Vrh koalicije tudi na današnjem nadaljevanju usklajevanj o predlagani zamrznitvi pokojnin ni našel kompromisne rešitve, zato bodo usklajevanja še nadaljevali. DeSUS vztraja na svojem stališču in je proti zamrznitvi pokojnin, premier Borut Pahor pa ne popušča glede javnofinančne vzdržnosti sporazuma koalicije o pokojninah.
Predsednik DeSUS Karl Erjavec je povedal, da se na vrhu koalicije niso nič dogovorili. Koalicijo je seznanil s stališčem izvršnega odbora DeSUS, ki je proti zamrznitvi pokojnin. Po njegovih besedah so se danes dogovorili, da bodo te pogovore nadaljevali v prihodnjih dneh. "Ne bomo grozili z izstopom, želimo najti ustrezno rešitev. Dejstvo pa je, da proračun ne bo sprejet, če bo v paketu zakonov, ki spremljajo proračun, tudi določilo, da se generalno zamrznejo pokojnine," je opozoril. V tem primeru poslanci DeSUS ne bi glasovali za proračun, to pa po Erjavčevih besedah lahko pomeni začetek "neke politične krize".
"Menimo, da bi lahko z drugimi ukrepi rešili proračunski zaplet," je dejal Erjavec. Upokojenci so že ves čas veliko prispevali k stabilizaciji javnih financ, je poudaril in dodal: "Če vlada resno namerava zamrzniti plače v javnem sektorju, v gospodarstvu pa ni pričakovati višje rasti plač, potem tudi ni pričakovati, da bi se pokojnine usklajevale, zato štejemo ukrep zamrznitve pokojnin kot nepotreben."
Predsednik DeSUS je pojasnil, da mu je izvršni odbor stranke dal zelo jasen mandat, to pa je, da ne podprejo zamrznitve pokojnin. "Pričakujem, da bodo ostali koalicijski partnerji razmislili o tem, kar smo se danes pogovarjali, zato sem optimist, da bi lahko v naslednjih dneh našli neko rešitev." Med predlogi, ki so bili danes dani v usklajevanje, so bili po Erjavčevih besedah nekateri povsem nesprejemljivi, nekateri pa so bili taki, da bi jih bilo treba preučiti. Ta zaplet lahko reši samo dogovor, da bi se pokojnine usklajevale z rastjo plač, meni Erjavec.
Vlada je po njegovih besedah med drugim predlagala, da bi zamrznili samo višje pokojnine, nižje pokojnine pa bi se normalno usklajevale. "Opozoril sem, da bi tukaj prišlo do problema pravičnosti, zato ta predlog za nas ni sprejemljiv," je pojasnil.
Kot eno od možnosti je Erjavec omenil, da bi sredstva za uskladitev pokojnin vzeli iz Kapitalske družbe (Kad), saj je bil Kad ustanovljen zato, da zagotavlja finančno stabilnost pokojninske blagajne. "In če kdaj potrebujemo Kad, je to v tem trenutku, ko je kriza in ko vemo, da proračun težko zagotavlja sredstva za pokojnine. Če Kad ne bo v tem trenutku tega zagotavljal, se postavlja vprašanje, zakaj je bil sploh ustanovljen," je dejal.
Po Erjavčevih besedah se bo izvršni odbor DeSUS sestal do četrtkove seje vlade, ko bo vlada obravnavala proračun. V tem času pa bo usklajevanja nadaljeval tudi vrh koalicije. "Pričakujem, da bodo nekateri napravili še dodaten razmislek, kako rešiti to situacijo," je pojasnil Erjavec.
'Breme krize morajo nositi vse generacije'
Kot je pred začetkom današnjih usklajevanj napovedal Pahor, si bodo prizadevali za razumevanje in sporazum, ki bo javnofinančno vzdržen. "Problem visokega dolga je dovolj resen in zato smo postavili t. i. sidro kot eno od proračunskih pravil, ki se ga moramo držati." Zato Pahor upa, da bodo tudi v DeSUS razumeli, da morajo vse generacije deliti breme, ki ga prinaša kriza. Sicer se strinja, da najbolj občutljive generacije nosijo nekoliko manjše breme, a je pri tem treba paziti, "da smo tukaj uravnoteženi".
Zalar ostaja optimist
Minister za pravosodje Aleš Zalar pa, kot je pojasnil po sestanku, ostaja optimist. Pogovori so bili po njegovih besedah konstruktivni, saj se "niso pogovarjali nasprotniki, ampak zavezniki". Kot je pojasnil, so iskali določeno rešitev v situaciji, ki ni enostavna, saj "vsi vemo, da so javne finance pod hudim pritiskom".
Če bi pustili nenadzorovano rast plač in pokojnin, bi to po Zalarjevih besedah pomenilo približno 200 milijonov evrov letno. Tega pa si država v teh razmerah ne more privoščiti, saj bi s tem obremenili prihodnje generacije. "Te odgovornosti nihče noče prevzeti, jaz mislim, da tudi DeSUS ne," je prepričan Zalar. "Vsi, ki smo tako ali drugače plačani iz proračuna, moramo v tem trenutku deliti usodo," je še dejal in dodal, da so izjema lahko le tisti, ki jih takšne razmere najbolj prizadenejo.
Spomnimo ...
Kot je znano, je vlada zaradi splošnega ekonomskega položaja v državi predlagala zamrznitev plač javnih uslužbencev, hkrati s tem ukrepom pa bi ustavili tudi rast drugih transferov, med njimi pokojnin. Takšen predlog je naletel na številne kritike.
KOMENTARJI (57)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.