Zunanji minister Karl Erjavec se poslavlja od svoje funkcije. Erjavec bo odstopno izjavo podal 22. februarja. Še pred tem je danes stopil pred novinarje in spregovoril o aktualnih zadevah.
Poudaril je, da je ''reševanje odprtih vprašanj s Hrvaško glavna prioriteta ministrstva za zunanje zadeve''. Projektna skupina in tuji odvetniki so po njegovih besedah pripravili odličen dokument, ki je osnova za arbitražo o meji, za kar jim je Erjavec izrekel tudi pohvale.
Dodal je, da je vesel, da je premier Janez Janša spremenil mnenje in je memorandum ocenil kot dobro in strokovno pripravljen.
Reševanje vprašanja LB in Janšev umik Erjavca zaradi nekredibilnosti
Vsekakor pa Erjavec ni mogel mimo reševanja vprašanja Ljubljanske banke in zadnjega zapleta, ko je predsednik vlade iz reševanja tega vprašanja Erjavca umaknil. Kot razlog so v petek v vladnem uradu za komuniciranje navedli, da bi lahko Erjavec ogrozil kredibilnost pri iskanju in oblikovanju rešitve.
Erjavec Janševo odločitev obžaluje. Dejal je, da so s hrvaško kolegico Vesno Pusić in obema strokovnjakoma vložili veliko truda in so na Otočcu našli ustrezno rešitev. ''Sproti sem o vsem obveščal predsednika vlade,'' je poudaril Erjavec.
Dodal je, da bi moral biti danes v Zagrebu, kjer bi dogovor lahko že parafirali. Nato bi morali 6. marca obe vladi dogovor potrditi, nato pa bi sejo državnega zbora razširili z novo točko, posledično pa bi že prišlo tudi do ratifikacije, je razložil Erjavec. "Glavno vsebinsko delo je opravljeno," je dejal.
Glede Janševe odločitve, da ga umakne iz reševanja te zadeve, pa je moral Erjavec govoriti tudi s Pusićevo. V pogovoru jo je pomiril, da odločitev Janše ''ne bo negativno vplivala na dogovor o zadevi LB''.
Erjavec se z Janševim očitkom, da naj ne bi bil kredibilen, ne strinja. ''Očitno se je Janši v noči s četrtka na petek nekaj zgodilo. Kaj, pa morate vprašati njega,'' je komentiral Erjavec. Obžaluje še, da te zadeve ni mogel izpeljati do konca, kljub temu pa upa, da bodo zadevo do 10. marca končali.
Na očitke o nekredibilnosti pa je Erjavec v oddaji 24UR OB ENIH dejal, da meni, da je nekredibilen predsednik vlade. ''Le poglejte poročilo o protikorupcijski komisiji. Zunaj, v tujini me sprašujejo, kako je lahko nekdo še predsednik vlade ob takem poročilu. V tujini odstopajo za manjše zadeve,'' je dejal.
Imenovanje veleposlanikov
Erjavec se je dotaknil tudi imenovanj veleposlanikov. Potrdil je, da je zamrznil postopek imenovanja 17 veleposlanikov, saj se mu ne zdi primerno, da bi o tem odločali, ko vlada razpada. Nekateri mediji so poročali, da naj bi se za mesto veleposlanika na Dunaju prijavil tudi Anže Logar, sedanji direktor urada vlade za komuniciranje. To informacijo je Logar zanikal, prav tako pa je to v oddaji 24UR OB ENIH zanikal tudi Erjavec.
Erjavec je poudaril, da morajo biti na veleposlaniška mesta imenovani ljudje, ki imajo širok konsenz. ''Imenovanje veleposlanikov ne poteka mimo mene. Postopek sem ustavil, saj jih lahko imenuje le vlada, ki ima polna pooblastila,'' je povedal.
Erjavec ne dvomi, da se bodo postopki imenovanja veleposlanikov, potem ko se bo državni zbor seznanil z njegovim odstopom, nadaljevali. "Bo pa to kadrovanje po strankarski izkaznici,'' je še dodal.
V oddaji 24UR OB ENIH je dejal, da se ta vlada zadnje dni ukvarja izključno s kadrovanjem. ''Mislim, da je to, da sem zamrznil postopek, eden glavnih razlogov za umik iz reševanja vprašanja LB,'' je dodal Erjavec.
Kdo ga bo nasledil na mestu zunanjega ministra?
Erjavec ne želi ugibati, kdo bo sedel na njegovo mesto. Je pa dejal, da bo vsekakor Janša tisti, ki bo imel glavni vpliv, ne glede na to, kdo bo tam sedel. Erjavec še meni, da ta vlada že nekaj časa ni več kredibilna, saj nima niti vseh ministrov niti večine v državnem zboru.
KOMENTARJI (439)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.