Agencija Ninamedia je merila utrip javnosti od torka do četrtka, v dneh, ko so bili v ospredju afera Patria, poziv največje opozicijske stranke SDS Janeza Janše na ulice in odlikovanje, ki ga je predsednik Danilo Türk podelil Tomažu Ertlu. Slednje je spodneslo predsednika države, ki je bil vse od izvolitve najbolj priljubljen politik v državi, zdaj pa je moral prvo mesto prepustiti včasih populističnemu gospodarskemu ministru Mateju Lahovniku.
Drugi je evropski komisar Janez Potočnik, tretji še en minister brez dlake na jeziku Borut Miklavčič, predsednik države pa je, kot rečeno, šele četrti. Peta je Katarina Kresal, boljše ocenjena kot prejšnji mesec, na šestem mestu ostaja premier Borut Pahor, sedma je obrambna ministrica Ljubica Jelušič, osmi je ljubljanski župan Zoran Janković, deveti predsednik SLS Radovan Žerjav in deseti predsednik državnega zbora Pavle Gantar.
Največ izgubil Janša
Ta mesec je največ izgubil Janša, ki je tudi zaradi pozivov na ulice padel na 21. mesto. Predsednik Zbora za republiko Gregor Virant je dejal, da je Janša v zadnjem času zaostril svoje pozicije. "Ljudje pa v politiki nekako ne marajo, ne odobravajo ostrine in radikalizacije. Tako, da Janši bo podpora znova začela rasti, če bo deloval umirjeno, če bo deloval zmerno, če bo ohranil mirne živce. Verjamem pa, da ni enostavno ohraniti mirnih živcev, ko gledaš, da se podeljujejo odlikovanja tistim, ki so te nekoč dali strpat v zapor," je še menil Virant.
Kako kaže vladi in strankam?
Vladi ne kaže preveč dobro. Da dela uspešno, meni 35 odstotkov vprašanih, da je neuspešna pa kar 58,3. Med strankami pa je prva prav Janševa SDS, ki ima skoraj 20-odstotno podporo. Za slab odstotek zaostajajo Socialni demokrati, tretja je Slovenska nacionalna stranka, LDS se je nekoliko okrepila, Zares ima 5,4 odstotka, Desus bi dobil le 2 odstotka glasov, SLS pa še nekoliko manj.
KOMENTARJI (160)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.