Prvak DeSUS Karl Erjavec je tudi danes vztrajal, da bodo poslanci DeSUS podprli interventni zakon le v primeru, da bodo vodje poslanskih skupin LMŠ, SD in SMC s podpisom zagotovili, da bodo zakon takoj po uveljavitvi novelirali in določili izredno usklajevanje pokojnin v odstotkih. Zdaj je namreč na predlog SAB določeno nominalno izredno usklajevanje pokojnin.
Pogojevanje DeSUS je po mnenju Marjana Šarca pričakovano, a obenem je opozoril: "Vsak, ki nosi funkcijo, je odgovoren za stanje v državi, stanje financ in proračuna." Če interventni zakon ne bi bil sprejet, pa bi se po njegovih navedbah sprostili ukrepi v javnem sektorju, kar po nekaterih ocenah pomeni 100 milijonov evrov. "Vemo, kaj to prinese, poruši celoten sistem, med drugim nagrajevanja in napredovanja," je dejal v izjavi pred sejo DZ in opozoril, da tudi izrednega usklajevanja pokojnin v tem primeru ne bi bilo.
Šarec sicer, kot pravi, ne razume pogojevanja DeSUS. "Tudi naša stranka to težko razume, glede na to, da skušamo delati državotvorno, tisto, kar je dobro za proračun, državo in za ljudi. Takšno zapenjanje nima nobenega smisla," je dejal.
Na Erjavčeva opozorila, da se je koalicija glede izrednega usklajevanja pokojnin v odstotkih uskladila in celo "posvojila" dopolnilo DeSUS, zatem pa so se nekateri v koaliciji premislili in podprli predlog SAB, pa je Šarec odgovoril: "Saj je bil tudi en poslanec DeSUS zadnjič precej nedržavotvoren. Tu ni potrebnega nobenega obtoževanja. Poslanci so glasovali tako, kot so." Poslanec DeSUS Robert Polnar je namreč nasprotoval zakonu o izvrševanju proračunov.
Kot je še dejal Šarec o predlogu DeSUS za usklajevanje pokojnin, je vsak predlog legitimen, a danes je treba interventni zakon podpreti. "Zakon naj se danes potrdi, potem pa se lahko uskladimo za predlog DeSUS. Nenazadnje tudi ni slab in se da o njem pogovarjati," je ugotavljal.
Janša vladi napoveduje težave in predčasne volitve
Predsednik SDS Janez Janša je ob robu današnjega sprejema v počastitev 30. obletnice ustanovitve Demosa komentiral tudi nekatere aktualne politične zadeve.
Po njegovih besedah manjšinske vlade ne preživijo dolgo, če so razdrobljene. "Tudi Demosova koalicija, ko je postala manjšinska, ni živela dolgo. Zato se je Demos tudi razpustil," je potegnil vzporednico z dogajanjem pred 30 leti.
V sedanji koaliciji bi tako po njegovem prepričanju lahko vlado "še nekaj časa ohranjali pri življenju, a veliko drugega kot škode ne morejo delati". "Dokler se je delilo bonbončke ter zadolževalo prihodnje generacije, je šlo. Ta 'štrikec' se zmanjšuje in bodo velike težave," napoveduje prvak SDS.
Kljub temu ne pričakuje, da bi do predčasnih volitev lahko prišlo v kratkem. Ljudje so po njegovem mnenju utrujeni od volitev, stranke pa finančno iztrošene, zato je težko voditi kakovostno kampanjo. Janši se zato zdi bolj verjetno, da se bo iskala neka "zasilna rešitev", a bo prej ali slej prišlo do predčasnih volitev.
Na vprašanje, ali bi to lahko bila njegova stranka, pa je dejal, da "SDS nikoli ni zasilna rešitev". Na vprašanje, ali se pogovarja s SMC o možnosti oblikovanja nove vlade, je dejal, da "od kar naša stranka obstaja, smo se vedno bili pripravljeni pogovarjati z vsemi, ki so se bili pripravljeni pogovarjati. Tudi vse smo vabili v koalicije. Žal se na drugi strani ravna drugače".
Šarec mu je odgovoril jedrnato: "Na dolgi rok smo vsi mrtvi," je dejal.
KOMENTARJI (1152)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.