
Na poročilo o Sloveniji so bili vloženi skupaj štirje amandmaji, od katerih pa je tisti, ki se nanaša na odnose države s Hrvaško, po današnji razpravi doživel preoblikovanje. Evropski parlament naj bi skladno z njim Slovenijo pozval, naj nadaljuje prizadevanja za dogovor s Hrvaško o vseh odprtih vprašanjih, obenem pa pozdravil napredek v urejanju odnosov, dosežen v preteklem letu.
Če bo takšno dopolnilo, katerega predlagatelj bo formalno avtor poročila za Slovenijo, poslanec Demetrio Volcic, odbor potrdil, bo iz poročila črtano prvotno besedilo, po katerem naj bi parlament Slovenijo pozval, naj s Hrvaško skuša doseči dogovor o vseh odprtih vprašanjih - če to ni mogoče sporazumno, pa z mednarodno arbitražo. Prav tako v poročilu ne bi bila konkretno omenjena dogovor o Nuklearni elektrarni Krško in sporazum o državni meji, kot je Volcic predlagal pred preoblikovanjem amandmaja na tisti del razmeroma kratkega dokumenta, ki se nanaša na odnose Slovenije s sosednjo državo.
Po potrditvi poročil o kandidatkah ter krovne ocene o poteku pristopnega procesa - vse skupaj je oblikovano kot resolucija - bo odbor za zunanje zadeve dokumente poslal v dokončno potrditev Evropskemu parlamentu. Ta jih bo po načrtih obravnaval in sprejel na junijskem plenarnem zasedanju v Strasbourgu.
Drugo zasedanje slovenskega foruma o prihodnosti Evrope

Slovenski forum o prihodnosti Evrope je na drugem zasedanju v Ljubljani sprejel poslovnik, zastopstvo pa je na predlog predsedujočega zasedanju, slovenskega predstavnika v konvenciji o prihodnosti Evropske unije Slavka Gabra, razširil še za štiri predstavnike nevladnih organizacij, tako da ima telo sedaj 56 članov. Vsebinsko so se udeleženci foruma na tokratnem zasedanju posvetili vprašanju pristojnosti v EU, pri čemer je glavne dileme predstavil minister za evropske zadeve Janez Potočnik.
Potočnik je poudaril, da je laekenska deklaracija, ki so jo voditelji EU sprejeli na vrhu decembra lani, vprašanju določitve in nadzora bolj natančne razmejitve pristojnosti med unijo in članicami, namenila sklop, v katerem predlaga, da bi problematiko preučili tako z vidika transparentnosti kot tudi reorganizacije pristojnosti. Kot ključne pomanjkljivosti sedanjega sistema je Potočnik izpostavil predvsem njegovo nepreglednost, nenatančnost in preveliko kompleksnost. Prav zaradi nepreglednosti naj bi prihajalo do številnih napačnih razlag glede obsega pristojnosti unije.
Forum o prihodnosti Evrope je bil formalno ustanovljen aprila, gre pa za telo, v okviru katerega bo v sklopu dela konvencije o prihodnosti EU, ki na vseevropski ravni pripravlja podlage za nadaljnjo institucionalno prenovo kmalu zelo razširjene EU, svoje poglede in pričakovanja predstavila in izmenjala slovenska civilna družba.