Prvak DeSUS Karl Erjavec se je odzval na ostre besede premierja Mira Cerarja na nedeljski programski konferenci SMC. Ta je med drugim dejal, da so pred dilemo, ali bodo dopustili, da Slovenija ostane ali postane mafijska ali pa moderna država. Po njegovih besedah so maske padle in je vidno, kako Slovenijo obvladujejo močni interesni lobiji.

Erjavec je spomnil, da je DeSUS vedno bil v vladi zato, da bi branil položaj upokojencev, medtem ko v stranki nikoli niso imeli predstavnikov kapitala. Ker so "stranka malih ljudi", po njegovih besedah tudi nimajo težav z lobiji ali kapitalskimi interesi. Sicer pa morajo – kar zadeva lobije in interesne skupine – po njegovih besedah svoje opraviti policija oz. pravosodni organi. Dejstvo je, da bančna luknja obstaja in zanjo še nihče ni odgovarjal. "Če smo prišli do točke, da so interesne skupine močnejše od policije in pravosodja, vlade in parlamenta, me resno skrbi," je povedal Erjavec ter izpostavil dolžnost vlade in drugih organov, da pri nepravilnostih ukrepajo.
Tudi do besed, da drugi obvladujejo državo, je bil oster. "Če je temu tako, smo sami krivi. Vlada in parlament, ki očitno sprejema zakone, ki omogočajo interesnim skupinam močne vplive," je pojasnil.
Če želi predsednik vlade karkoli spremeniti, pa se po Erjavčevih ocenah takoj pozna na javnomnenjskih anketah. "Tisti, ki najbolj rušijo vlado, imajo največjo podporo javnosti," ugotavlja Erjavec in še meni, da ankete niso odraz volilnega razpoloženja, pač pa se z njimi ustvarja javno mnenje. S tem se želi zlasti vplivati na politike, da zadev ne bi skušali spreminjati, je prepričan.
Erjavec se je dotaknil še koalicijskih razmerij. Koalicija je po njegovih zagotovilih trdna, kar zadeva stranko DeSUS. Ta sicer poleti pričakuje regres za upokojence, septembra ter januarja pa usklajevanje pokojnin. "Če se bo to zgodilo, je koalicija zelo trdna, ne glede na to, da je veliko interesov, da se jo zruši," je dodal.
Ali je SD kredibilna koalicijska partnerica, pa naj po Erjavčevih navedbah odgovori predsednik vlade, saj je njegova odločitev, s kom sodeluje v vladi.

Židan za ponovno vzpostavitev omajanega zaupanja v koaliciji
Predsednik SD Dejan Židan pa je izrazil željo po ponovni vzpostavitvi zaupanja v koaliciji, ki je "očitno nekoliko omajano". SD po njegovih besedah ponuja roko in si odprta vprašanja želi reševati preko pogovora. Če se izkaže, da v takšni sestavi ne morejo delati naprej, pa s SD ne bo težave, je zatrdil Židan.
Že dogajanje ob interpelaciji zoper ministrico za delo Anjo Kopač Mrak je po besedah prvaka SD dajalo občutek, da se je del koalicije odločil, da je SD koaliciji nepotrebna. Zato so bili v SD tudi pripravljeni podati odstopne odstopne izjave vseh treh ministrov, je dejal. Tako bo tudi v prihodnje, če bo tako ocenil vrh koalicije, je poudaril Židan. Ni pa po njegovih besedah potrebe, da si koalicijski partnerji ostre besede izmenjujejo preko medijev. "Mi tega ne bomo počeli," je zatrdil.

Če je ocena, da SD ni zaželena v koaliciji, po besedah predsednika SD prav tako ni treba za vzvod uporabljati DZ. "Samo jasno, nedvoumno, naj se nam to sporoči," je dejal in opozoril, da prepiri škodijo javni podpori levici in sredini kot celoti.
Ponovil je prepričanje, da imajo stranke pravico in dolžnost mladim dopustiti lastno mnenje, tudi revolucionarno obnašanje. To je po njegovih besedah pridobitev demokracije in želi si, da bi tako razmišljale vse stranke. Če ne razmišljajo tako, pa je to njihova in ne naša težava, je dejal.
Podmladek SD, Mladi Forum, je namreč podprl četrtkove proteste, ki so jih zanetili dogodki v zvezi z Luko Koper, na kar se je Cerar odzval z oceno, da SD igra dvojno igro. Premier je s tem po mnenju Židana sicer naredil predvsem dobro reklamo za mladi forum. Ob tem je predsednik SD pojasnil, da mladi forum deluje samostojno, da ne želijo vplivati na njihovo mnenje, jih utesnjevati ali uniformirati. "Pustimo mladini neke ideale," je dodal vodja poslanske skupine Matjaž Han.
V jeseni SD tako ne pričakuje pogovorov, ki bi imeli za namen razbijati koalicijo, pač pa pogovore, kako v Sloveniji pospešiti nekatere nujne projekte. Med prioritetami z zunanjepolitičnega področja je izpostavil spremembe v delovanju EU, ki naj v prihodnje več pozornosti namenja ljudem.
Prva prioriteta na notranjepolitičnem področju pa je po besedah Židana skrb za ljudi. Na tem področju je koalicija glede na podatke o zmanjševanju brezposelnosti in povečevanju števila zaposlenih po oceni prvaka SD uspešna. Manj uspehov je na področju zdravstva, vendar pa koalicija vidi potrebo po hitrem izboljšanju položaja, je povedal Židan. SD tudi sama pripravlja nabor ukrepov s tega področja. Ponovno je predsednik SD izrazil tudi zavezanost prizadevanju za ohranjanje javnega šolstva.
Od ministra za infrastrukturo Petra Gašperšiča v SD pred razpravo o interpelaciji pričakujejo argumentiran odgovor, potem pa pogovor v poslanski skupini. Trenutno odločitve o podpori še ni, je pojasnil.
Ob tej priložnosti je komentiral tudi namige premierja Cerarja, da naj bi Slovenijo obvladovale mafijske, interesne skupine. Kdor ima kakršno koli informacijo o mafijskih skupinah v Sloveniji, naj po besedah Židana ukrepa takoj. "Če ima kdo na razpolago vzvode za to, je to predsednik vlade," je povedal.
V politiki so prevečkrat izrečene besede, da nečesa ni mogoče storiti zaradi lobijev ali mafije, je dodal Han. "Počasi bo treba to mafijo ali lobije pripeljati na plan," je poudaril in dodal, da njega ne obvladujejo nobeni lobiji.
Han je med drugim komentiral tudi namige, da naj bi se o prestopu iz poslanske skupine nepovezanih poslancev v njihovo poslansko skupino pogovarjala Alenka Bratušek. Kot je dejal Han, za zdaj še ni nobenih pogovorov in zaključkov v zvezi s tem. So pa vrata poslanske skupine po njegovih besedah vedno odprta za tiste, ki to želijo in so pripravljeni spoštovati program in vrednote SD.
Da bi se pogovarjala o priključitvi SD ali kateri drugi stranki, je zanikala tudi Bratuškova. Zavezništvo, ki mu predseduje, je po njenih navedbah socialno-liberalna stranka. Kot takšna se pogovarja z vsemi, ki zagovarjajo podobne vrednote kot oni, tudi s SD, a nikoli o prestopu, je zatrdila.
Po njenem mnenju bi bilo tudi neodgovorno, da predsednica parlamentarne stranke prestopi v drugo poslansko skupino. "Ženski v tej poslanski skupini imava hrbtenico, za razliko od najinih nekdanjih poslanskih kolegov," je dejal in se s tem obregnila ob dva poslanca, ki sta zapustila poslansko skupino njene stranke.

V opoziciji ostri do Cerarja
Opozicija je ostra v odzivu na izjave premierja Mira Cerarja o lobijih in mafijski državi. Cerar še ni ukrepal, pravijo v ZL. V NSi ga k ukrepanju pozivajo tudi za ceno koalicije, v SDS pa medijo, da so mafijska omrežja postavila to vlado. Če je Slovenija res mafijska država, se ve, kdo jo vodi in kdo je potem mafijski šef, pravi Alenka Bratušek.
Poslanec SDS Vinko Gorenak je ocenil, da premier Cerar zelo dobro ve, o čem govori, saj da "je sam zelo blizu tem mafijskim omrežjem". "Ta mafijska omrežja so ne nazadnje postavila njega in njegovo vlado," je pojasnil.
Predsednik vlade zelo rad govori o lovkah in lobijih, ni pa v zadnjih dveh letih uvedel še nobenega ukrepa proti njim, pa je dejal poslanec ZL Miha Kordiš.
Po besedah predsednice NSi Ljudmile Novak so v NSi že davno opozarjali, da Cerar "gleda stran ali pa drema, da ne vidi, da lobiji obvladujejo državo".
Vodja poslanske skupine nepovezanih poslancev Bojan Dobovšek, ki je SMC zapustil, je opozoril, da smo bili v minulih dveh letih priča kadrovskemu cunamiju lobijev po Slovenskem državnem holdingu, slabi banki, NLB. "Cerar govori eno, povsem drugo dela," je ocenil Dobovšek.
Poslanka in predsednica Zavezništva Bratuškova pa si želi, da je premier izjavo o mafijski državi povedal v afektu. "Ker če je Slovenija res mafijska država, vemo, kdo jo trenutno vodi in kdo je potem mafijski šef ali boter," je dejala.
KOMENTARJI (808)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.