Zunanji minister in prvak koalicijskega DeSUS Karl Erjavec je glede očitkov, ki jih je na račun predsednika SDS Janeza Janše in predsednika PS Zorana Jankovića izrekla protikorupcijska komisija (KPK), poudaril, da je treba počakati in ugotoviti, kaj je dejansko res, svoje pa morajo povedati tudi pristojni organi.
Ponovil je, da so očitki KPK "zelo hudi" in da če držijo, bi morala oba takoj odstopiti. "Osebno sem mnenja, da bi morali ugotoviti natančno resnico, kaj pravzaprav drži, kaj je res," je poudaril, nato pa bi morala oba na osnovi tega potegniti ustrezne poteze.
Na vprašanje, ali so njega osebno argumenti premierja Janše prepričali, je Erjavec odgovoril, da ni pomembno, kaj on osebno misli. Pomembno je, kaj je resnica, in kaj bodo ugotovili pristojni organi, svoje pa bo povedala tudi javnost. Glede prihodnjih potez stranke DeSUS se Erjavec še ni želel izrekati, saj je težko napovedati, kaj se bo sploh dogajalo v naslednjih urah in dneh.
Se že išče novi premier?
Erjavec je ostal redkobeseden, ko je bil povprašan o domnevnih načrtih o vložitvi konstruktivne nezaupnice vladi ali o tem, da se že išče morebitni novi premier. Dejal je le, da "to ni usklajeno nikjer". Najprej moramo ugotoviti, kaj bo naredil premier, nato se lahko odvijejo različni scenariji, je ponovil.
Je pa glede morebitnega novega premierja dejal, da je za DeSUS "primerno vsako ime, ki lahko popelje Slovenijo iz krize", saj so zato tudi šli v koalicijo. Če bi v primeru odstopa Janše našli tako osebo, bi jo z veseljem podprli, je še dodal.
Virant: Pomembno je vprašanje, ali bomo živeli v pravni državi
Na ugotovitve se je znova odzval tudi prvak Državljanske liste in predsednik DZ Gregor Virant. Včeraj je pred koalicijskim vrhom dejal, da so "ugotovitve tako obremenjujoče, da terjajo odstop obeh funkcionarjev z javnih funkcij". Po vrhu predsednikov koalicijskih strank, na katerem je Janša pojasnjeval svojo plat zgodbe, pa je Virant omilil izjave in dejal, da sta zdaj na potezi Janša in Janković in zatrdil, da koalicija dela naprej.
Janša je v odzivih dejal, da je bil Virant s poročilom seznanjen prej kot on in Janković, in dodal, da meni, da bo Državljanska lista v parlamentu sprožila "ustrezne postopke" za njegov odstop.
Danes je Virant ponovil, da so ugotovitve tako obremenjujoče, da terjajo odstop. Dodal je, da je protikorupcijska komisija organ, ki so ga postavili v državnem zboru in je edini, ki je za to pristojen, tam pa je tudi priložnost, da se funkcionar brani.
O novem premierju in nezaupnici le malo besed
Podobno kot Erjavec je bil redkobeseden tudi Virant, ko so ga novinarji vprašali, ali so na sestanku koalicije predlagali novega premierja. Dejal je le, da ''o internih zadevah ne bi hotel govoriti''.
''Ta trenutek je od tega, kakšna bo koalicija, bistveno bolj pomembno vprašanje, ali bomo živeli v pravni državi, ki je vredna zaupanja,'' je poudaril Virant.
Prav tako ni želel govoriti o zaupnici vladi. Je pa dejal, da je šla njegova DL v koalicijo z vztrajanjem pri zahtevi koalicijske pogodbe, ki pravi, da bodo predsednik vlade in ministri s svojim zakonitim in etičnim ravnanjem dajali zgled vsemu javnemu sektorju.
Predsednico NSi so Janševa pojasnila pomirila
Predsednica NSi Ljudmila Novak je povedala, da je z Janševimi pojasnili zadovoljna. Je pa bil, ocenjuje, pri nekaterih zadevah "malomaren, ker komisije ni pravočasno obvestil o spremembah". Kot je dejala, ne more stoodstotno trditi, da vse to drži, kar pa morajo po njenem mnenju ugotoviti organi pregona.
Za zdaj Janša uživa zaupanje NSi, seveda pa pričakujejo tudi nadaljnja pojasnila, je dejala. Po njenih besedah Janšo podpirajo tudi zato, ker menijo, da v tem trenutku politična kriza ne bi bila dobra za državo, ker "vlada dobro dela". "Seveda sprejema ukrepe, ki niso vsem všeč, a so potrebni," je dejala. Novakova zato ocenjuje, da bi lahko s politično krizo nastala velika škoda, tudi materialna.
Novakova je potrdila, da je Virant na koalicijskem vrhu kot rešitev omenil tehničnega mandatarja. A o imenih se niso pogovarjali, po njenem mnenju to zaenkrat tudi ni realna možnost. Če predsednik vlade odide in pade ta vlada, so po mnenju Novakove edina možnost predčasne volitve in ne tehnična vlada.
Na vprašanje, kakšni so bili odzivi Janše na predloge za tehničnega mandatarja, je Novakova odgovorila: "Včasih imam občutek, da bi bilo glede na vse pritiske, ki se izvajajo nanj in celo žal na njegovo družino, to pravzaprav olajšanje."
'Odstop bi bil najmanj, kar bi v demokraciji v teh razmerah državljani pričakovali'
Tudi v društvu Integriteta – Transparency International Slovenija so ogorčeni nad dejanskim stanjem integritete visokih politikov v državi. Kot je povedala predsednica Simona Habič, bi bil odstop s položaja zaradi ugotovitev protikorupcijske komisije tako za Janšo kot Jankovića ''najmanj, kar bi v demokraciji v teh razmerah državljani pričakovali. Od politike in predstavnikov ljudstva v hramu demokracije pa pričakujemo, da ostro obsodijo taka ravnanja in izločijo 'gnila jabolka' iz svojih vrst''.
V društvu opažajo, da so škodljive posledice korupcije in z njo povezanih kaznivih in neetičnih dejanj za državljane in sistem v Sloveniji vedno večje in jih je treba zajeziti, saj povzročajo vedno večjo revščino in krizo v državi. Obsojajo ''vsakršne pritiske in javno diskreditacijo dela neodvisne nadzorne institucije Komisije za preprečevanje korupcije in dela njenih zaposlenih''.
V Odboru za pravično in solidarno družbo menijo, da imata Janša in Janković "samo eno možnost – časten umik iz slovenske politike". Kot so zapisali, jih odziv Janše na trditve protikorupcijske komisije ni presenetil. "Njegov verbalni mlinček o načrtovanih diskreditacijah in likvidacijah sta skupaj s teorijami zarote zimzeleno orožje, ki ga uporablja venomer, ko želi očrniti in oblatiti svoje domnevne politične nasprotnike in vse, ki se z njim ne strinjajo," so zapisali.
Prav tako so "osupli in zgroženi vpričo očitkov o politični motiviranosti" poročila protikorupcijske komisije. Prepričani so, da bi še zlasti predsednik vlade moral spoštovati institucije pravne države. Po njihovi oceni bi tako Janša kot Janković morala nemudoma odstopiti. Od predsednika republike Boruta Pahorja zahtevajo, da se opredeli do poročila protikorupcijske komisije.
Medtem v Stranki za trajnostni razvoj Slovenije (TRS) k odstopu pozivajo zgolj Janšo in hkrati pozivajo k razpustitvi državnega zbora. Obenem pa ugotavljajo, da je tudi Janković "neprimeren za predsednika vlade". Tudi v TRS od Pahorja pričakujejo, da se bo jasno opredelil do tega, kaj pričakuje od funkcionarjev, ki jih protikorupcijska komisija obtožuje kršenja zakonodaje.
KOMENTARJI (317)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.