Na zahtevo večine opozicijskih poslancev se bo državni zbor v četrtek sestal na izrednem zasedanju, na katerem bodo poslanke in poslanci razpravljali o domnevnem spornem poslu z oklepniki, ki jih obrambno ministrstvo kupuje od finske Patrie. Skupina 39 poslancev pristojnemu ministru Karlu Erjavcu očita, da je pri postopku nabave zavajal javnost. Izkazalo se je namreč, da država za 258 milijona evrov kupuje le 110 oklepnikov z vso predvidena konfiguracijo, in ne 135 kot je na začetku zagotavljal minister.
Minister Erjavec je na parlamentarnem odboru za obrambo lansko jesen članom odbora zagotovil, da bo nakup 135 oklepnikov Slovenijo stal 63 milijard tolarjev oz. 258,5 milijona evrov. Pozneje pa se je izkazalo, da bo ostalo za to ceno 25 vozil neopremljenih.
Predlagali bodo tri sklepe
Skupina opozicijskih poslancev s prvopodpisanim Anton Anderličem (LDS) bo na izredni seji državnemu zboru predlagala v sprejem tri sklepe. DZ naj bi opozoril vlado, da je Erjavec ravnal nesprejemljivo ter da je nedvomno zavajal državni zbor in javnost glede cene. Poslanke in poslanci naj bi tudi ugotovili, da je sklenjena pogodba škodljiva, zato naj bi zahteval vse možne ukrepe za popravo nastale škode.
Minister Erjavec je v odzivu na vložitev zahteve za izredno sejo dejal, da ne ve zakaj je izredna seja sploh potrebna, saj je bila pogodba sklenjena zakonito. Ob tem je napovedal, da bo na seji dal primere, kako transparentno se je včasih vodila nabava opreme za obrambo.
'Pogodba ni škodljiva'
Tudi vlada in največja vladna stranka SDS sta prepričani, da so kritike opozicije glede sklenitve pogodbe o nakupu oklepnikov povsem neutemeljene in zavajajoče. Vlada je prav tako prepričana, da pogodba ni škodljiva. Glede 25 vozil z osnovno opremo, ki so predmet spora, pa so v SDS opozorili, da je to povezano s cilji, ki so bili v okviru zveze NATO spremenjeni v tem času. Slovenska vojska je morala po njihovih besedah s spremenjenimi cilji zveze spremeniti tudi sestavo posameznih konfiguracij.
Zaenkrat sicer še ni jasno, ali bo katera od vladnih strank ali koalicija kot celota predlagala svoje sklepe. Največje tri koalicijske poslanske skupine imajo namreč sestanek na temo izredne seje v torek, medtem ko bodo poslanci DeSUS o tem spregovorili v četrtek pred sejo.
Še pred sejo se bo v torek sestal odbor DZ za obrambo, ki bo razpravljal o treh sklepih, ki jih je za izredno sejo pripravila skupina opozicijskih poslancev.
Ob tem velja omeniti, da sta poslanca Aurelio Juri (SD) in Anderlič (LDS) ob vložitvi zahteve za izredno sejo na vprašanje o morebitni interpelaciji zoper ministra pojasnila, da želijo najprej priti do podatkov o spornem nakupu. Po zaključku razprave v državnem zboru po Anderličevem mnenju ne bo več potrebe po interpelaciji, saj je Erjavec napovedal, da bo sam odstopil v primeru, če se ponudba finske Patrie ne bi izkazala za ustreznejšo.
Sage še ni konec
Okoli nakupa oklepnikov se je že od vsega začetka dvigal prah. Po tem, ko je bila lani junija na razpisu izbrana finska Patria preko podjetja Rotis, je družba Sistemska tehnika, ki se je na razpisu potegovala z vozilom krpan, na obrambno ministrstvo vložila zahtevek za obrazložitev obvestila o oddaji naročila in predlog za zadržanje odločitve o izboru ponudnika.
Zaposleni v Sistemski tehniki so pred ministrstvom celo pripravili protestni shod. Erjavec je takrat ocenil, da vodstvo Sistemske tehnike vztrajno zavaja ljudi v zvezi z razpisom. Erjavec je pojasnil, da v tem primeru tekmujeta dve slovenski podjetji, Sistemska tehnika in Rotis. Večinska lastnika obeh podjetij pa prihajata iz tujine in ponujata tuj izdelek, pri čemer je Rotis ponudil bistveno večji delež domače proizvodnje.
Sistemska tehnika je kljub obrazložitvam vlade vztrajala. Na ljubljansko sodišče je vložila tožbo zoper državo in podjetje Rotis, hkrati pa je julija zaradi domnevnih postopkovnih nepravilnosti in nepravilnosti pri tehničnem ocenjevanju vozil zahtevala tudi revizijo postopka izbire. Vendar revizija postopka v primeru naročila zaupne narave ni mogoča.
Do sedaj se je poleg matičnega odbora z nakupom oklepnikov ukvarjala tudi komisija DZ za nadzor proračuna in drugih javnih financ. Ta je oktobra kljub pomislekom opozicije sklenila, da je bil razpis izveden v skladu s predpisi in da je bil ponudnik Rotis boljši od konkurence.
KOMENTARJI (30)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.