Kot kaže, je diplomatski pritisk Slovenije na Hrvaško za zdaj uspešen. Naši južni sosedje danes niso dobili zelene luči za začetek pogajanj o vstopu v Organizacijo za sodelovanje in razvoj (OECD). Generalni sekretar OECD Angel Gurria Hrvaške sploh ni predlagal, tega ni zahtevala niti Evropska unija, na kar naj bi se Hrvati zanašali. Po informacijah novinarjev oddaje 24UR se je unija tako odločila prav zaradi opozorila naše države, da zaradi nespoštovanja mednarodnega prava članstva Hrvaške v OECD ne bo podprla.
Dokončno bodo sicer o tem odločali konec septembra.
A predlog Gurrie že pred opozorilom Slovenije ni vključeval Hrvaške. Današnja odločitev pa je pomembna zato, ker to pomeni, da ni skupne podpore EU Hrvaški.
Notranja ministrica: Policija bo ščitila ribiče
"Policija bo slovenske ribiče ščitila pred morebitnimi postopki hrvaških varnostnih organov, v kolikor bi to bilo potrebno," je danes dejala ministrica za notranje zadeve Vesna Györkös Žnidar.
Nekateri ribiči menijo, da gre samo za nabiranje političnih točk. Spet drugi pa izpostavljajo, da bi morala država raje razmisliti o odškodninah. Vlada odgovarja, da bodo obravnavali tudi to pobudo.
Medtem vlada pripravlja interventni zakon, po katerem predlaga, da bodo tisti slovenski državljani, ki so ostali na Hrvaškem, še naprej upravičeni do socialnih transferjev in zdravstvenega zavarovanja. Slovenija bo povrnila stroške za menjavo dokumentov in poravnala nadomestilo za subvencije kmetom, katerih zemljišča so zdaj pripadla Hrvaški.
Erjavec zavrača kritike opozicije glede arbitraže kot neupravičene in nerazumljive
Zunanji minister Karl Erjavec je bil v četrtek deležen kritike opozicije glede njegovega načina delovanja, ki da po njihovem mnenju s svojimi izjavami in ravnanjem dela škodo državi in procesu uveljavitve arbitraže.
"Zadnjih 26 let smo delovali zelo umirjeno, s tiho diplomacijo, pa vidimo, da nismo nikamor prišli, tako da menim, da so te kritike neupravičene," je povedal Erjavec po koncu neformalnega zasedanja zunanjih ministrov EU v Talinu.
Ob tem je ponovil, da vsi ministri zavzemajo stališče, da je treba spoštovati mednarodno pravo in odločbe sodišč.
V okviru tihe diplomacije je ministrstvo za zunanje zadeve po Erjavčevih besedah v zadnjih dveh letih ogromno naredilo. "Praktično ni države, ki bi rekla, da Slovenija nima pravilnega stališča, ko gre za spoštovanje mednarodnega prava in sodb sodišč," je izpostavil.
"Ta včerajšnja kritika je nerazumljiva, ker imamo mednarodno podporo," je še poudaril Erjavec. K temu dodaja, da pa mora tudi Slovenija storiti, kar je potrebno, da bo sodba implementirana.
Ob tem je minister kot zelo pomembno izpostavil, da je v četrtek politični vrh še enkrat potrdil, da je treba arbitražno sodbo spoštovati in implementirati.
"Glede pristopa pa ne bi dajal nobenih komentarjev. Razen tega, kar sem vam povedal, da pač s tiho diplomacijo, z nekim mirnim dialogom pri hrvaški politiki ne prideš nikamor," je sklenil.
Tudi Madžarska ne bo podprla članstva Hrvaške v OECD
Tudi madžarsko zunanje ministrstvo je danes sporočilo, da Budimpešta ne bo podprla članstva Hrvaške v Organizaciji za gospodarsko sodelovanje in razvoj zaradi odnosa do madžarske energetske družbe Mol in njenega predsednika uprave Zsolta Hernadija.
Madžarska diplomacija je pojasnila, da sta glavna razloga za blokiranje Hrvaške položaj Molovih investicij na Hrvaškem in odnos do Hernadija, je poročala madžarska tiskovna agencija MTI. Kot so dodali, ne bodo podprli niti članstva Romunije, in sicer zaradi zapiranja katoliške gimnazije v mestu Targu Mures, ki so jo večinoma obiskovali otroci madžarske manjšine.
Hrvaška je od leta 2013 objavila več tiralic in evropskih pripornih nalogov za Hernadija, ker je hrvaško tožilstvo šefa Mola bremenilo, da je plačal deset milijonov evrov podkupnine nekdanjemu hrvaškemu premierju Ivu Sanaderju za prepustitev upravljavskih pravic v hrvaški Ini madžarski družbi. Interpol je konec lanskega leta izbrisal Hernadija s seznama iskanih oseb, a Hrvaška še naprej zahteva njegovo izročitev.
Hernadi je v začetku septembra vložil tožbo proti Hrvaški na Evropskem sodišču za človekove pravice v Strasbourgu zaradi domnevne kršitve njegove pravice do prostega gibanja.
Hrvaška vlada in madžarski Mol sta zaradi spora o upravljavskih pravicah v Ini sprožila tudi dve mednarodni arbitraži, kar bremeni odnose med Zagrebom in Budimpešto. Za Hrvaško je prav tako nesprejemljiva odločitev Mola o zapiranju rafinerije Ine v Sisku, kar ogroža več kot 500 delovnih mest.
KOMENTARJI (556)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.