Prvak DeSUS Karl Erjavec je po kolegiju pri premierki Alenki Bratušek dejal, da je razumel, da znižanja pokojnin letos ne bo oziroma da so ta zagotovila dana vsaj s strani premierke, ob čemer upa, da bo tudi minister za finance Uroš Čufer "upošteval današnji dogovor". Koalicijske partnerice so načeloma podprle tudi namero znižanja števila občin.
DeSUS vztraja pri tem, da posegov v pokojnine letos ne bo, kar je Erjavec na kolegiju pojasnil tudi koalicijskim partnericam. Tako ima občutek, da do tega ukrepa letos ne bo prišlo, je dejal v izjavi novinarjem. Zatrdil pa je, da bodo upokojenci, ki prejemajo do 622 evrov pokojnine, letos prejeli letni dodatek. Tudi za prihodnje leto je stališče DeSUS po njegovih besedah glede pokojnin jasno. Stranka namreč ne vidi rešitve v tem, da bi za konsolidiranje javnih financ jemali upokojencem.
Koalicija se je po Erjavčevih besedah dogovorila, da pripravi program, na katerih področjih bi lahko z dodatnimi ukrepi še privarčevali. Takšen pregled je naloga ministra za finance, je pristavil. V tem svežnju bo pojasnjeno tudi o morebitnem kriznem davku.
Minister za notranje zadeve in javno upravo Gregor Virant o dogovoru glede pokojnin ni bil konkreten. Virant meni, da sta prvi dve zadevi, ki ju morajo narediti za uravnoteženje proračuna, racionalizacija javnega naročanja in boljše pobiranje davkov. Vse drugo pa, da pride kasneje.
Učinkovitejše pobiranje davkov po njegovih besedah pomeni prizadevanja v smeri zajezitve črne in sive ekonomije, s čimer bi po Virantovih ocenah rešili velik del javnofinančnih težav. Naštel je uvedbo davčnih blagajn, okrepitev davčne uprave oz. zaposlitev dodatnih davčnih inšpektorjev. Vlada namerava v postopek zopet vložiti tudi zakon o preprečevanju dela na črno, ki je, kot je spomnil Virant, pred leti padel na referendumu.
Pojasnil je, da so se pogovarjali tudi o zmanjševanju števila občin, kar da koalicijske partnerice načeloma podpirajo. Dogovorile so se, da na ministrstvu pripravijo koncept, o katerem se bodo pozneje podrobno pogovarjali.
Virant: Storiti je potrebno vse, da se izognemo kriznemu davku
Sicer pa ostaja odprto vprašanje, ali bo vlada z omenjenimi ukrepi dovolj privarčevala ali bo treba vendarle poseči po dodatnih ukrepih na področju javne porabe. Po Virantovem prepričanju morajo storiti vse, da se izognejo kriznemu davku.
V javnem sektorju bo treba z železno disciplino skrbeti za zniževanje števila zaposlenih, je dejal. Privatizacija danes sicer ni bila osrednja tema pogovorov koalicijskih partneric, a Virant ocenjuje, da so v koaliciji načeloma dogovorjeni in bodo stranke prvi sveženj privatizacije podjetij podprle. Zatem bodo pripravili klasifikacijo in strategijo upravljanja kapitalskih naložb, da se načeloma odločijo, v katerih družbah bo država obdržala lastništvo in katere bodo šle v prodajo.
KOMENTARJI (51)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.