma je veleizdaja.Istra nikoli ni bila hrvaška!!! Če bomo podpisali kakršenkoli škodljiv sporazum,bo to imelo mednarodno pravno težo in poti nazaj ni več Ravno to želi hrvaška,da Slovenija podpiše tak zavezujoč akt in z tem doseže legalizacijo okupacije Istre.To vprašanje je lahko odprto do nadaljnjega.Hrvaška ni nikoli bila prijateljsko razpoložena do Slovenije,sicer nebi okupirala slovenskih ozemelj z pomočjo komunističnih veljakov ala Bakarič in ostali baraboni.Karel Bildt ima tiho za bit,ker je navaden lipe in želi vsiliti svojo voljo,ravno tako,kot so to počeli v 90 ih letih v bivši SFRJ.Tam se je slovenija uprla,v bruslju pa klečijo pred birokrati,ki nimajo pojma o zgodovini. Dokler nebo mirovnega procesa in sukcesije po razpadli SFRJ,hrvaška in ostale republike bivše SFRJ nimajo v EU kaj iskat.Vse ostalo bo žarišče novih sporov in sod smodnika,ki ga EU nebo mogla obvladati in bo to pomenilo začetek razpada EU.Politiki v EU so kratkovidne in ne poznajo balkanskih razmer.Tu je potrebna le iskra in takoj bo ogenj. Tudi v primeru meja z Srbijo,je hrvaška vzela tisto,kar ni prinesla v bivšo SHS in kasnejšo SFRJ.Osebno vidim velik problem,za katerega je odgovorna mednarodna skupnost.Vse kar se bo dogajalo kasneje,bo prepozno in neobvladljivo.
Uporabnik113189
22. 12. 2009 12.26
dg122.12.2009, 09:50 Mislim, da si vse malce pomešal. Slovenija je z Italijo sporna vprašanja rešila in imamo Osimske sporazume. Id te sosednje države se torej nihče ne more ničesar izmisliti ali uveljavljati kako je bilo nekoč nekdaj. Druga zgodba je s hrvati.. Prvič sploh ni jasno ali so upravičeni do nasledstva Osimskih sporazumov, ker niso še ničesar podpisali, ni jasno kje je mjihova meja z Italijo, niso še ničesar plačali in pri njihovih dolgovih je veliko vprašanje če sploh kdaj bodo. Drugič je pa strateška napak slovenske politike, da temu skrpucalu od sosednje države, ki poskuša na vse načine posegati po našem morju in ozemlju sploh kdo karkoli pomaga ali nudi roko sprave. Za nas je odlična rešitev če se razpade, propade razdeli, gredo v bankrot ali karkoli že. Ne vidim niti enega pametnega razloga, da bi takemu agresorju kazali kakršnokoli usmiljenje, sodelovanje ali nudili roko. Bolj kot se odmika vstop hrvatov v EU, bolje za nas..
justime
22. 12. 2009 10.42
veš hotel sem ti le povedati da je ta mejni spor sloveniji bolj v škodo kot v koristne(ne glede na ozemlje).tudi slovenija skozi zgodovino ni imela rešenih mej tako z avstrijo kot z italijo in prej kot ne se lahko še komu pocedijo sline po slovenskem ozemlju. Če pa že moram Izbirati...RAJE ITALIJANSKO kot hrvaško ! in tega ne razumem-zakaj nekomu dajati nekaj kar ni njegovo????
User440097
22. 12. 2009 10.07
dg1...Ja fašistom je to tako jasno kot si napisal. A SLOVENCEM bi moralo biti jasno, da smo zastonj bili prisljeni dati ozemlje Hrvaški (Tito = najprej Hrvat...šele potem Jugoslovan).... In če smo iz zakona vsi izstopili....potem tisto kar smo prinesli LAHKO ODNESEMO ! Če pa že moram Izbirati...RAJE ITALIJANSKO kot hrvaško !
justime
22. 12. 2009 09.50
sottozero pod osmo točko naj te opomnim, da bi po tvojem razmišljanju tudi slovenija izgubila obalo ali pa bi morala izplačati italiane.namreč italia trdi da sloveniji po teh zgodovinskih smešnicah, ki jih pišeš ni nikoli imela morja in da je meja potekala od gorice -ajdovščina-postojna-ilirska bistrica in naprej na hrvaško.ko bodo pa italiani začeli drezati v zgodovino tako kot to delata slovenija in hrvaška takrat pa bomo imeli razloge za skrb.in še, da ne pozabim omeniti avstrijsko-nemških zgodovinarjev ,ki so se po koncu 2.sv vojne ko so izgubili začeli sklicevati na avstoogersko ozemlje.zato ne vlačimo na plan nekakšne zgodovinske traparije saj pri takih politikh kot jih imamo obstajajo možnosti da se vrnemo 100 let nazaj. kar sem napisal o italiji in avstroogerski pa nisem pisal kar tako saj delujejo v obeh državah fašistične in podobne ustanove ,ki se tem ozemljem še niso odrekle in obstajajo zemljevidi z tako vsebino.
User440097
22. 12. 2009 08.31
ISTRIA NIKOLI NI BILA HRVAŠKA !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! 1. Hrvaška NI demokratična in pravna država po kriterijih, ki veljajo v EU. 2. Hrvaška demokratska stranka, Stranka Prava in še nekatere politične stranke so ideološke naslednice NDH. 3. Hrvaška nikoli ni plačala vojne odškodnine za 2. svetovno vojno - še več NITI OPRAVIČILA SE NI NIKOLI. ND Hrvaška je bila na strani Nacistične Nemčije in zagrešila veliko zločinov proti človeštvu. Prav tako je Hrvaška med vojaško operacijo Nevihta ETNIČNO ČISTILA ozemlje in praktično izbrisala Srbsko prebivalstvo. 4. Hrvaška ne izpolnjuje zahtev Evropske komisije (pravni in ekonomski kriteriji). 5. Slovenija je za Hrvaško najbolj zaželen izgovor, ker tako prikrivajo svojo lastno nesposobnost izpolnjevanja kriterijev. Problem ni samo nesposobnost Hrvaških politikov, pač pa tudi zavestno zavajanje Evrope. 6. Slovenija je Hrvaško vedno podpirala. Medtem pa je Hrvaška iz leta v leto to podporo izkoriščala in prisvajala Slovenska ozemlja. 7. ISTRIA je zgodovinsko bila pod ITALIJANSKO upravo in je bila multietično območje skozi vso zgodovino. Večinsko prebivalstvo je bilo vedno ITALIJANSKO. Hrvatov je bilo približno toliko kot Slovencev a niso imeli nikakršnega vpliva v ISTRI.Poleg izgona Italijanov konec 2. svetovne vojne, je Republika Hrvaška po letu 91' dodatno naseljevala Hrvaške begunce na področje Istre in s tem spreminjala narodnostno strukturo ISTRIE. 8. ITALIJA bo od Hrvaške zahtevala POVRAČILO odtujenega premoženja v naravi oz. po TRŽNIH CENAH nepremičnin. ITALIJA ne bo popustljiva in glede svojih zahtev ne bo sklepala kompromisov. ITALIJANI, ki v večini niso grešili v obdobju 2. svetovne vojne so ostali brez vsega in so bili IZSELJENI iz ISTRIE in DALMATIE. Italija se odškodninskega fonda v katerega je vplačevala bivša SFRJ ni dotaknila in se ga tudi ne bo. 9. Slovenija bi morala od Hrvaške zahtevati, da v svojo ustavo zapiše Slovence, kot sestavni del multietične ISTRIE in ji podeliti AVTONOMEN STATUS, ki bi s časoma vodil v Samostojnost te regije. ISTRIA ni NIKOLI in NIKOLI NE BO HRVAŠKA! Slovenci niso manjšina na Hrvaškem. Slovenci so konstitutivni narod ISTRIE!
User440097
22. 12. 2009 08.30
NIHČE ponavljam NIHČE ne sme nikoli parafirati kakeršnegakoli sporazuma, ki pod vprašaj postavlja KATEROKOLI ozemlje, ki je bilo kadarkoli SLOVENSKO. PAHOR JE IZDAJALEC = enako kot je bil KARDELJ. NI potrebe po kakršnikoli IZDAJI. Pač ne damo soglasja Hrvaški za vstop v EU in BASTA ! PIKA. Zapremo to poglavje za naslednjih 10 let. Plačevali smo jim že v bivši jugi...sedaj jim bomo pa še preko EU? BLOKADA ! Zapis v USTAVO REPUBLIKE SLOVENIJE. In nikakršno odpiranje vstopa Hrvaške za naslednjih 10 let. Pa če jih Evropa hoče v EU, naj jih sama pregovarja, ali pa jim da svoja ozemlja...Sloveniji pač ni potrebno.
Brabus
22. 12. 2009 08.30
mali-kekec 21.12.2009, 17:27 Cela Slovenija in Hrvaška vejo za zadrške, le Jandrokovič ne. Sta se mu poslabšala vid in sluh?
User110532
21. 12. 2009 18.33
Tako ali tako bodo naši politiki spet klečeplazili pred evropo bedno
User431177
21. 12. 2009 17.27
Tommy_ 21.12.2009, 15:46 1 Bruselj naj raje malo manj misli na lastne egoistično gospodarske interese na hrvaškem ter pusti, da se se sami zmenimo in NE za negativno ceno naših gospodarskih elementov! Samo politki naj se enako zjasni in pozabi ta arbitražni sporazum in njegov ''stik'' ker ni nič vreden napram SLOVENSKIM TERITORIALNIM VODAM!!! Za podpornike pa po domače; Prek sosedovega dvorišča imam lahko tudi jaz stik na glavno cesto, SAMO POD NJEGOVIMI POGOJI!!! Ne glede na to, da da bi bila oba v EU in bi meje ''padle''...kot se eni tolažijo laleki. Pa kako prihodnost ima EU? Lepo vas prosim no... ti stiki in sodišča in mednarodne vode niso več izgovor za Slovensko stran!! Tako je dogovorjeno in določeno že pri arbitražnem dogovoru da se vprašanje meje loči od pristopnih pogajanj!. zato pa Slovenija danes govori da Hrvaške ne blokira ampak ima neke vsebinske pomisleke hahahahah zato pa ne bo odprla treh poglavij! Žbogar je zadnič rekel da Slovenija nima časa hahahhahaa floskula za floskulo, smešno.
User431177
21. 12. 2009 17.23
keramicar2 21.12.2009, 15:51 0 kaj ima eu in zda nas priganjati ,gre se za naše mejne in druge zadeve ne njihove ,bodo že potrpeli. neumen komentar, ta pogajanja nimajo več nobene veze z mejo. Slovenija je pristala na arbitražni sporazum v katerem je navedeno da se meja loči od vprašanja pristopnih pogajanj! Slovenija je spet pokazala novo lice EU in z nespoštovanjem dogovorjenega, vas nihče več ne jemlje resno ker ste sami sebi smešni in patetični!
User477252
21. 12. 2009 16.03
Buuuuuuuuuuuuu, spet so se južni bratje prebudil !!!!!!!!!!!!!
Robert Ladesic
21. 12. 2009 16.01
sami smo želeli v unijo in je sedaj upoštevajmo ! kar pač rečejo moramo to narediti ker smo sami to želeli! to naj nam bo jasno ker je unija za nas vse svetinja!
Robert Ladesic
21. 12. 2009 15.53
jaz pa pravim tko da se končno enkrat za vselej reši ta mej ker mam dosti teh slovenskih in hrvaških nacionalistov! oboji so eni ki samo delajo zdrahe v svojih državah! nacionalizem ni nikjer nikdar uspel in tudi tukaj nebo! zato za arbitražo treba glasovat! in ne poveličevat ta gnili nacionalizem in jelinčiče na obeh straneh! a imam prav?
User340057
21. 12. 2009 15.51
kaj ima eu in zda nas priganjati ,gre se za naše mejne in druge zadeve ne njihove ,bodo že potrpeli.
Jani.
21. 12. 2009 15.46
Bruselj naj raje malo manj misli na lastne egoistično gospodarske interese na hrvaškem ter pusti, da se se sami zmenimo in NE za negativno ceno naših gospodarskih elementov! Samo politki naj se enako zjasni in pozabi ta arbitražni sporazum in njegov ''stik'' ker ni nič vreden napram SLOVENSKIM TERITORIALNIM VODAM!!! Za podpornike pa po domače; Prek sosedovega dvorišča imam lahko tudi jaz stik na glavno cesto, SAMO POD NJEGOVIMI POGOJI!!! Ne glede na to, da da bi bila oba v EU in bi meje ''padle''...kot se eni tolažijo laleki. Pa kako prihodnost ima EU? Lepo vas prosim no...
User432481
21. 12. 2009 15.11
tezko si je zamislt da me nekdo se slabse pravosodje kot mi. ocitno je tud to mozno :)