V DeSUSu je med Karlom Erjavcem in njegovimi poslanci izbruhnil pravi spopad. Poslanci ministra skoraj rotijo, naj sprejme ministrstvo za delo, ki mu ga je ponudil Borut Pahor, a je ta trdno odločen, da ponudbe ne bo sprejel. Razmere v stranki DeSUS so se zaostrile, saj Erjavec celo pravi, da poslanci v njegovem imenu nimajo pravice kadrovati. V četrtek se bo na izvršem odboru soočil z nekaterimi poslanci in za ministra za delo predlagal Vilija Rezmana in Francija Žnidaršiča, ki sta ga javno pozvala, naj ministrstvo za delo sprejme, pa čeprav jima je še zjutraj prepovedal, da tiskovno konferenco sploh skličeta, 'češ da mu poslanci nimajo pravice vsiljevati resorja, ki si ga ne želi'. Sicer pa ne Rezman ne Žnidaršič nimata želje, da bi postala ministra. Spet je aktualen scenarij, da bo poslanska skupina DeSUS zaradi teh napetosti razpadla.
Kot je pojasnil Rezman, so se v poslanski skupini v ponedeljek odločili, da sodelujejo v koaliciji ne glede na zaplete okrog ministrskih resorjev. Ni pa sprejemljivo, da bi vstopili v koalicijo in ne bi bili v vladi, saj takega primera ni nikjer, je poudaril. Po ponedeljkovem sestanku, na katerem so bili prisotni kandidat za mandatarja Borut Pahor, predsednik DeSUS Karl Erjavec in poslanci poslanske skupine DeSUS, je bilo tudi jasno, da DeSUS nima realnih možnosti, da dobi državotvorno ministrstvo. Pahor je na sestanku Erjavcu tako predlagal ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve ter ministrstvo za okolje in prostor. Poslanci PS DeSUS upajo, da bi Erjavec to sprejel, sam pa se v ponedeljek ni želel odločiti, ministrstva pa tudi ni zavrnil. Namesto tega si je vzel čas za premislek, je še povedal Rezman.
Rezman je povedal tudi, da so poslanci DeSUS že od začetka pogajanj dajali prednost področjem, ki so jim programsko blizu – to so ministrstvo za delo, zdravje in okolje. Čeprav so podprli ambicije, da prevzamejo državotvorno ministrstvo, pa to nikoli ni bil pogoj za vstop v koalicijo, je še povedal Rezman.
Poudarili pa so tudi, da poslanska skupina nima nobene izvršilne funkcije v stranki. Tako se v okviru poslanske skupine ne morejo meniti za vstop v koalicijo ali vlado. "Koalicijsko pogodbo lahko podpiše le predsednik stranke,“ je pojasnil Rezman, za to pa ga pooblasti izvršilni odbor stranke, ki se bo sestal v četrtek. Poslanci poslanske skupine pa bodo izvršilnemu odboru sporočili svoja stališča, da DeSUS sprejme ponujena ministrstva, da vstopi v vlado in v koalicijo.
Na vprašanje, kaj se jim zdi, če Erjavec ne bi hotel sprejeti nobenega ministrstva, bolj verjetno – da zamenjajo predsednika ali pa stranko –, pa so odgovorili, da nihče ne namerava prestopiti v drugo stranko. Sicer pa tudi večina poslancev ni članov stranke, je dejal Rezman in dodal, da za prestop v kakšno drugo poslansko skupino poslanci DeSUS nimajo ambicij. O zamenjavi predsednika pa se bodo pogovarjali, če bo neizbežno prišlo do tega.
Na vprašanje, če se čutijo deprivilegirane v pogajalskem procesu glede na druge koalicijske partnerje, so poslanci dejali, da ne. Poslanci pa tudi ne mislijo, da se jim zaradi Erjavčevih zahtev zožuje pogajalski manevrski prostor.
KOMENTARJI (316)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.