Po pogovorih za tesno zaprtimi vrati je Borut Pahor le predstavil kandidate za ministrske stolčke. Ekipa, če bo potrjena tudi v DZ, bo skupaj s premierjem štela 19 članov. V vladi bo sedem nestrankarskih kandidatov, v njej pa bo tudi pet žensk. Pahor ekipo ocenjuje kot sposobno premagati vse ovire, ki ločijo Slovenijo na poti do najrazvitejših držav.
Ministrstvo za delo bo, po Pahorjevih besedah, prevzel Ivan Svetlik, ki je predavatelj na katedri za socialni in kadrovski menedžment na Fakulteti za družbene vede, pa tudi prorektor na Univerzi v Ljubljani in ni član DeSUS.
Ministrica brez listnice za lokalno samoupravo in regionalni razvoj naj bi postala Zlatka Ploštajner, ki je nekdanja direktorica Razvojne agencije Kozjansko, julija letos se je zaposlila v vladni službi za lokalno samoupravo.
Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano naj bi prevzel Milan Pogačnik, ki je dekan ljubljanske veterinarske fakultete. Funkcijo kmetijskega ministra je že opravljal v vladi Antona Ropa, in sicer v času od aprila 2004, ko mu je vajeti predal Franc But, do decembra 2004, ko je z novo vlado na čelo kmetijskega ministrstva prišla Marija Lukačič.
Predsednik Zaresa Gregor Golobič bo po Pahorjevih besedah minister za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo. Golobič je leta 1992 postal generalni sekretar LDS, to funkcijo pa je opravljal do junija 2001, ko je odstopil. Nato je bil predsednik sveta LDS od junija 2002 do junija 2003. Z ustanovitvijo stranke Zares je postal njen predsednik.
Katarina Kresal, predsednica LDS, bo vodila notranje ministrstvo. Kresalova je bila sodna pripravnica na Višjem sodišču v Ljubljani in nadaljevala kot strokovna sodelavka v oddelku za gospodarske spore Okrožnega sodišča v Ljubljani. Zatem je postala samostojna svetovalka za gospodarsko in korporacijsko pravo pri Kapitalski družbi, pozneje pa se je zaposlila v odvetniški pisarni Mira Senice. Junija 2007 je bila izvoljena za predsednico LDS.
Nova ministrica za obrambo naj bi postala Ljubica Jelušič, sicer predavateljica na Fakulteti za družbene vede, ki občasno predava na študiju nacionalne in mednarodne varnosti na Fakulteti za politične znanosti v Zagrebu, na šoli za civilno-vojaške odnose v Beogradu; na višjem štabnem tečaju in generalštabnem programu poveljniško-štabne šole Slovenske vojske ter na seminarjih Centra za obrambno usposabljanje Poljče.
Mitja Gaspari, ki je neuspešno kandidiral za predsednika države, bo minister brez listnice za razvoj in evropske zadeve. Gaspari je bil sicer kot neodvisen kandidat na listi LDS leta 2000 izvoljen v državni zbor, na predlog takratnega predsednika države Milana Kučana pa je bil leto pozneje izvoljen za guvernerja Banke Slovenije.
Predsednik DeSUS Karl Erjavec bo z obrambnega ministrstva odšel na ministrstvo za okolje in prostor. V javnosti je postal znan zaradi vztrajanja pri uvedbi ustreznih postopkov zoper nekatere notarje iz afer Zbiljski gaj in Orion, ukvarjal pa se je tudi s problematiko stečajnih upraviteljev, ki so domnevno v nasprotju s predpisi posojali denar iz stečajnih mas zasebnim družbam. Erjavec je poleg tega avtor številnih člankov s področja varstva temeljnih človekovih pravic in s področja delovanja pravosodnega sistema.
Ministrstvo za finance naj bi vodil Franc Križanič (SD). V obdobju 2000–2005 je bil predsednik strokovnega sveta Agencije za zavarovalni nadzor, zadnjih sedem let pa vodi Ekonomski inštitut Pravne fakultete. Je predsednik nadzornega sveta Rdečega križa Slovenije in član strateškega sveta za gospodarski razvoj pri predsedniku vlade.
Patrick Vlačič (SD) naj bi prevzel ministrstvo za promet. Je docent za civilno in gospodarsko pravo ter predstojnik katedre za pomorsko in prometno pravo na Fakulteti za pomorstvo in promet. Vodil je tudi portoroško letališče in bil svetovalec ministra za promet.
Matej Lahovnik (Zares) naj bi spet prevzel gospodarsko ministrstvo. Lahovnik je sicer poslanec od leta 2004, tistega leta je tudi opravljal delo ministra za gospodarstvo.
Majda Širca iz stranke Zares bo ministrica za kulturo. V letih 1997–2000 je bila državna sekretarka na ministrstvu za kulturo. Kot poslanka državnega zbora je bila v mandatu 2000–2004 članica ustavne komisije, odbora za kulturo, zdravstvo, delo in notranjo politiko. V mandatu 2004–2008 je bila poslanka, izvoljena na listi LDS, pozneje pa je izstopila iz poslanske skupine in delo nadaljevala v novoustanovljeni poslanski skupini Zares.
Podpredsednik Socialnih demokratov Igor Lukšič naj bi prevzel vodenje ministrstva za šolstvo in šport. Lukšič je sicer redni profesor na Fakulteti za družbene vede Univerze v Ljubljani.
Irmi Pavlinič - Krebs (Zares) se nasmiha ministrstvo za javno upravo. Od začetka leta 1995 do nastopa poslanske funkcije oktobra 2000 je bila načelnica upravne enote Ravne na Koroškem. V mandatu 2000 do 2004 je bila poslanka LDS in podpredsednica državnega zbora. Zadnja leta je opravljala delo odvetnice. Na zadnjih parlamentarnih volitvah je kandidirala na listi Zares.
Aleš Zalar, vodja odbora za pravosodje pri LDS, pa naj bi postal novi minister za pravosodje. Zalar je ustanovni član Mednarodnega združenja za upravljanje sodišč, član upravnega odbora Evropskega združenja sodnikov za razvoj mediacije in do letos tudi član Posvetovalnega sveta evropskih sodnikov kot svetovalnega organa Odbora ministrov Sveta Evrope.
Borut Miklavčič, nekdanji direktor ZZZS, naj bi prevzel ministrstvo za zdravje. Zdajšnji predsednik Rdečega križa Slovenije je od leta 2003 do 2007 vodil Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije. Tudi pred tem je deloval v zdravstvu; med letoma 1973 in 1975 je bil pomočnik direktorja ljubljanskega Kliničnega centra, v obdobju 1982–1985 pa je bil kot predsednik republiškega komiteja za zdravstveno in socialno varstvo član slovenskega izvršnega sveta. Med letoma 1996 in 2002 je bil direktor Savskih elektrarn Ljubljana.
Zunanje ministrstvo naj bi vodil Samuel Žbogar, ki je na zunanjem ministrstvu dejaven od leta 1991. Med letoma 1993 in 1995 je bil prvi sekretar na slovenskem veleposlaništvu v Pekingu. Med letoma 1997 in 2001 je bil namestnik slovenskega veleposlanika pri Združenih narodih v New Yorku. Med letoma 2001 in 2004 je bil državni sekretar na MZZ, pristojen za multilateralne odnose in zvezo Nato. Zadnja štiri leta je bil slovenski veleposlanik v ZDA, nedavno pa je postal direktor ljubljanskega Inštituta za mednarodne študije.
Novo ministrstvo za Slovence v zamejstvu in po svetu pa naj bi vodil nekdanji predsednik Slovenske akademije znanosti in umetnosti Boštjan Žekš, ki je leta 1987 postal član Slovenske akademije znanosti in umetnosti (SAZU), med letoma 2002 in 2004 pa je bil tudi njen predsednik. Je redni profesor za biofiziko na Medicinski fakulteti, znanstveni svetnik v odseku za teoretično fiziko Instituta Jožef Stefan in predstojnik Univerze v Novi Gorici.
Pahor zadovoljen
Po besedah Pahorja je bil z današnjim pogovorom predsednikov in predsednice štirih strank verjetne koalicije opravljen "sklepni del pogovorov o oblikovanju nove vlade, kar se tiče voditeljev strank bodoče koalicije". Kot je pojasnil, bodo od danes naprej o koalicijskem sporazumu vključno s kadrovskim delom odločali organi strank.
Kot je napovedal, bo seznam, ki je po njegovih besedah dokončno usklajen, predsedniku državnega zbora Pavlu Gantarju posredoval v četrtek ob 22. uri. Za tedaj namreč domneva, da bodo pristojni organi štirih koalicijskih strank že opravili z razpravami in dali soglasje za vložitev liste kandidatk in kandidatov.
Pahor bo seznam predsedniku DZ v četrtek predal tudi zato, da bi, kot je dejal, "čim prej začel teči rok, ki omogoča DZ, da opravi zaslišanja". Kot je pojasnil, po mnenju predsednika DZ obstaja možnost, da bi državni zbor – če bo tako sklenil kolegij predsednika DZ – prihodnji petek morda lahko že odločal o zaupnici vladi.
Pogajanja so bila po mandatarjevem mnenju zahtevna, "vendar se je potrpežljivost vseh obrestovala". Poudaril je, da je kmalu po tem, ko je dobil mandat za sestavo vlade, obljubil javnosti, da bodo zelo hitro predlagali listo kandidatov in da bodo na položaj ministra za Slovence po svetu postavili človeka, ki uživa ugled tako med Slovenci doma kot v tujini. "Vesel sem, da sem uspel doseči ta dogovor," je dejal.
KOMENTARJI (266)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.