"Če bo Hrvaška vztrajala, da ne bo spoštovala arbitražne odločitve, lahko pričakujemo eskalacijo različnih napetosti in te napetosti bodo odmevale v mednarodni javnosti. Ali mislite, da bodo v takšnem vzdušju turisti množično prihajali?" je v pogovoru za reški Novi list vprašal zunanji minister Karl Erjavec.
Zanikal pa je, da bi v svojih izjavah napovedal, da bo Slovenija zaprla mejo in povzročila težave turistom iz Nemčije in Avstrije, ki potujejo na Hrvaško. Nobenih težav ne bo, če bo Hrvaška kot članica EU spoštovala svoje zaveze, je dodal.
"Kako lahko članica EU, ki podpiše sporazum pod okriljem EU, trdi, da sporazuma ne bo spoštovala zaradi nekega incidenta, za katerega je arbitražno sodišče v svoji delni presoji ugotovilo, da ne bo vplival na končno sodbo, ki bo pravična in poštena?" je vprašal.
Ocenil je, da je hrvaško zavračanje sodbe nerazumno in v popolnem neskladju z mednarodnim pravom. Spomnil je, da je Slovenija sprejela odločitve mednarodnih sodišč in arbitraž v primerih starih deviznih prihrankov varčevalcev Ljubljanske banke in neodposlane elektrike iz Krškega.
"Problem meje je naš glavni problem, življenjski interes Slovenije in verjamem, da tudi življenjski interes Hrvaške, je, da bi uredili to vprašanje," je povedal šef slovenske diplomacije. Boji se, da se bodo prav pri tem vprašanju lahko spremenile zadeve, ko gre za dobre odnose med državama na vseh ostalih področjih, med katerimi je tudi gospodarstvo, ki krepi blagovno menjavo.
Ni želel razkriti, kako namerava Slovenija doseči, da bo Hrvaška sprejela svoje obveznosti iz arbitražne sodbe, a je izrazil pričakovanje, da bo Bruselj prepričal Zagreb, še piše Novi list.
Erjavec verjame, da bo šlo za "kompromis, v katerem ne bo ne zmagovalca ne poraženca, razen če kdo meni, da bo Hrvaška poražena v primeru, da Slovenija dobi dostop do mednarodnih voda".
KOMENTARJI (242)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.