Komisija, ki preiskuje nakup oklepnikov 8x8, je zaključila zaslišanje obrambnega ministra Karla Erjavca. Erjavec je še enkrat ponovil, da je bil postopek nakupa oklepnikov izveden pregledno in zakonito. "Šlo je za enega najpreglednejših nakupov doslej," je dejal.
Kot je Erjavec poudaril, natančno ve, kakšno pogodbo je podpisal, zato glede tega "mirno spi". Dodal je, da si kot minister ne bi nikoli privoščil podpisati pogodbe, ki ne bi bila v interesu države. "Če kdor koli misli, da je kaj narobe s tem poslom, naj sproži ustrezne postopke pred pristojnimi organi, ti pa bodo ugotovili, ali je temu res tako," je dejal.
Del današnjega, sicer več kot štiriurnega zaslišanja, je potekal tudi za zaprtimi vrati. Člani komisije so ocenili, da nekateri podatki, o katerih je tekel pogovor, niso primerni za javnost.
Po koncu zaprtega dela seje je komisija sprejela sklep, da naj ministrstvo preuči možnost umika oznake interno z nekaterih delov dokumentacije.
Zaslišanje je potekalo ob nekaterih protestih koalicijskih poslancev, ki se niso strinjali z vodenjem komisije. Tako je med zaslišanjem svoj odhod iz komisije že napovedal Alojz Sok (NSi). Po seji komisije, ki preiskuje nakup oklepnikov 8x8,je Sok pojasnil svoj izstopil iz komisije. Kot je dejal, ravnanje predsednika komisije Milana M. Cvikla (SD) presega že vse meje demokratičnosti, zato delovanje v takšni komisiji ni več mogoče.
Sok Cviklu očita, da je komisijo spremenil v "neke vrste konjsko tržnico", kjer lahko vsak počne, kar se mu zahoče. Predsednik komisije je po njegovih besedah na zaslišanjih do prič žaljiv, trije člani komisije pa lahko sami sprejmemo kateri koli sklep, ki se jim zahoče.
Slednje se je po Sokovih besedah pokazalo tudi v sredo, ko so trije člani komisije sami sprejeli sklep, da dokazni sklep razširijo s predlogom po zaslišanji štirih dodatnih prič. Slednje je po njegovih besedah sicer v skladu s poslovnikom, vendar tudi pri tem "obstaja neka mera".
Soka tudi moti, da so trije člani komisije naročili izvedeniško mnenje pri osebi, za katero se je pozneje pokazalo, da je "v službi pri konkurenčnem podjetju". Takšna oseba namreč po njegovem mnenju ne more biti nepristranska pri pripravi poročila.
Gre za Ivana Prebila, ki je član upravnega odbora podjetja Viator&Vektor, sicer lastnika podjetja Sistemske tehnike, ki na razpisu ni bilo izbrana za izdelavo oklepnikov.
"Zaradi vsega tega sem ocenil, da tako ne gre več, zato v takšni komisiji več ne bom deloval," je zaključil Sok.
KOMENTARJI (25)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.