Zunanji minister Karl Erjavec danes v prvi izjavi po izbruhu prisluškovalne afere, povezane z arbitražo o meji s Hrvaško, ni izključil možnosti odstopa. "Vse opcije so odprte," je dejal novinarjem ob robu slovesnosti pri Ruski kapelici pod Vršičem in in dodal, da se bo o tem odločil predsednik vlade.
Erjavec je sicer zatrdil, da so bili tarča prisluškovanja zasebni telefoni in ne telefoni zunanjega ministrstva.
"Če vodja opozicije meni, da bi moral odstopiti, potem je o tej možnosti treba razmisliti," je še dejal Erjavec in s tem namignil na sobotne pozive predsednika SDS Janeza Janše k njegovemu odstopu. Janša je sicer danes v odzivu že tvitnil, da bi "bilo higienično, če bi Erjavec odstopil".
Erjavec je še povedal, da je bil ob izbruhu afere zelo presenečen. "Zlasti se mi postavlja vprašanje, kako je bilo možno prisluškovanje, ker je šlo za domače telefone. Bolj bi me skrbelo, če bi se to zgodilo na zunanjem ministrstvu, ker bi se vprašal, kakšno varovanje imamo," je še dejal.
Zavrnil je tudi ugibanja, da je sam vedel za pogovore med arbitrom Jernejem Sekolcem in slovensko agentko Simono Drenik, ko je pred časom v intervjuju dejal, da je po neformalnih informacijah optimist, da bo arbitražno sodišče Sloveniji določilo stik z odprtim morjem. "Moje izjave so bile na podlagi pogovorov z odvetniki," je zatrdil.
Zunanji minister je za novinarje spregovoril po slovesnosti ob Ruski kapelici pod Vršičem.
Hrvaški tisk je ta teden objavil posnetke pogovorov med Sekolcem in Drenikovo. V pogovorih se dvojica pogovarja glede postopkov na arbitražnem sodišču, ki odloča o meji med Hrvaško in Slovenijo. Oba sta že odstopila.
Hrvaški akademiki nad Slovenijo
Hrvaška akademija znanosti in umetnosti (HAZU) je danes ocenila, da sta Slovenija in arbiter Jernej Sekolec bistveno kršila arbitražni sporazum. Zato je Zagreb pozvala, naj za zaščito nacionalnih interesov pri reševanju spora o meji v skladu s pravili mednarodnega prava sprejme pravne ukrepe.
"Z ravnanjem Slovenije in arbitra, ki ga je imenovala v arbitražo za reševanje mejnega spora s Hrvaško, je bil bistveno kršen arbitražni sporazum ter temeljna načela neodvisnosti, nepristranskosti in zadržanja strani v sporu od vsakega vplivanja na arbitre izven pravil postopka, na čemer temeljijo vsi arbitražni postopki", je v izjavi sporočil HAZU, poroča hrvaška tiskovna agencija Hina.
Ocenili so, da je s tem dejanjem in "očitno nesprejemljivim načinom vpliva slovenskega arbitra na druge arbitre dogovorjeni način arbitriranja izgubil vsak smisel za uresničitev naloge, ki je zaupana arbitražnemu sodišču".
"HAZU, katerega poslanstvo je skrb za nacionalno identiteto, meni, da je njegova dolžnost pozvati k sprejemu pravnih ukrepov v skladu s pravili mednarodnega prava, ki so potrebni za ohranitev hrvaških nacionalnih interesov pri reševanju mejnega spora s Slovenijo v za to primernem pravnem postopku," so še sporočili.
Hrvaška je v petek v pismih obvestila arbitražno sodišče in Evropsko komisijo o okoliščinah, ki po oceni Zagreba pod vprašaj postavljajo verodostojnost in zakonitost arbitražnega postopka. Med drugim so ocenili, da sta Sekolec in Drenikova s svojim ravnanje grobo in sistematično kršila neodvisnost in integriteto arbitražnega postopka.
Hrvaška si odgovor arbitražnega sodišča želi do srede, ko bo na izredni seji na zahtevo vlade o arbitražnem sporazumu razpravljal sabor.
Arbitražno sodišče se je sicer že oglasilo v četrtek, ko je v sporočilu za javnost sprejelo odstop Sekolca in zapisalo, da je v skladu z arbitražnim sporazumom zdaj na potezi slovenska vlada, da v 15 dneh imenuje novega člana sodišča. V nasprotnem bodo sami imenovali novega člana sodišča.
Po petkovem srečanju predstavnikov parlamentarnih strank s premierjem Mirom Cerarjem in sobotni izredni seji parlamentarnega odbora za zunanjo politiko so sporočili, da bo Slovenija v roku 15 dni imenovala novega člana arbitražnega sodišča. Parlamentarne stranke bodo predloge kandidatov sporočile do ponedeljka, člana pa bo nato imenovala vlada, ki bo o tem govorila že v torek.
"Hrvaška se iz arbitraže poslavlja, vprašanje je še le, kako"
Hrvaški Jutarnji list danes poroča, da čeprav je skoraj gotovo, da je Hrvaška tik pred odstopom od arbitražnega sporazuma, pa bi že po ponedeljkovem sestanku predstavnikov poslanskih skupin s premierjem Zorana Milanovića moralo biti bolj jasno, ali bo to storila v enem ali več korakih.
Hrvaška lahko namreč prihodnji teden sprejme radikalno rešitev in odstopi od sporazuma. Odloči pa se tudi lahko, da do tega končnega cilja pride v več korakih. Sabor bi tako najprej na izredni seji, ki je sklicana za sredo in četrtek, sprejel odločitev o zamrznitvi arbitraže, nato bi hrvaški arbiter Budislav Vukas dal odstop, nato pa bi sabor na predlog vlade sprejel odločitev o odstopu iz sporazuma, piše Jutarnji list na svoji spletni strani.
Ne glede na to, kakšen sklep bo sprejel sabor - o zamrznitvi ali odstopu od sporazuma - ga bo, kot so izvedeli pri virih blizu vladi, sprejel v času dvodnevnega izrednega zasedanja. V sredo naj bi tako sabor razpravljal o novonastalih razmerah in sprejel poziv vladi, naj sprejme odločitev. Ta bi nato odločitev morala sprejeti na seji v četrtek. Če bo doseženo soglasje političnih strank bi nato sabor še isti dan odločitev vlade potrdil, še navaja časnik.
KOMENTARJI (2069)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.