Slovenija je na arbitražnem sodišču v Haagu, ki bo določilo mejo med Slovenijo in Hrvaško, nadaljevala s predstavitvijo svojih argumentov. Obravnave se je danes udeležil tudi zunanji minister Karl Erjavec, ki opravlja tekoče posle. Pred obravnavo je dejal, da je danes "ključen trenutek in zelo pomemben dan za odločitev o našem vitalnem interesu – to je stiku z odprtim morjem". Ob tem je izpostavil, da so seveda ves trud vložili tudi v zagovor kopenske meje, zlasti v Prekmurju in tudi v Istri.
Po nagovoru v Palači miru v Haagu pa je bil Erjavec zadovoljen. Na končno odločitev bo treba še počakati, Erjavec jo pričakuje zelo hitro v prihodnjem letu, a misli, da smo danes opravili veliko delo. "Imel sem občutek, da je bila hrvaška stran kar malce slabe volje in presenečena nad našo odlično argumentacijo," je dodal.
"Zahtevali smo celoten Piranski zaliv"
Čeprav je na mizi tudi vprašanje kopenske meje, je bila današnja obravnava posvečena predvsem meji na morju. "Kar se tiče stika z odprtim morjem, menim, da smo lahko veliki optimisti. Kolikor sem bil zjutraj nervozen, moram reči, da sem zdaj kar miren," je poudaril Erjavec.
Na vprašanje, ali bo Slovenija dobila vsaj 80 odstotkov Piranskega zaliva, je odgovoril, da verjame v rešitev, ki bo Sloveniji omogočila dostop do odprtega morja. "Kakšna bo razdelitev Piranskega zaliva, težko ocenjujem, lahko pa povem, da smo zahtevali celoten zaliv," je še dodal.
V sklepnem nagovoru pojasnil, zakaj je Slovenijan prikimala hrvaškemu vstopu v EU
Minister je imel danes sklepni nagovor, v katerem je izpostavil, da je Slovenija ratificirala pristopno pogodbo Hrvaške, ker so sklenili arbitražni sporazum, v katerem je natančno določeno, da mora arbitražno sodišče določiti tudi stik Slovenije z odprtim morjem. "Kot je bil vitalen interes Hrvaške, da vstopi v EU, je naš vitalen interes, da imamo prost dostop do odprtega morja," je poudaril in izpostavil določila, da je treba poleg načel mednarodnega prava upoštevati tudi načeli pravičnosti in dobrih sosedskih odnosov.
Arbitri ga niso nič spraševali, je povedal minister in pojasnil, da bodo postavljali vprašanja popoldne in naslednji teden, a da jih ne pričakuje veliko, ker je bila slovenska predstavitev strokovna, argumentirana in podkrepljena s primeri dobre mednarodne prakse, pri čemer je naštel Monako, Burmo in Malezijo, Pakistan in Indijo ter Nemčijo in Nizozemsko.
"Mogoče njegov nasmešek nekaj pomeni"
O poteku obravnave je Erjavec povedal še to, da so mu v ekspertni skupini določili dolžino nagovora in da je, glede na to, da je predsednik arbitražnega sodišča Francoz, nagovor sklenil v francoščini. "In mogoče njegov nasmešek nekaj pomeni," je dodal.
Vzdušje je bilo po njegovih besedah "kot v filmu, zelo napeto, zelo zanimivo". "Moram reči, da gredo kocine pokonci," je ponazoril.
Erjavec: Adutov ni več
Minister je znova obžaloval, da obravnava ni odprta za javnost. Na vprašanje, ali se ne boji, da Hrvaška hrani še kakšnega asa v rokavu za prihodnji teden, je odgovoril: "Asov, adutov ni več. Danes je bil zadnji dan za adute."
Slovenska agentka Simona Drenik je nato pojasnila, "mi zagotovo še kaj hranimo za drugi krog", vendar pa da sta državi že predstavili večino dokazov oz. relevantne dokaze. Glede na procesna pravila je malo manevrskega prostora za morebitno predstavitev kakih novih dokazov, razen res izjemoma, je povedala.
Drenikova je še dejala, da je bila slovenska ekipa skupaj z odvetniki zelo zadovoljna z nastopom Erjavca. "Mislim, da je bil kratek, jasen, dal je prava sporočila. Mislimo, da je bil to najprimernejši način, kako smo zaključili ta prvi teden," je dejala.
Hrvaška stran ob prihodu ni želela dajati nobenih izjav, ob odhodu pa so v hrvaški delegaciji na vprašanje, kako je bilo, na kratko odgovorili, da so zadovoljni, da niso presenečeni in da je vsak dan enako.
KOMENTARJI (662)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.