Predsednik DeSUS Karl Erjavec je po današnjem sestanku s predsedniki strank KUL napovedal, da bodo do konca leta oz. prihodnji teden vložili konstruktivno nezaupnico. Pričakuje, da bodo dotlej zbrali 46 poslanskih podpisov.
Če nezaupnica uspe, se povratniku na čelo stranke DeSUS Erjavcu obeta mesto premierja. Po njegovih besedah so se danes dogovorili, da ga bodo organi strank KUL potrdili kot mandatarja za sestavo nove vlade. To je po njegovih besedah pomembno zato, ker je v zadnjem času veliko špekulacij o tem, da naj bi mandatarstvo prevzela neka tretja oseba.
Je pa včeraj poudaril, da bo za mandatarja morebitne nove vlade kandidiral le, če bo imel 46 poslanskih podpisov. Toliko jih je namreč potrebnih za uspeh konstruktivne nezaupnice, ki jo napovedujejo opozicijske LMŠ, SD, Levica in SAB, združene v KUL. Erjavec pravi, da "jim dobro kaže in so zelo blizu".
Erjavca je pri mandatarski kandidaturi v četrtek podprl tudi svet DeSUS, ki je obenem izglasoval odhod stranke iz koalicije Janeza Janše.
Erjavec pravi, da Slovenijo čakajo hudi izzivi, zlasti v zvezi z epidemijo. "Vidimo, kakšni so rezultati. To je tudi razlog za to, da želimo novo vlado," je povedal Erjavec. Dodal je, da v DeSUS, kjer zagovarjajo starejše, tega ne morejo mirno gledati. Po njegovem mnenju namreč nič ne pomaga, če dajejo 300 evrov za tiste z najnižjimi pokojninami, po drugi strani "pa nam vsak dan za en avtobus starejših umre".
Po Erjavčevih ocenah je to priložnost tudi za poslance, da spremenijo to politiko, "ki je, kar se tiče epidemije, neuspešna". Spomnil pa je tudi na nekatere poteze aktualne vlade, med drugim glede financiranja nevladnih organizacij in medijev. "Gre predvsem za demontažo družbenih sistemov," je ugotavljal Erjavec.
Tako zlasti od poslancev SMC, ki se po njegovih trditvah ne počutijo dobro v tej vladi, pričakuje, da tako kot DeSUS prevzamejo odgovornost za spremembo stanja v državi.
Prvak SMC Zdravko Počivalšek je sicer minuli teden sporočil, da je osem poslancev SMC enotnih v tem, da Erjavca ne podpirajo za mandatarja. A po Erjavčevih ocenah Počivalškova izjava o tem ni bila verodostojna, saj da se je naknadno ugotovilo, da temu ni bilo tako. Erjavec še pravi, da poslanci SMC niso problem, temveč "rešitev našega problema". "Naš problem pa je, da je država zašla v povsem napačno smer," je dodal.
Na vprašanje, kaj se bo zgodilo, če poslanci SMC ne bodo prispevali svojih glasov zanj, pa je prvak DeSUS odgovoril: "To pomeni, da sestava tega DZ podpira drugo republiko, odsotnost vladavine prava, napade na medije, nefinanciranje nevladnih organizacij. Podpira to, da smo v družbi z Madžarsko in Poljsko. Če je to to, potem je pač to očitno trenutna volja DZ. Pa nisem prepričan, da je takšna."
Kot je še pojasnil, se ves čas pogovarjajo s poslanci, tako kot se tudi Janša, ki je imel sestanek tudi s poslanci DeSUS. Ob tem je zatrdil, da DeSUS zagotavlja glasove štirih poslancev za novo vlado. Poslanec Robert Polnar pa je, kot je po Erjavčevih navedbah sporočila občinska organizacija Šentjur pri Celju, izključen iz stranke. Predsednik DeSUS pričakuje, da se bo umaknil iz poslanske skupine.
Nemec: Informacije o spremljanju domnevnega kupovanja glasov ne držijo
Predsednik komisije DZ za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb Matjaž Nemec je medtem zavrnil nekatere navedbe, da naj bi Sova in tuje varnostne službe spremljale domnevno kupovanje poslancev koalicije za prestop v vrste koalicije KUL. V izjavi za medije je dejal, da so opravili pogovor z vodstvom Sove in da lahko zatrdi, da informacije ne držijo.
Tudi napisa, ki se je ponoči pojavil na domu poslanca SMC Gregorja Periča, Nemec ne povezuje z dejavnostjo obveščevalnih služb. Kot je dejal, trditi sicer ne more nič, pač pa je prenesel samo informacijo, ki jim jo je posredovala Slovenska obveščevalno-varnostna agencija (Sova).
"Moja osebna ocena pa je, da to nima povezave s tujimi obveščevalnimi službami oz. njihovimi dejavnostmi v Sloveniji," je Nemec dejal v izjavi za medije v DZ.
Pred hišo omenjenega poslanca se je namreč pojavila tabla z napisom Gregor Perič, heroj ali izdajalec?, potem pa so se pojavila ugibanja, da naj bi tuje obveščevalne službe in Sova spremljale "kupovanje poslancev", en poslanec pa naj bi tudi že sodeloval z obveščevalci.
Zvijanje rok?
Drugačnega mnenja pa je Perič. V Sloveniji je postalo "zvijanje rok poslancem" nekaj normalnega. Vzdušje spominja na neke druge čase in oblasti. To je njegov zapis, potem ko se je pred hišo njegovih staršev pojavila omenjena tabla. A to je le vrh leden gore, pravi.
"Dobivamo številna elektronska sporočila, pisma na dom, tudi grožnje se dogajajo," je dejal za oddajo SVET.
Še več, to naj bi se po Peričevih besedah dogajalo tudi njegovim poslanskim kolegom, ki pa o tem še ne želijo javno spregovoriti. Da prihaja do pritiskov in poskusov kupovanja poslancev, je včeraj jasno nakazal tudi premier Janša, pojavili so se celo namigi, da so v to vpletene celo obveščevalne službe, kar pa je Nemec torej zanikal.
KOMENTARJI (947)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.