Okoljski minister Karl Erjavec se je javno opravičil notarki Eriki Braniselj, ki je sestavila notarski zapis o odsvojitvi deleža v družbi Energetika Projekt. Preklical je izjave, podane 4. januarja, ko se je odzval na obtožbe, da je delež Energetike Projekt prodal nezakonito, za to pa okrivil notarko. Za podpis pogodbe se namreč ni čutil krivega, ker jo je podpisal ob prisotnosti notarke, "ki je pogodbo sestavila in bi morala poznati pravne predpise".
Erjavec je danes prebral pismo odvetniške pisarne, ki zastopa notarko in v katerem so zahtevali preklic izjav, ki jo kakor koli bremenijo. V nasprotnem primeru so mu zagrozili s civilno tožbo z visoko odškodnino, pa tudi kazensko tožbo zaradi obrekovanja. V nasprotnem primeru bi "lahko postal socialno ogrožen", je bolj kot ne za šalo pripomnil Erjavec. Ob tem pa dodal, da je zaupal notarki in svojim službam na ministrstvu.
Erjavec je hkrati poudaril, da pisanje časnika Dnevnik, da je prodal delež brez sklepa vlade, ne drži, zato je prvega moža časnika povabil na sestanek, sicer da se bo spustil v podobne postopke kot Branisljeva. Na Dnevniku so se povabilu odzvali z besedami: ''Časopisna družba Dnevnik in njene edicije delujejo skladno z zakonom o medijih. Vsebino časnika Dnevnik ustvarja uredništvo, ki ima za to vso novinarsko avtonomijo, kar mu zagotavlja tudi uprava časopisne družbe." Erjavčev poziv za sestanek s predsednikom uprave Dnevnika Brankom Pavlinom ocenjujejo kot nepotreben.
Spomnimo:
Karl Erjavec se je 4. januarja odzval na obtožbe, da je kot okoljski minister delež Energetike Projekt prodal nezakonito. Kot je povedal, se nadaljuje dinamika obdolžitev iz lanskega leta in preteklih let. Notarski zapis v obliki pogodbe je namreč podpisal ob prisotnosti notarke in v prepričanju, da je sestavljen v skladu s predpisi, vendar se je nato ugotovilo, da to ni tako. Do napake je namreč prišlo v strokovni službi ministrstva za okolje in prostor in tudi pri notarki, je takrat povedal.
Erjavec je tudi poudaril, da državni proračun ni bil oškodovan, ker do realizacije ne bo prišlo, ker je pogodba za posel nična. Ugotovili so namreč, da manjka sklep vlade o odprodaji kapitalskih deležev in da je treba opraviti dražbo. ''Takoj ko sem bil seznanjen s to napako, sem zahteval, da se začnejo postopki za razveljavitev te pogodbe, ne glede na to, da pogodba nima pravnih učinkov,'' je dodal.
Seja preložena
Medtem so iz Desusa sporočili, da je za v četrtek predvidena seja izvršnega odbora stranke prestavljena za nedoloćen čas. Na njej naj bi sicer obravnavali tudi kandidata za novega okoljskega ministra. Stranki se ne mudi, saj tudi predsednik vlade dela počasi, je ob tem dejal generalni sekretar stranke Ljubo Jasnič.
Kadrovska komisija stranke DeSUS je izmed kandidatov stranke in poslanske skupine že izbrala kandidata za bodočega okoljskega ministra, ki ga mora potrditi še izvršni odbor stranke in ga potem posredovati premierju Pahorju. Koga je izbrala kadrovska komisija, uradno ni znano, edini znani kandidat sploh je poslanec in župan Matjaž Zanoškar.
Zanoškar o tem, ali je izbrani kandidat, ne ve nič. Na vprašanje, ali je pripravljen na prevzem morebitne funkcije okoljskega ministra, pa je odgovoril, da v tem trenutku ne more reči ne da ne ne. Po njegovih besedah mu je popolnoma jasna želja stranke, da bi prevzel ta položaj, saj bi tako rešil vse ostale probleme.
V primeru, da premier Pahor kandidata, ki ga bo potrdil izvršni odbor, ne bo podprl, ima stranka še najmanj dva kandidata za to mesto, je še pojasnil Jasnič.
Pahor je na podlagi predloga računskega sodišča predlog za razrešitev okoljskega ministra Erjavca v DZ poslal v torek, razrešitev pa podpira večina parlamentarnih strank.
KOMENTARJI (57)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.