Vlada je na seji obravnavala tudi gradivo glede priznanja Palestine kot samostojne in neodvisne države, ki so ga na zunanjem ministrstvu pripravili že pred časom.
"Vlada podpira priznanje Palestine, prav tako vse koalicijske stranke," je po seji dejal zunanji minister Karl Erjavec. A postopek v Sloveniji je tak, da je DZ tisti, ki prizna samostojnost in suverenost neke države, vlada pa to lahko zgolj predlaga.
Erjavec je izrazil pričakovanje, da bodo gradivo slej ko prej posredovali tudi v DZ, še prej pa bo o tem razpravljal odbor za zunanje zadeve, ki bo odločil, kdaj je najboljši trenutek za priznanje.
Priznanje Palestine s strani Slovenije mora namreč po Erjavčevih besedah imeti sporočilno moč, da bi dejansko imelo posledice glede reševanja tega vprašanja. "Vlada razmišlja o tem, da bi Palestino priznala skupaj s še kakšno evropsko državo in s tem poslala močnejši signal," je dejal Erjavec.
Erjavec je prav tako dejal, da pričakuje, da bo Evropska unija prevzela pobudo za zagon bližnjevzhodnega mirovnega procesa. Če se to ne bo zgodilo letos, bo vlada konec leta poslancem DZ predlagala priznanje.
Minister je prav tako prepričan, da priznanje Palestine za Slovenijo ne bo imelo kakšnih večjih ekonomskih posledic. "Ne gre za to, ali si upamo izreči priznanje, bolj gre za to, kdaj je politični trenutek najboljši in bi najbolj koristil Palestini," je še dodal.
Vlada je sicer že lani razpravljala o tem vprašanju. Poslanci ZL in ZaAB pa so prejšnji teden ob podpori poslancev SD v zakonodajni postopek vložili akt, s katerim bi Slovenija priznala samostojno in neodvisno državo Palestino. Kot so pojasnili, mineva namreč že sedem mesecev od sklepa, s katerim je parlament vladi naložil, da pošlje predlog za priznanje, a se ni zgodilo nič.
KOMENTARJI (39)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.