Slovenija

Ima računsko sodišče preširoka pooblastila?

Ljubljana, 12. 01. 2011 13.48 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 7 min

Po pozivu k razrešitvi ministra Franca Križaniča so se že odzvali prvaki nekaterih parlamentarnih strank in poslanskih skupin, pa tudi predsednik računskega sodišče Igor Šoltes, ki mu Karl Erjavec očita politikantstvo.

V danes objavljenem porevizijskem poročilu  računsko sodišče navaja, da ministrstvo za finance v odzivnem poročilu ni izkazalo zadovoljivega ukrepa za odpravo v reviziji ugotovljene nesmotrnosti pri prodaji deleža Slovenske odškodninske družbe (Sod) in Kapitalske družbe (Kad) v Splošni plovbi.

Dušan Kumer na vrhu koalicije
Dušan Kumer na vrhu koalicije FOTO: Damjan Žibert
Kumer: Odločitev je Pahorjeva

V največji vladni stranki sprva poziva računskega sodišča niso želeli komentirati, nato pa se je popoldne odzval vodja poslanske skupine SD Dušan Kumer.

Na vprašanje, ali bo Pahor pri Križaniču ravnal drugače, kot je pri Erjavcu, ni želel eksplicitno odgovoriti. Dejal je le, da si je mandatar sam ''izbral ministre. Minister Križanič je v kabinetu predsednika vlade. Odgovornost in dokončna odločitev, kaj bo storil, je na predsedniku vlade."

Kumer je zatrdil, da je vprašanje finančne discipline glede na situacijo za Slovenijo zelo pomembno. Največjo odgovornost ima pri tem prav Križanič, poslanska skupina SD pa po Kumrovih besedah ocenjuje, da funkcijo ministra za finance opravlja odgovorno in korektno. Prav zato v tem trenutku uživa njeno podporo, je dodal.

Karl Erjavec
Karl Erjavec FOTO: Blaž Garbajs
Erjavec: Šoltes ravna politikantsko

V odzivu na poziv računskega sodišča k razrešitvi finančnega ministra Križaniča je predsednik stranke Desus Karl Erjavec dejal, da ''je dejanje računskega sodišča politično motivirano. Zlasti zato, ker se predsednik računskega sodišča pojavlja kot kandidat za vodenje tehnične vlade. Jaz upam, da bo predsednik vlade vložil ustavno presojo, ker sem prepričan, da računsko sodišče, ki ni sodišče v klasičnem smislu, saj recimo minister Križanič nima postopkovne možnosti, da bi se branil, ampak je računsko sodišče revizijski organ, ki po mojem prepričanju ne bi smelo imeti imeti takih pooblastil, kot jih ima. Potrebna bi bila presoja ustavnega sodišča, ali so pooblastila računskega sodišča v skladu z ustavo.

Nenazadnje sedanja pooblastila nakazujejo na to, da je dejansko predsednik računskega sodišča najmočnejša politična oseba v državi, saj lahko na podlagi svoje revizije predlaga odstavljanje ministrov, zlasti glede na to,da je predsednik vlade uveljavil prakso, da sledi pozivom k razrešitvi ministrov, kot se je videlo v mojem primeru.''

K temu, da je poziv računskega sodišča politično motiviran, Erjavca napeljuje ''dejstvo, da je do njega prišlo ravno v tem trenutku, in to za tako staro zadevo. Glede na to pa, da sem bil deset let v vladah, pa lahko povem, da se takšen razlog takšne revizije lahko najde pri vsakem ministru in ministrici, zaradi česar sem še bolj prepričan, da gre tukaj za neko politično selekcijo. Tega ne podpiram, zaradi česar menim, da bi moral predsednik vlade vložiti ustavno presojo ali pa spremeniti prakso in reči, da je tak poziv računskega sodišča neutemeljen, ker nima pravne podlage.''

Na vprašanje, ali ne meni, da bi Križanič vseeno moral odstopiti, ker ministrstvo, ki ga vodi, ni izkazalo zadovoljivega ukrepa za odpravo v reviziji ugotovljene nesmotrnosti v konkretni zadevi, Erjavec odgovarja: ''Saj se je trudil. Saj kakšnih zadev se sploh ne da rešiti! Kaj mislite, da je vprašanje ločevanja komunalnih odpadkov rešeno z mojo odstavitvijo? Zato pravim, da gre tukaj za politično motivirane odstavitve. Če pogledam zadevo širše, je povsem razumljivo, zakaj je poziv k razrešitvi usmerjen k ministru za finance, ki je vedno druga najmočnejša odseba v vladi, in če se ruši njega, lahko to zamaje celotno vlado.''

Ali torej Erjavec podpira ministra Križaniča? ''Mislim, da je dober minister, da solidno opravlja svoje delo, ne podpiram pa dela računskega sodišča, ki je politikantsko.''

Igor Šoltes
Igor Šoltes FOTO: 24ur.com
Šoltes: Ministri so pogosto talci državnih uradnikov

Igor Šoltes priznava, da so ministri lahko pogosto talci državnih uradnikov, zato ne bi imel proti, če bi se ločilo politično odgovornost ministra od poslovodne odgovornosti, vezane na operativno delo, vendar pa mora računsko sodišče delovati na podlagi trenutne zakonodaje.

Poziv za razrešitev odgovorne osebe lahko temelji zgolj na oceni popravljalnih ukrepov in zato ni povezan z ravnanjem odgovornih oseb v času revizijskega postopka, ki je bil v primeru Splošne plovbe od 1. januarja 2005 do 31. decembra 2008, je dejal vrhovni državni revizor Samo Jereb.

Šoltes je tudi pojasnil, da je tako v Erjavčevem kot v Križaničevem primeru pri odločitvi za hujšo kršitev prevladal kontekst in ne toliko višina nastale škode.

V tokratnem primeru je šlo za ponavljajočo nesmotrnost zaradi neustreznega evidentiranja poslov za račun države in občin, ki prispeva k nepreglednosti javnih financ in višine zadolženosti države in občin, to pa ima lahko potencialno posledice za prihodnji nastop Slovenije na kapitalskih trgih in ceno njenega zadolževanja.

Gregor Golobič - 2
Gregor Golobič - 2 FOTO: Miro Majcen
Golobič: Prepričan, da sodišče ravna brez političnih računic

Špekulacije, da bi bil predlog razrešitve lahko posledica povezave namere predsednika računskega sodišča Igorja Šoltesa, da nasledi premierski stolček, o čemer so v zadnjem času pisali tudi mediji, in dejstva, da Križanič v luči krize vodi zelo pomemben resor, je prvak Zares in minister za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo zavrnil. Po njegovih besedah so povsem neprimerne.

"Jaz verjamem, da računsko sodišče ravna strokovno in brez kakršnih koli političnih računic. Enako mora ravnati tudi vlada. Ti konteksti pripisovanja ambicij posameznikom so bili z njihove strani demantirani, tako da ne bi želel prispevati k tej slovenski blaznosti," je poudaril.

Poziv računskega sodišča je komentiral tudi vodja poslanske skupine Zares Franco Juri. Kot je zatrdil, se v njihovi stranki zavzemajo, "da se odločitve in mnenja tako visokih pristojnih organov, kot je računsko sodišče, upoštevajo in spoštujejo". Če bo ugotovljeno, da je šlo za hude kršitve, bo treba po njegovih besedah postopati načelno in torej ne odstopati od stališč, ki jih je vlada zavzela v drugih primerih.

LDS: Poziv računskega sodišča je treba spoštovati

Vodja poslanske skupine LDS Borut Sajovic pričakuje, da bo premier Borut Pahor razrešil finančnega ministra.

"Težko si predstavljam, da bi predsednik vlade glede na visoke standarde, ki jih je postavil v preteklosti, tokrat ravnal drugače."

Zvonko Černač
Zvonko Černač FOTO: SDS
Černač: V koaliciji ne mine dan, da se ne bi ukvarjala sama s seboj

Po besedah Zvonka Černača iz poslanske skupine SDS gre tudi v tem primeru za ukvarjanje koalicije s samo seboj, namesto z ukvarjanjem z odgovornostjo do države in njenim upravljanjem. ''Skrb vzbujajo podatki, da se oblastniška koalicija, da se za odstranitev neprijetnih členov poslužuje institucij, ki bi morale delovati neodvisno.''

Černač za Pahorja ne vidi druge poti, kot da ministra Križaniča odstavi, če želi biti dosleden. SDS je po njegovih besedah že pri razrešitvi Erjavca opozarjala, da ''ima računsko sodišče pri presoji, kdaj gre za hujšo kršitev, izredno široke možnosti, ker merila niso jasno opredeljena, kar vzbuja dodaten sum o političnih ozadjih''.

Radovan Žerjav
Radovan Žerjav FOTO: Blaž Garbajs

Žerjav: V tem trenutku že poteka rekonstrukcija vlade

Po prepričanju predsednika SLS tem trenutku že poteka rekonstrukcija vlade, poziv računskega sodišča k razrešitvi ministra za finance Franca Križaniča komentira Radovan Žerjav. Taki pozivi so po njegovem zrežirani znotraj vladnih strank. Žerjav sicer pričakuje, da bo Pahor spoštoval poziv sodišča, saj je to že storil v primeru razrešitve Karla Erjavca.

"Ta vlada je postala nevarna že sama sebi, kaj šele komu drugemu," je v izjavi novinarjem v DZ opozoril Žerjav. Sam sicer težko ocenjuje, ali bi moral Križanič glede na očitke prevzeti odgovornost in odstopiti. Gre namreč za zadevo, "ki je iz drugega časa in je težo očitkov težko ocenjevati".

Na vprašanje, ali bi moral Pahor spoštovati poziv računskega sodišča, pa Žerjav odgovarja, da je to pač vedno odločitev premiera.

Prejšnji predsednik vlade Janez Janša takega poziva ni upošteval, Pahor pa ga je, saj je glede na poziv računskega sodišča predlagal razrešitev tedanjega ministra za okolje Karla Erjavca, zato bo po Žerjavovih ocenah sedaj težko ravnal drugače. Je pa to "zagotovo neugodna pozicija za predsednika vlade, saj mu nekdo drugi zamenjuje ministre".
Predsednik SLS sicer meni, da bi bilo pri zakonodaji, ki dopušča tak poziv računskega sodišča, modro narediti kakšno spremembo, saj se taki pozivi lahko ponavljajo.

 

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (53)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

odrasel1
13. 01. 2011 11.04
računsko sodišče ima pooblastila kot jih ima. ni nč narobe. narobe pa je, da so njegove odločitve politično motivirane. zame bi bilo v tem trenutku najbolj pošteno, da najprej Šoltes odstopi. Kot izpostavljeni možni mandatar tehnične vlade je namreč očitno deloval politično. škoda, ker je na ta način znižal ugled računskega sodišča. od sedaj bodo vse njegove odločitve najprej razumljene kot politične.
petdan
13. 01. 2011 10.51
Kakršni koli ti ljudje v vladi so, slabši ne morejo biti kot pa recimo en Černač, Žerjav, JJ in podobni.
King_of_Gonzo
13. 01. 2011 10.11
se kahl erjavc ve,da ga v naslednjem mandatu sds in sns nebodo vzeli zravn..zato pa joka kontra hahah
Maximusgladiato
13. 01. 2011 09.36
Šele sedaj se dokazuje, da je bil Bajuk odličen financ minister :)
alibaba
13. 01. 2011 09.18
prepričan sem, da ima računsko sodišče bistveno preširoka pooblastila! to, da ima nekdo namreč pooblastila gledati politikom pod prste in jih opozarjati, da brezsramno zapravljajo davkoplačevalski denar, je brez primere v svetu in popolna šlamparija! kakšno drugačno reakcijo pa bi pričakovali od strankarski vojačkov. šoltes pač nima kaj odprati zgodb o financah v katere so namočeni vsi zadnjih 20 let. eh, banane in temu primerna republika! človek kaj drugega kot cinik že res ne more več biti.
faconi
13. 01. 2011 07.53
pa zakaj bi odstopil minister Križanič,..???? ---- težko je popravljat grehe prejšnjega ministra za finance ,...BAJUKA !!!!!!
Vo Tj
13. 01. 2011 07.48
561 NEODVISNIH NOVINARJEV ŠE ČAKA NAVODILA NADREJENIH KAKO PISATI V PRIMERU KRIŽANIČ.
Biofrutek
13. 01. 2011 07.28
Tole nesposobno vlado dol iz oblasti spravt bo pa tud težak projekt. Dokler še ni pokradeno vse kar ni prbit ne grejo nikamor. Ta vlada bo šla v učbenike kot največja napaka v zgodovini Slovenije in Slovencev. Pomoje se predniki ki so umiral za to državo v grobu obračajo kot ventilatorji. Res si želim da to prebere kdo od vladajočih asov. KATASTROFALNI ste res. Nebi vam dal šajtrge za merkat kaj šele vodit državo. Podn!
Vo Tj
13. 01. 2011 07.10
TA ZDRUŽBA OD VLADE OZIROMA KOALICIJE NE POTREBUJE NOBENE OPOZICIJE, KER SE ŽREJO KAR MED SABO. ZA OPOZICIJO JE NAJBOLJŠE, ČE JE ČISTO TIHO, KER JIM TAKO NAJBOLJ RASTE POPULARNOST!
nikhrast
13. 01. 2011 05.12
Če je tu korupcija, potem na sodišče, drugače pa premier odloči če bo minister pretežka prtljaga na naslednjih volitvah. Zdaj bo pa revisor odločil če mimster dela malomarno ali neresno?
cepec22
13. 01. 2011 03.58
Najbolj posteno bi bilo, ce bi vlada in ostali pozeruhi, ki so pri koritu ves cas kar spakirala. Tako, kot se dela danes ne kaze, da bomo se dolgo Slovenija. Z lazmi, s krajo in sprenevedanjem, se ne da priti dalec. Krizanic ni sam pri zadevi, saj je nekdo bil se zraven in imel korist od njegovega pocetja. Torej junaki, glave gor in ne da delujete zaspano, kot da vam je zmanjkalo kave danes v parlamentu in se vsi obnasate nedolzno cudno. Sedaj se izkazite, odsel je Rupar, odpeljali so Prijatelja, odstopil je Erjavec, kaj pa drugi? Vsi ste krivi za nekaj!! Najbolje je da odidete in pustite prostor nekomu, ce se se da kaj narediti, dokler je se cas>
slosap@yahoo.de
13. 01. 2011 03.24
mene samo ena stvar boli..... da me koštajo ta teleta toliko denrja...gledam pa vrtce in se prah usuje na njih in nič... narod, ki ne poskrbi za svoje otroke, je preklet....
letalooo
12. 01. 2011 23.54
ERJAVEC IMA NASTAVLJENE ZA NE OBJAVO KOMENTARJA.... POZOR
letalooo
12. 01. 2011 23.52
ERJAVEC SE BOJI, DA PRI DRUGEM PREDSEDNIKU VLADE NE BO IZSILJEVAL, KOT PRI PAHORJU IN SE BOJI ZA STOČEK
M-teorija
12. 01. 2011 23.32
~Erjavec brani Križaniča~ Erjavec ne brani Križaniča, ampak napada. Napada Golobiča.
aristotel
12. 01. 2011 23.02
Preširoka pooblastila to se pravi kradimo poneverjajmo brez nadzora noro-kakšna država in njeni vodilni Erjavec razočaral si me a si se tudi ti prodal...
tinetone
12. 01. 2011 20.36
a jim gre v nos da jih nadzirajo... ja bi radi politiki vse delali po svoje
vili100
12. 01. 2011 20.36
Takoj po Dražgoški komediji so se začele uresničevat Kučanove napovedi. Vlado je treba reformirati. Pravo rdeči uničli boste Slovenijo potem bo pa mir!!!
resslovenka
12. 01. 2011 20.28
Vse skupaj je ena velika katastrofa. Obračajo in speljujejo se denarji v neslutenih višinah. In pri vsem tem je treba solit pamet ljudem, ki garajo, da bi preživeli. Kot da smo ljudje zaplankani butci. Razpusti naj se KAD, SOD , DARS in podobne inštitucije, ki imajo lepljive prste pri obračanju davkoplačevalskega denarja in se ustanovi enotna nadzorna inštitucija tipa APP, pa bo več reda in denarja v državnem proračunu. Špara se na revežih, ki že tako nimajo ničesar, gledalo se bo pod prste sosedom, ki bodo pomagali sosedom, frizerjem če bodo sfrizirali koga kar tako... Nehajte ga lomit, pravi denar se prikriva in skriva drugje. In skoraj ne mine dan, da človek ne odpre časopisa in ne zasledi kakšne zgodbe o "slovenskem gospodarskem uspehu" v negativnem smislu. Res smo edinstveni, pa tako malo nas je.
kledo
12. 01. 2011 19.58
in sedaj so nekomu stopili na rep in želijo presojo o ustavnosti pooblastil. kaj naslednji korak bo ukinitev računskega sodišča... I live Slovenia...