V DeSUS so danes potekali sestanki, na katerih je njihov trenutni kandidat za ministra za okolje in prostor Matjaž Zanoškar preverjal svojo podporo. Kot je dejal Zanoškar, se bo za kandidaturo odločil tudi glede na podporo koalicijskih strank. "Če te podpore ne bo zelo zelo močne, bo najbrž to tudi ena od stvari, ki me bo peljala k odločitvi, da izstopim iz igre v smislu kandidature," je dejal Zanoškar.
Sestanka s poslansko skupino DeSUS sta se udeležila tudi Pahor in Erjavec, ki sta na sestanek odšla kar med sejo vlade. Po sestanku pogovora nista želela komentirati. Erjavec ni želel odgovoriti na vprašanje, ali bo vložil ustavno obtožbo proti premieru Borutu Pahorju, ob čemer je dodal, da to ni odvisno od njega. Prav tako ni odgovoril na vprašanje, ali bo ostal predsednik stranke DeSUS. Zatrdil pa je, da na seji vlade niso govorili o njegovem položaju, ob čemer sprašuje, "kaj pa ima s tem vlada, saj se ve, kdo je moj šef". Ob tem je dodal, da je zadovoljen z odločitvijo premiera ter še, da je "zadovoljen sam s seboj".
Pahor ob predlogu za razrešitev ne bo zahteval novega predloga DeSUS
Po sestanku s Pahorjem, Erjavcem in vodjo poslanske skupine Joškom Godcem pa je Zanoškar za 24ur.com povedal, da za zdaj ostaja tako, kot je, da ostaja kandidat, da pa v DeSUS še naprej iščejo tudi druge potencialne kandidate za okoljskega ministra.
Na sestanku sicer ni bilo govora o njegovi kandidaturi, je dejal. So pa pridobili na času, saj se je premier odločil, da ne bo pogojeval, da ob predlogu za razrešitvev Erjavca takoj predlaga novega kandidata. Tako imajo v DeSUS sedaj nekaj več časa za iskanje kandidata, je še dejal Zanoškar.
Generalni sekretar DeSUS Ljubo Jasnič pa je dejal, da DeSUS ostaja v koaliciji, če pride do sprejema njihovega kandidata in da v stranki menijo, da mora biti predsednik stranke ali član vlade ali pa član parlamenta.
Pahor je odgovoril računskemu sodišču
Borut Pahor pa je po seji vlade dejal, da je danes računsko sodišče obvestil, da bo njihov poziv k razrešitvi ministra za okolje upošteval. Sestal pa se je tudi s poslanci DeSUS. Stranki je prepustil, da najde novega kandidata in da mu čim prej poda ponudbo. Najbolje bi bilo, da bi se to zgodilo dan po morebitni razrešitvi sedanjega ministra, je dejal.
Kdaj namerava v državni zbor poslati predlog za razrešitev ministra Erjavca pa Pahor še ni želel povedati.
DeSUS še išče kandidata
Vodja poslanske skupine Godec pa je po sestanku dejal, da jim je premier razložil, na kakšen način bo izpeljal vse postopke glede razrešitve okoljskega ministra. V poslanski skupini pa so Pahorju povedali, da sedaj poteka kadrovski nabor za kandidata za okoljskega ministra in da bodo morali tudi v DeSUS čez vse postopke evidentiranja, kot jih predvideva statut stranke. Ko bodo vsi postopki zaključeni in bodo organi stranke kandidata potrdili, bo lahko predsednik DeSUS predsedniku vlade predlagal novega kandidata.
Predsednik vlade Borut Pahor je tisti, ki ima skupaj z okoljskim ministrom Karlom Erjavcem vse odločitve v svojih rokah, je v zvezi z morebitno razrešitvijo Erjavca po seji vlade povedal predsednik Zaresa Gregor Golobič. Na seji po njegovih besedah o tem niti niso razpravljali.
DeSUS zagrozil z ustavno obtožbo
Kot je znano, je k razrešitvi ministra za okolje in prostor pozvalo računsko sodišče, ker ministrstvo ni pravočasno odpravilo pomanjkljivosti pri problematiki ločenega zbiranja odpadkov.
Predsednik DeSUS Karl Erjavec je napovedal, da bodo na ustavno sodišče vložili zahtevo za oceno, ali je zakon o računskem sodišču v tem delu skladen z ustavo. Do takrat pa Erjavec pričakuje, da bo Pahor počakal s predlogom za razrešitev, česar pa Pahor ni upošteval.
Erjavec je pred današnjo sejo vlade dejal, da imajo v DeSUS pravno mnenje, ki pravi, da bi bil predlog za razrešitev na podlagi poziva računskega sodišča, dokler se ustavno sodišče o tem ne izreče, protiustaven. Na vprašanje, ali bi v tem primeru proti Pahorju sprožili ustavno obtožbo, pa je Erjavec dejal, da je tudi to ena izmed možnosti.
Ta možnost bi teoretično sicer obstajala le v primeru, če bi DeSUS na ustavno sodišče že vložil zahtevo za oceno ustavnosti. Predsednik vlade pa sicer lahko državnemu zboru predlaga razrešitev ministra tudi zaradi drugih razlogov.
Po oceni nekaterih pravnih strokovnjakov poziv računskega sodišča k razrešitvi okoljskega ministra za predsednika vlade ni pravno zavezujoč. Premier mora le odgovoriti računskemu sodišču.
KOMENTARJI (65)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.