Vladna stran je danes na seji Ekonomsko-socialnega sveta, na kateri so nadaljevali pogovore o pokojninski reformi, vztrajala pri svojem predlogu, je po seji povedal minister za delo Ivan Svetlik. Prav tako niso popustili sindikati, ki so proti temu, da bi morali moški delati več kot 40 in ženske več kot 38 let. S pogovori bodo nadaljevali prihodnjo sredo.
Predstavniki vlade so po ministrovih besedah predstavili nove izračune in nove prognoze gibanj na makroekonomskem področju. "Ti nas napeljujejo k temu, da smo ponovili naš dopolnjeni predlog pokojninske reforme. Gre namreč za izredno zaostrene razmere, tako da bo treba tudi pokojninsko reformo delati v smeri večjih in ne manjših sprememb," je dejal.
Prihodnji teden bodo šli po njegovih besedah "od predloga do predloga". "Pogledali bomo, ali so kje še kakšne možnosti, da jih spremenimo," je pojasnil. Vendar pa zaenkrat, kot je dejal, ne vidi možnosti, da bi odstopili od dopolnjenega vladnega predloga.
'Sporočilo vlade izrazito neprijazno'
Po besedah predsednika Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) Dušana Semoliča je sporočilo predstavnikov vlade do sindikalnih predlogov "izrazito neprijazno". "Kaže se temeljni konflikt med nami in vlado v pristopu, kaj storiti, da bi dvignili dejansko upokojitveno starost," je dejal. Dodaja: "Mi gradimo na bonusih in sploh na prijaznem pristopu."
Vlada ima podporo delodajalcev
Generalni direktor Gospodarske zbornice Slovenije Samo Hribar Milič je povedal, da je minister za razvoj Mitja Gaspari uvodoma predstavil zadnja makroekonomska gibanja v Sloveniji in Evropi, s katerimi "je skušal prepričati zlasti sindikalno stran o nujnosti radikalnih sprememb". "Vlada ima pri svojih predlogih podporo delodajalcev," je zagotovil.
Pregled predlogov
Vladna stran predlaga, da se moški lahko upokojijo pri 65. in ženske pri 63. letu starosti. Moški bi lahko brez odbitkov polno pokojnino dosegli tudi pri starosti 60 let, vendar pa bi morali imeti v tem primeru 43 let pokojninske dobe, ženske pa bi morale biti stare vsaj 58 let in imeti 41 let pokojninske dobe, predlaga vlada.
Sindikati vztrajajo, da bi imeli pravico do polne pokojnine brez odbitkov moški s 40 leti pokojninske dobe in ženske z 38 leti pokojninske dobe.
Spregovorili tudi o vprašanju socialnega dialoga
Predstavniki vlade, delodajalcev in sindikatov so danes spregovorili tudi o vprašanju socialnega dialoga, ki s katerim niso zadovoljni ne sindikati in ne delodajalci. Minister Svetlik je dejal, da že dejstvo, da so se danes sestali, govori o tem, da socialni dialog ni mrtev. Zdaj se bo nadaljeval in postal še bolj intenziven, je napovedal.
Predsednik ZSSS Semolič je menil, da so opazna velika razhajanja v razumevanju socialnega dialoga, ki po mnenju sindikatov "ne pomeni števila sestankov in možnosti, da se pogovarjamo". "Socialni dialog je predvsem sredstvo, s katerim se lahko dogovorimo o nekaterih rešitvah," je opozoril.
Delodajalsko stran pa moti, da ni celovite ocene o tem, "kaj se dogaja, kje smo in kaj so prednostni ukrepi", je dejal Hribar Milič. "Tako pa gasimo - danes pokojninsko reformo, včeraj zakon o delovnih razmerjih. Rezultat tega je, da je nezaupanje med socialnimi partnerji veliko in da se vsi skupaj bojimo, da bomo jeseni te probleme namesto za pogajalsko mizo reševali na cestah," je opozoril.
KOMENTARJI (80)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.