Kako daleč oz. blizu je rešitev vprašanja nekdanje Ljubljanske banke in ratifikacije hrvaške pristopne pogodbe k EU? "Za nas bo rešitev zelo blizu, ko bodo umaknjena pooblastila za tožbe proti LB na hrvaških sodiščih," je ponovil slovenski zunanji minister Karl Erjavec, ki se bo v sredo zvečer sestal s hrvaško zunanjo ministrico Vesno Pusić.
"Mislim, da bova izmenjala stališča, kako rešiti ta spor in kako ustvariti pogoje, da bi lahko državni zbor že na februarski seji ratificiral pristopno pogodbe Hrvaške k EU," je pojasnil Erjavec in dodal, da sta se s Pusićevo v petek pogovarjala po telefonu in tudi iz tega pogovora po njegovih besedah izhaja, da se stališča približujejo.
Tudi Pusićeva je prejšnji teden ponovila prepričanje, da sta Slovenija in Hrvaška zelo blizu rešitve spora. Kot je dejala, je Hrvaška pripravljena umakniti pooblastila komercialnim bankam za tožbe proti LB in NLB na hrvaških sodiščih, če bo s Slovenijo dosežena alternativna rešitev.
Josipović: Ni načrta B
Hrvaški predsednik Ivo Josipović pa je v današnjem pogovoru za hrvaški radio potrdil, da je okrepil prizadevanja, da bi se rešil spor s Slovenijo glede LB in ratifikacije hrvaške pristopne pogodbe z Evropsko unijo. Pričakuje, da bo njegov slovenski kolega Borut Pahor prihodnji mesec uradno obiskal Zagreb.
Ocenil je, da so odnosi med državama dobri, je pa priznal, da sta državi v "časovni stiski", ko gre za ratifikacijo hrvaške pristopne pogodbe v slovenskem parlamentu.
"Ni načrta B. Če Slovenija tega ne bo storila, Hrvaška ne bo vstopila v EU 1. julija," je odgovoril Josipović na novinarsko vprašanje, kaj se bo zgodilo, če Slovenija ne bo ratificirala hrvaške pogodbe do sredine leta, ko je načrtovano članstvo Hrvaške v EU.
"To se sliši enostavno in kruto, sicer pa sem povsem prepričan, da se vsi politiki na Hrvaškem, vsaj tisti, ki so v vladi, kot tudi naši prijatelji v Sloveniji zavedajo, da bi bil takšen scenarij izjemno slab za Hrvaško in tudi za Slovenijo," je ocenil Josipović.
Erjavec upa, da je Janša ugotovil, da je obramba pred arbitražnim sodiščem dobro pripravljena
Erjavec se je dotaknil tudi zapletov glede oblikovanja slovenskega zagovora pred arbitražnim sodiščem, saj vlada v dveh dosedanjih poskusih še ni potrdila predlaganega gradiva, ki ga je pripravila projektna skupina na zunanjem ministrstvu. Premier Janez Janša je prejšnji četrtek dejal, da predloga na vladi niso potrdili, "ker zadeve niso bile v redu pripravljene".
Erjavec je danes te ocene vnovič zavrnil in poudaril, da je predlog oblikovan profesionalno, tudi v sodelovanju z domačimi strokovnjaki. "Nad celotnim postopkom pa so bedeli naši mednarodni pravniki, odvetniki," je dejal Erjavec in poudaril, da je vodja slovenske odvetniške ekipe pred arbitražnim sodiščem Allain Pellet eden najboljših odvetnikov na svetu.
"Ne razumem, zakaj je zdaj mnenje predsednika vlade, da to gradivo ni zadosti dobro pripravljeno," je še dodal Erjavec in izrazil upanje, da je Janša po petkovem srečanju z odvetniki Slovenije v Parizu med potjo v Čile "ugotovil, da je memorandum, naša obramba pred arbitražnim sodiščem dobro pripravljena".
KOMENTARJI (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.