Zunanji minister Karl Erjavec se je danes sestal s finančnim strokovnjakom za vprašanje Ljubljanske banke na Hrvaškem Francetom Arharjem in mu naročil, naj čim prej pripravi naslednji sestanek s hrvaškim kolegom Zdravkom Rogićem. Ta naj bi potekal še ta mesec, tokrat v Sloveniji. Kot je poudaril Erjavec, "čas teče".
Kot je še spomnil na novinarski konferenci v Ljubljani, bi morala Slovenija do julija ratificirati pristopno pogodbo Hrvaške z EU. Tega pa ne bo storila, če Hrvaška ne bo umaknila spornih pooblastil, na podlagi katerih Zagrebška banka in Privredna banka Zagreb tožita LB in NLB, je ponovil minister.
Kot je še poudaril, so stališča glede tega zelo jasna – brez umika pooblastil ne bo ratifikacije. Dokler tečejo tožbe proti Sloveniji, pogajanja glede rešitve vprašanja LB v okviru nasledstva oz. pri Banki za mednarodne poravnave v Baslu niso mogoča.
"V Sloveniji obstaja konsenz"
Erjavec je prepričan, da izjave predsednika republike Boruta Pahorja, da bi morala Slovenija čim prej ratificirati hrvaško pristopno pogodbo, ne pomenijo, da Slovenija glede tega nima enotnega glasu. V Sloveniji obstaja konsenz, verjame minister.
Obenem je spomnil, da je tudi Pahor kot premier zagotavljal, da je vprašanje varčevalcev med Slovenijo in Hrvaško rešeno na način, da se bo reševalo v okviru nasledstva.
Na vprašanje, ali postavlja hrvaška stran kakšne posebne pogoje za umik spornih pooblastil, Erjavec ni želel odgovarjati. Kot je dejal, o tem težko govori in to prepušča Arharju in Rogiću, saj to sodi v njuno polje.
"Slovenija dobro pripravljena na arbitražo"
Zunanji minister je na novinarski konferenci govoril tudi o pripravah na arbitražo o meji med Slovenijo in Hrvaško. Kot je razkril, bosta glede tega druga polovica januarja in prva polovica februarja zelo intenzivni. Obenem je zatrdil, da se je Slovenija zelo dobro pripravila.
Naslednji teden bo vlada obravnavala predmet spora, o katerem se Slovenija in Hrvaška nista uskladili, nato bo 30. januarja na dnevnem redu vlade še memorandum Slovenije. Tega bo nato Slovenija Meddržavnemu sodišču v Haagu posredovala 11. februarja, še pred tem pa ga bosta obravnavala tudi strateški svet za zunanje zadeve in odbor DZ za zunanje zadeve.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.