Socialni partnerji, združeni v Ekonomsko socialnem svetu (ESS), so na današnji seji nadaljevali obravnavo predloga novele zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju, ki so jo začeli 1. aprila, vlada pa je predlog konec aprila pripravila za obravnavo v državnem zboru po rednem postopku. Vendar pa tako predstavniki sindikatov kot delodajalcev ne podpirajo rešitev, ki jih predlaga novela, zlasti tistih, povezanih z usklajevanjem pokojnin in s spreminjanjem organiziranosti Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje (ZPIZ). Razprave tako danes niso končali, temveč sklenili, da se socialni dialog intenzivno nadaljuje, da bi o odprtih vprašanjih dosegli čim večje soglasje. Na naslednji seji 27. maja pa bodo, kot so sklenili, obravnavali tudi dokumentacijo o kratkoročnih in dolgoročnih posledicah, ki bi jih imela novela.
Minister za delo, družino in socialne zadeve Janez Drobnič je poudaril, da bi v primeru, če bi ohranili enak način usklajevanja pokojnin kot do zdaj, to na dolgi rok pomenilo negotovo varnost za upokojence. Namesto sedanjega upravnega odbora in skupščine ZPIZ pa bi v skladu z zakonom o zavodih oblikovali 27-članski svet ZPIZ, v katerem bi imela vlada 10 predstavnikov oz. 40 odstotkov glasov in ne večine, kot je nameravala sprva. Finančne posledice novele v letu 2006 ocenjuje na 12 do 14 milijard tolarjev, odvisno od tega, kakšna bo rast plač.
Predsednik Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) Dušan Semolič je opozoril, naj vlada ne posega v pogoje upokojevanja in upravljanje ZPIZ brez soglasja s sindikalnimi partnerji, saj bi bilo to v nasprotju z dogovorom, ki so ga sindikati in delodajalci podpisali z vlado leta 1999, torej še pred začetkom veljavnosti pokojninskega zakona z letom 2000. Po Semoličevih besedah so v ZSSS proti takšnim spremembam usklajevanja pokojnin, ki bi pripeljale do 65 let kot potrebne starostne meje za upokojevanje ali pa do povišanja prispevne stopnje za pokojninsko in invalidsko zavarovanje. Pogreša analizo o tem, kakšne posledice prinašajo predlagane spremembe. Ministrstvo za delo je naredilo napako, ker je z besedilom predloga novele hitelo na vlado, je opozoril.
V ZSSS niso zadovoljni z zastopanostjo sindikatov in delodajalcev v predlaganem svetu ZPIZ; tako je predlagano, da imajo deset predstavnikov, medtem ko je v dogovoru iz leta 1999 naveden najmanj 60-odstotni delež. "Manj kot 60-odstotni delež je nesprejemljiv," je dejala Lučka Boehm.
Predsednik Konfederacije sindikatov Slovenije Pergam Dušan Rebolj je predlagal osnutek dogovora, po katerem bi socialni partnerji v ESS soglašali s predlaganimi spremembami zakona pod pogojem, da ne bosta ogrožena stabilnost javnih financ in finančna stabilnost pokojninskega sistema, da ne bo predlagano povečanje davkov in prispevkov za obvezno pokojninsko in invalidsko zavarovanje in da ne bo predlagana nova pokojninska reforma. O tem bodo socialni partnerji še razpravljali.
Jože Smole z Gospodarske zbornice Slovenije (GZS) pa je dejal, da GZS ne podpira predlagane novele; ne nasprotujejo rasti pokojnin, nasprotujejo pa dodatni obremenitvi gospodarstva. Po njegovih besedah bi posledice novele v letu 2010 znašale 60 milijard tolarjev. "Vsekakor je nujna analiza finančnih posledic," je poudaril.
O kolektivnih pogodbah konec maja
Minister Drobnič je na današnji seji ESS predlagal uvrstitev obravnave zakona o kolektivnih pogodbah na dnevni red, vendar so se socialni partnerji strinjali z delodajalci, da je smiselno počakati na oceno strokovne skupine o načinu vključenosti zbornic v socialni dialog v prihodnje.
Predsednik Gospodarske zbornice Slovenije, ki predseduje tudi ESS, Jožko Čuk, je uvodoma pojasnil, da so iz strokovne skupine inštituta za delo pri ljubljanski pravni fakulteti sporočili, da poročila zaradi zapletenosti vsebine do današnje seje niso uspeli pripraviti. "Delodajalci zato predlagamo, da se z obravnavo zakona počaka do končne ocene, ki jo pripravlja skupina oziroma, da točko uvrstimo na naslednjo sejo, ki bo 27. maja," je dejal Čuk.
Kot je pojasnil Drobnič, je razširitev dnevnega reda z obravnavo predloga zakona o kolektivnih pogodbah predlagal zato, ker je tako sklenila delovna skupina za usklajevanje o predlogu zakona in je bil predlog zakona dolžan predlagati v obravnavo. "Glede na to, da ni pripravljen predlog za oblikovanje 32. člena zakona, sprejemam predlog, da se z obravnavo počaka," se je s socialnimi partnerji strinjal minister. Ob tem je poudaril, da pričakuje obravnavo predloga zakona na naslednji seji, in sicer ne glede na to, če bo mnenje strokovne skupine pripravljeno ali ne.