Karl Erjavec in Marjan Šarec sta prepričana, da v ravnanju Erjavca pri razrešitvi Mihe Škerbinca in vlogi vojaške obveščevalne službe, katere zlorabo v SDS očitajo Erjavcu, ni bilo nič nezakonitega.
Erjavec: Po 26. maju se bodo tenzije SDS umirile
Erjavec je ponovil, da interpelacijo razume predvsem v smeri želje SDS, da bi ohranila vpliv v vojski. "To ni vojska SDS ali pa vojska Karla Erjavca, Janeza Janše, ampak je to vojska vseh državljank in državljanov Republike Slovenije," je dejal ob robu Dnevov medgeneracijskega sožitja, ki te dni potekajo v Ljubljani.
Oba s Šarcem vložitev interpelacije vidita v luči predvolilne kampanje pred volitvami v Evropski parlament. "Vidimo, da se zadeve zelo zaostrujejo, da se umetno napihujejo težave v zvezi z migracijami, ki jih policija, tudi s pomočjo slovenske vojske, obvladuje. Prepričan sem, da po 26. maju, ko bodo evropske volitve mimo, se bodo tudi tenzije s strani SDS, ki je največja opozicijska stranka, umirile," je dejal Erjavec.
Ob tem je zatrdil, da je dnevno v kontaktih s policijo in notranjim ministrstvom. "Glede na njihova pričakovanja bomo povečevali število vojakov na južni meji. Mislim, da je že v simbolnem smislu zelo pomembno, da je slovenska vojska tam prisotna. Treba je vedeti, da se migranti zelo bojijo vojaške uniforme. Slovenska vojska lahko že s svojo prisotnostjo zelo preventivno vpliva na dogajanja na južni meji," je dodal.
Šarec prepričan, da ustvarjanje panike ni potrebno
Premier Šarec pa je spomnil, da so nezakonite migracije prisotne že dolgo, "samo zdaj se to nekoliko potencira".
Kot je dejal, obstoja nezakonitih migracij nikoli ni zanikal, a je znova zatrdil, da policija in vojska opravljata svoje delo. Dodatno ograjo so naročili že pred časom, ko je policija ugotovila, da so še območja, kjer je meja prepustna. Za preprečevanje migracij pa predlagajo, da gredo sile Frontexa na Hrvaško, "kajti Frontex varuje zunanje meje Evropske unije, to pomeni mejo, ki ni schengenska".
Prepričan je, da je ustvarjanje panike in nemira nepotrebno. "Tisto, ko nekateri pravijo, da se doslej niso zaklepali, zdaj pa se morajo ... veste, tudi v Ljubljani vprašajte ljudi, koliko časa se zaklepajo v svoja stanovanja," je opozoril.
Dodal je, da so "vedno pripravljeni iti tudi v Belo krajino in na vsa območja Slovenije, se pogovoriti z ljudmi, jim zagotoviti, da je Slovenija varna". Nedavni protest za varno mejo v Črnomlju pa je označil za strankarski shod. "Tukaj je vsakomur jasno. Kdor je videl politike, ki so bili tam, mu je to jasno," je dejal.
Zagotovil je, da je bil v Beli krajini tudi že minister za notranje zadeve Boštjan Poklukar, ljudi pa je pozval, naj, če sami opazijo kakršnokoli nelegalno aktivnost ljudi, to javijo na policijo.
Interpelacijo podpirata še NSi in SNS, SAB od Šarca pričakuje 'enake vatle'
Večina poslanskih skupin interpelacije zoper Erjavca še ne komentira. Čeprav je tudi po odzivu premierja Šarca pričakovati, da bo obrambnega ministra podprla celotna koalicija, pa so v SAB tudi danes za STA ponovili, da bodo počakali na ministrov odgovor na očitke. Predvsem pa pričakujejo, da bo imel Šarec pri Erjavcu enake vatle kot pri drugih ministrih, ki so morali že zapustiti položaj. Prvi je bil prav kohezijski minister iz vrst SAB Marko Bandelli.
Medtem sta podporo interpelaciji napovedali opozicijski SNS in NSi. Vodja poslanske skupine NSi Jožef Horvat je pojasnil, da so za podporo interpelaciji najmanj trije razlogi, in sicer katastrofalno kadrovsko stanje v Slovenski vojski (SV), težave glede opremljenosti SV in po njihovem mnenju zloraba vojaške obveščevalne službe (OVS) v politične namene.
Prvak SNS Zmago Jelinčič je ocenil, da je vsebina interpelacije, ki jo bodo sicer podprli, preozka. Med drugim Jelinčič Erjavcu očita, da ni uredil zaposlovanja vojakov po 45. letu, čeprav je možnost za njihovo prekvalifikacijo. "Nič ni naredil, razmišlja le o svojem položaju," ugotavlja Jelinčič in Erjavcu nalaga odgovornost za katastrofalno stanje v SV. Po njegovem mnenju je sicer jasno, da bo koalicija, ki ji je do tega, da zaključi mandat, držala skupaj.
Do zdaj napovedani glasovi v podporo interpelaciji za njen uspeh ne bi bili dovolj. Za razrešitev ministra je potrebnih najmanj 46 poslanskih glasov, SDS, NSi in SNS pa jih imajo skupaj 36.
KOMENTARJI (226)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.