Izsledki notranje preiskave glede podkupovanja pri nakupu oklepnikov patria še niso znani, je na današnjem odprtju strelišča Mlake pri Vipavi povedal minister za obrambo Karl Erjavec. Vedno bolj je prepričan, da je naznanilo za finsko preiskavo prišlo od ljudi iz kroga Sistemske tehnike, verjame pa v nedolžnost vpletenih v posel z oklepniki.
"Kar se tiče naše interne preiskave, čakam na rezultate. Glede na to, kar sva govorila z direktorjem Patrie, ne verjamem, da bi Finci podkupovali tiste, ki so bili v projektu s polnimi pooblastili," je v zvezi z interno preiskavo povedal Erjavec.
Po njegovih besedah preiskavo usmerja državno tožilstvo, z njimi pa intenzivno sodelujeta dva kriminalista obveščevalno varnostne službe ministrstva za obrambo. "Naročeno je, da pregledajo vse osebe, ki so sodelovale pri projektu. Mene zanima tudi, kaj bo s finsko preiskavo," je pojasnil Erjavec, ki roka za končanje preiskave ni postavil. "Ni važno, kdaj se bo ugotovilo, ampak da se ugotovi, ali je dejansko prišlo do takih dejanj ali ne," je dodal.
'Afera povezana s parlamentarnimi volitvami'
Erjavec, ki je prepričan, da je celotna afera povezana tudi z bližnjimi parlamentarnimi volitvami, meni, da bodo finski preiskovalni organi preiskavo opravili profesionalno in v skladu z vsemi pravnimi standardi.
"Na nas se še niso obrnili," je Erjavec odgovoril na napoved finskih preiskovalcev, da bi radi opravili preiskavo tudi na ministrstvu za obrambo. Omogočili jim bodo zaslišanja in vpoglede v dokumente, saj bi radi, da preiskava čim prej pokaže rezultate, je poudaril minister. "Jaz sem brez skrbi. Prepričan sem, da tisti, ki so imeli polna pooblastila pri projektu, niso naredili nič nezakonitega," je odločen. Ne preseneča ga, da želijo finski preiskovalci priti v Slovenijo, saj gre za "hude obtožbe".
Obrambni minister se je odzval tudi na aretacijo še štirih osumljencev v preiskavi domnevnega podkupovanja v podjetju Patria na Finskem. "To zelo težko komentiram ... Treba je vedeti, da ne gre le za Slovenijo, tukaj je tudi sum glede Hrvaške in zlasti glede Egipta," je dejal Erjavec.
'Za prihod finskih preiskovalcev in tožilcev potreben sporazum'
Generalna državna tožilka Barbara Brezigar je glede morebitnega prihoda finskih preiskovalcev v zadevi Patria pojasnila, da je za prihod tujih preiskovalcev in tožilcev treba podpisati sporazum o ustanovitvi skupne preiskovalne skupine.
Brezigarjeva je opozorila, da obstaja veliko nepoznavanja tega, kako poteka sodelovanje v sodobnem svetu. Po njenih besedah sporazum za ustanovitev skupne preiskovalne skupine podpiše generalni državni tožilec oz. tožilka po predhodnem mnenju generalnega direktorja policije. Na novinarsko vprašanje, ali je že podpisala takšen sporazum glede zadeve Patria, je Brezigarjeva odgovorila, da tega ne more komentirati, ker o konkretnih zadevah ne more govoriti in ker predkazenski postopek ni javen.
KOMENTARJI (26)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.