Zunanji minister Karl Erjavec je danes gostil nemškega kolega Frank-Walterja Steinmeierja. Erjavec in Steinmeier sta oba poudarila tesne odnose Nemčije in Slovenije tako na gospodarskem kot političnem področju. Erjavec je izpostavil, da imata državi skoraj deset milijard evrov vredno blagovno menjavo. Steinmeier pa je poudaril, da je Nemčija tesna partnerka Slovenije, njena najpomembnejša trgovinska partnerica in da v Sloveniji deluje več kot 570 nemških podjetij. Izrazil je upanje po še tesnejšem gospodarskem sodelovanju v prihodnje.

Erjavec pravi, da je Pahor sprejel ustrezno odločitev
Na novinarski konferenci se je Erjavec dotaknil tudi svoje udeležbe na slovesnosti v Moskvi ob 70. obletnici konca druge svetovne vojne. Pojasnil je, da je vabilo iz Moskve prejel Pahor. "On se je odločil, kot se je. Predlagal je, da gre zunanji minister, premier (Miro Cerar) pa se je strinjal," je dejal in dodal, da je bila sprejeta ustrezna odločitev.
Poudaril je, da slovesnosti, ki se jih bo v Moskvi udeležil, med katerimi bo tudi sprejem in polaganje vencev na grobove žrtev druge svetovne vojne, razume kot pietetno dogajanje. "Gre za konec druge svetovne vojne in menim, da je prav, da se udeležimo takšnega dogodka. Pomembno pa je, da ne bom prisoten na vojaški paradi," je ob tem poudaril Erjavec.
Evropski svet je sicer priporočal, naj se visoki predstavniki držav članic EU vojaške parade v Moskvi ne udeležijo. Erjavec pa je dejal, da je glede na dobre odnose Slovenije in Rusije, ki ju med drugim povezuje tudi Ruska kapelica, dobro, da Slovenija pošilja zunanjega ministra in ne na primer veleposlanika, kot bo to storila večina držav EU. "Da gre zunanji minister, kaže na to, da imamo suvereno zunanjo politiko," je zatrdil Erjavec.
Tudi Steinmeier se je dotaknil zagate članic EU glede udeležbe na slovesnostih v Moskvi. Po njegovem odločitve o tem otežuje tudi spor, ki ga EU ima z Rusijo zaradi ukrajinske krize in ruske priključitve polotoka Krim.
Pri tem je nemški minister poudaril, da ne smemo poskušati nacionalistično instrumentalizirati zgodovine, istočasno pa ne smemo ignorirati tega, kar se je pred 70 leti dogajalo. "Vendarle je umrlo 70 milijonov ljudi. Nemci nosijo krivdo in odgovornost za to, da se je nacionalsocialistična ideologija širila čez meje takratne Nemčije, sprožila pa je tudi drugo svetovno vojno," je povedal Steinmeier in dodal, da je veliko žrtev padlo tudi v takratni Sovjetski zvezi, ki je tudi kot ena od zaveznikov Nemce osvobodila nacizma.
Zato se je odločil, da 7. maja odpotuje v Rusijo, kjer bo z ruskim kolegom Sergejem Lavrovom vence položil na ruskem in nemškem vojaškem pokopališču, da bi tako na primeren način obeležil obletnico.

Izmenjala stališča o ključnih mednarodnih vprašanjih
Steinmeier je povedal, da sta se z Erjavcem pogovarjala o tem, kateri koraki so potrebni za preprečitev begunskih tragedij v Sredozemlju, kot je bila tista, ki je nedavno terjala 800 migrantskih življenj. "Dolžni smo izboljšati in okrepiti naše reševanje na morju. Treba je organizirati boljše sodelovanje policij držav, da bi razbile mreže tihotapcev ljudi. Uspešni bomo šele, ko bomo Libijo, ki je najbolj pomembna tranzitna država za begunce, ki prečkajo Sredozemlje, in je raj za tihotapce ljudi, stabilizirali," je povedal Steinmeier in dodal, da je zato potrebna polna podpora tistim, ki se v nemirni Libiji zavzemajo za vzpostavitev vlade nacionalne enotnosti. Trenutno v Libiji na nasprotnih bregovih stojita dve vladi in dva nasprotujoča si parlamenta, oborožene milice pa se borijo za prevlado.
Ministra sta govorila tudi o Zahodnem Balkanu in evropskih perspektivah teh držav. Steinmeier je izrazil hvaležnost Sloveniji za tesno sodelovanje glede vseh vprašanj, povezanih s to regijo. "Želiva si, da se evropska perspektiva v državah Zahodnega Balkana ohrani in na različne načine poskušamo zagotoviti, da posamezne države ne bodo v prevelikem neskladju pri procesu približevanja EU," je povedal nemški minister.
Glede morebitnega vpliva Rusije, ki je z EU trenutno v slabih odnosih zaradi svoje vloge v Ukrajini, na Zahodnem Balkanu, predvsem na Srbijo pri približevanju EU, pa je Erjavec izrazil prepričanje, da je minimalen. "Če bodo države iz te regije izvajale reforme, ki so potrebne za članstvo v EU, potem tukaj tega vpliva ni," je povedal Erjavec in omenil, da mu je ruski kolega Sergej Lavrov med lanskim obiskom v Moskvi zagotovil, da je približevanje EU srbska notranja zadeva in se Rusija s tem ne ukvarja.
Ministrska kolega sta se pogovarjala tudi o ukrajinski krizi. Erjavec je za razrešitev tega spora izpostavil uveljavitev mirovnega dogovora iz Minska. Po njegovem morata obe strani vložiti potreben trud. Ukrajinska vlada mora izvesti reformo decentralizacije države, ki jo zahtevata separatistični regiji Doneck in Lugansk. Rusija mora po drugi strani konstruktivno vplivati na proruske separatiste.
KOMENTARJI (194)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.