Potem ko je svet stranke DeSUS v četrtek izglasoval predlog za izstop iz koalicije in podprl strankinega predsednika Karla Erjavca pri kandidaturi za mandatarja, so bile vse oči uprte v SMC – od katere je po odločitvi stranke DeSUS odvisna usoda vlade Janeza Janše.
Kot je sporočil prvak SMC Zdravko Počivalšek, je poslanska skupina SMC soglasno odločila, da ne bo podprla Erjavčeve kandidature za mandatarja. Počivalšek je že pred tem povedal, da se zavzemajo za delo v okvirih aktualne vlade ali pa za predčasne volitve. "Sedaj ni čas za politične igrice in rušenje hiše, v kateri smo," je v četrtek dejal Počivalšek.
Kot še pravi Počivalšek, bodo pripravili platformo, v kateri bodo dogovorili strategijo nadaljnjega delovanja stranke. Prvak SMC, ki na vprašanja ni odgovarjal, pa je še dodal, da ostajajo odprti za dogovor z vsemi, ki želijo pozitiven razvoj Slovenije.
Ni pa komentiral govoric, da na glasovanju o konstruktivni nezaupnici, ki jo napovedujejo opozicijske stranke, poslanci SMC ne bi prevzeli glasovnic. O povezovanju SMC-ja v katerokoli koalicijo sicer odloča svet stranke, ki pa ga Počivalšek noče sklicati.
Je pa po tej Počivalškovi izjavi v stranki zavrelo. Novinar oddaje SVET Miha Orešnik poroča, da se poslanec SMC Branislav Rajić ni strinjal z današnjim sklepom poslanske skupine, da ne podpirajo Erjavca za mandatarja: "Odločitev ni bila sprejeta soglasno." Počivalšek je za 24 UR ZVEČER dejal, da Rajić tega zagotovo ni dejal, saj da je popoldne govoril z njim in poudaril, da je stališče SMC-ja enotno. Vprašanja, ali ima po njegovem mnenju Erjavec možnost sestaviti kolaciji, ni želel komentirati, saj da se oni ukvarjajo s tem, kako rešiti zdravstveno in gospodarsko krizo. "Zelo neodgovorno je, da se v tako težkih zdravstvenih časih in časih ekonomske krize, igrajo politične igrice," je še dodal.
Sestanek naj bi bil sicer zelo buren, pojavile so se celo govorice, da naj bi poslanka Janja Sluga, ki je prav tako nasprotovala sklepu poslanske skupine, zapuščala stranko. MMC je poročal, da naj bi odstopno izjavo že imela spisano, a je kasneje za TV Dnevnik to zanikala.
Orešnik še poroča, da pa je predsednik DZ Igor Zorčič, "za mnoge presenetljivo", pritrdil Počivalšku. Na popoldanskem sestnaku poslanske skupine SMC, pa je beseda tekla o tem, pod katerimi pogoji bodo nadaljevali sodelovanje v obstoječi vladi.
Kaj bodo storili poslanci DeSUS?
Erjavec medtem pričakuje, da bo odločitvam organov stranke sledila tudi poslanska skupina, s katero se je sešel v petek. Poslanci DeSUS sicer še molčijo.
Po Erjavčevih navedbah sta poslanca Franc Jurša in Jurij Lep na svetu stranke podprla oba sklepa. V preteklih dneh pa so iz poslanske skupine prihajale informacije, da morda ne bodo sledili odločitvi organov stranke v tem primeru in bi se utegnili odločiti za samostojno pot. Vodja poslanske skupine Jurša je celo napovedal, da do novega leta izjav ne bo dajal.
Kot kaže, vlada še vedno lahko računa na podpro SNS Zmaga Jelinčiča, ki ima tri poslance, predstavnika italijanske in madžarske manjšine ter poslanca DeSUS Roberta Polnarja. Prav tako ni jasno, kaj bosta storila poslanca Ivan Hršak in Branko Simonovič, ki ju ob odločanju seje sveta stranke ni bilo. Polnar sicer po včerajšnjem dogovoru ostaja v poslanski skupini, iz nje pa lahko izstopi le, če poda izstopno izjavo.
V sredo so se po njegovih besedah poslanci DeSUS sicer dogovorili, da bodo ohranili poslansko skupino v sedanji obliki, tudi zato, da ohranjajo status strokovne službe, ki je nanjo vezana.
Minuli teden so imeli štirje poslanci DeSUS pripravljene izjave za izstop iz poslanske skupine DeSUS, če se zadeve ne bi umirile, a se je to korenito spremenilo, je danes priznal Polnar. Kot je ugotavljal, imajo poslanski kolegi drugačen pogled na sprejemanje odločitev.
Danes se imajo namen sestati tudi sami poslanci DeSUS, brez Erjavca. Polnar je ponovno poudaril, da Erjavec ni bil izvoljen v DZ in nima nikakršnega vpliva na delo in razvoj poslanske skupine.
Po njegovih besedah imamo namreč vlado, za katero določeni ljudje trdijo, da jo je treba zamenjati, obenem pa se je pojavila druga odločitvena izbira. "Njen nosilec je suhoparni vodja, ki bi komajda mogel zmotivirati žabo, da skoči v vodo, okoli njega pa celo galerijo brezupno enoličnih javnih profilov, ki so kar naprej v nekakšni specialni vojni proti samim sebi," je bil slikovit Polnar.
Ti ljudje po njegovih besedah ne le, da žalijo inteligenco slovenskih ljudi, ampak se "odkrito rogajo slovenskim državljanom".
Po njegovih ocenah konstruktivna nezaupnica ne more uspeti. Kot je dejal, ne želi verjeti in ne more misliti "o totalni pokvarjenosti parlamenta". A je obenem priznal, da je precej zadržan in skeptičen do resnicoljubnosti in poštenja dobršnega dela poslancev.
Tomaž Gantar je medtem v oddaji 24UR ZVEČER povedal, da verjame, da bo Erjavcu uspelo prepričati preostala poslanca stranke, da ga podpreta za mandatarja. Kot je povedal, sta Simonovič in Hršak že delno odločena. Glede odhoda stranke iz koalicije v času epidemije je povedal, da ne gre za koronakrizo, pač pa za politično dogajanje, in da je članstvu stranke enostavno prekipelo. Gantar sicer ni razkril, kdaj bi bila lahko vložena nezaupnica vladi, je pa danes odstopil s položaja ministra za zdravje.
Medtem pa minister za kmetijstvo Jože Podgoršek premierju Janezu Janši odstopne izjave ni poslal. Neuradno je slišati, da o tem niti ne razmišlja.
Kakšna bo usoda vlade?
Prvak NSi Matej Tonin je včeraj pozno popoldne sporočil, da je po opravljenih pogovorih jasno, da ima trenutna vlada trdnih 47 glasov v DZ. Vsem poslancem se je zahvalil za državotvoren pristop, "kljub izjemnim pritiskom". Po neuradnih informacijah so v četrtek potekali številni pogovori s poslanskimi skupinami in posameznimi poslanci.
Jožef Horvat (Nsi) pričakuje, da bodo poslanci DeSUS držali besedo, podprli vlado in se uprli novemu predsedniku stranke. Ob tem je dodal, da bi v primeru menjave vlade vzvode oblasti dobili akterji, ki niso bili izvoljeni v državni zbor. Ob tem je omenil kandidata za mandatarja Karla Erjavca, pa tudi predsednici SAB in SD, Alenko Bratušek in Tanjo Fajon.
V opozicijskih LMŠ, SD, Levici in SAB, ki so vključeni v KUL, so v četrtek pozdravili odhod DeSUS iz koalicije. Želijo si, da bi konstruktivno nezaupnico vložili čim prej, če je mogoče, že letos. Pri tem računajo na poslance iz vrst DeSUS in SMC.
Marjan Šarec je ob odločitvi sveta stranke DeSUS o izstopu iz Janševe koalicije povedal, da je stranka upokojencev s tem pokazala tudi pot stranki SMC. Na to, da bo SMC "spoznala, da ima veliko odgovornost na svojih ramenih", računa tudi predsednica SD Tanja Fajon. Luka Mesec (Levica) pa pričakuje, da bodo poslanci upoštevali odločitev sveta stranke.
Janša: Če bo kdo majal to strukturo, bodo sledile predčasne volitve
Predsednik vlade Janez Janša pa ocenjuje, da v tej sestavi državnega zbora stabilnejše vlade od sedanje ni mogoče sestaviti. "Če bo kdo majal to strukturo, bodo nove predčasne volitve slej ko prej pred nami," je komentiral poskuse oblikovanja nove vlade.
Volilna kampanja ali tedni politične nestabilnosti v času, ko pričakujemo najzahtevnejši del spopada z epidemijo, pa nikomur ne koristijo, je poudaril. Po njegovih besedah so štiri koalicijske stranke oblikovale sedanjo vlado v želji, da bi "preprečili ravno to, s čimer zdaj nekateri grozijo, se pravi politični spopad v izjemno zahtevnem času".
KOMENTARJI (2389)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.